Gdy mowa o organizacji przestrzeni, często przywoływane są zasady feng shui – starożytnej chińskiej praktyki urządzania wnętrz opracowanej w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Zasady feng shui są jednak uniwersalne – można je stosować bez zagłębiania się w ich duchową stronę. Powszechnie posługują się nimi architekci wnętrz, projektując sypialnie! Na które punkty warto zwrócić uwagę?
Ustawienie łóżka – zasady feng shui
- Łóżko powinno wezgłowiem dotykać ściany bez okna; daje to poczucie bezpieczeństwa.
- Do łóżka powinien być dostęp z trzech stron, czyli tak, jak to jest zwykle w hotelach. To wygodne, choć ze względu na ograniczoną przestrzeń nie zawsze możliwe.
- Drzwi nie powinny być umieszczone na wprost łóżka! Najlepiej, gdy są z dala od wezgłowia na bocznej ścianie. Tak, żeby osoba leżąca w łóżku miała je na oku, bez konieczności zmieniania pozycji.
- Okno powinno być z boku łóżka.
- W sypialni należy zachować porządek, nie wskazane jest trzymanie rzeczy pod łóżkiem czy na szafie. Tu wskazany jest minimalizm!
- Jeśli w sypialni jest lustro, powinno wisieć lub stać w takim miejscu, by osoba leżąca na łóżku nie widziała swojego odbicia.
Powyższe zasady feng shui są zgodne z wymogami ergonomii, znajdują potwierdzenie w psychologii i mają podłoże praktyczne. Można oczywiście pójść dalej i dodać, że wezgłowie powinno dotykać północnej ściany, tak żeby przez leżącego człowieka w sposób naturalny przepływała energia na linii północ-południe, bo tylko wtedy może w pełni się zregenerować siły. Ale to już bardziej kwestia wiary niż praktyki, zostawmy to więc na boku.
Czytaj też:
Architekci wnętrz twierdzą, że ten styl jest najlepszy do sypialni
Jak ustawić łóżko w małej sypialni?
Gdy nie ma miejsca na to, by do łóżka był dostęp z trzech stron, należy ustawić je tak, by choć z jednego boku zostało jak najwięcej wolnej przestrzeni. Ustawienie łóżka wzdłuż ściany jest rozwiązaniem, które sprawdza się szczególnie w pokojach dziecięcych, które łączą funkcję sypialni, miejsca do nauki i zabawy. W takiej sytuacji najlepszym miejscem dla łóżka jest kąt pokoju, tak by za zagłówkiem była ściana.
Łóżka nie powinno się stawiać blisko kaloryfera, źle się wtedy śpi. Dlaczego? W nocy temperatura ciała spada o mniej jeden stopień, to normalna termoregulacja organizmu w czasie odpoczynku. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, faza REM (to wtedy śnimy) staje się bardzo krótka.
Czytaj też:
Mieszkanie w modnym stylu japandi. Zobaczcie minimalistyczne wnętrza ocieplone drewnemCzytaj też:
Aranżacja poddasza ze skosami. Minimalistyczne wnętrza pełne światła