Po co wydawać krocie na proszek do prania, skoro można zrobić własny, równie skuteczny, a o wiele tańszy? Wystarczą trzy składniki: boraks, czyli sól sodowa kwasu borowego, soda kalcynowana, zwana również „bielidłem” (węglan sodu) oraz opcjonalnie nadwęglan sodu – wszystkie trzy występują pod postacią białego proszku lub kryształków. Od lat kupuję je w internetowych sklepach w dużych opakowaniach (wiaderka 5 l), to o wiele bardziej ekonomiczne. Przeczytaj więcej o boraksie.
Przepis na domowy proszek do prania
Żeby przygotować własny proszek do prania, wystarczy zmieszać trzy składniki. Miarką może być łyżka stołowa, szklanka lub cokolwiek innego, w zależności, jak dużo proszku zamierzasz przygotować.
Proszek do prania kolorowego i ciemnego:
- boraks – 10 miarek,
- soda kalcynowana – 10 miarek.
Proszek do prania białego i jasnego:
Do boraksu i sody kalcynowanej dodaj jeszcze 5 miarek nadwęglanu sodu, który działa jako wybielacz i odplamiacz.
Proszek do prania w wysokich temperaturach:
Jeśli robisz oddzielny proszek do prania w wysokich temperaturach, możesz dodać trzy miarki płatków mydlanych. Do prania w zimnej wodzie mydło się nie nadaje, ponieważ nie wypłukuje się z włókien tkanin.
Czytaj też:
Domowe środki czystości do łazienki – 11 ekologicznych przepisów, które działają!
Jak używać proszku do prania z boraksem?
Domowego proszku z boraksem używam tak samo, jak proszku sklepowego: jedna czubata łyżka do prania krótszego i mniej wymagającego, dwie łyżki do prania dłuższego.
Dodatkowo zamiast płynu do płukania warto wlać do odpowiedniej przegródki zwykły biały ocet. Ma działanie odkażające, odświeżające, z białych ubrań zdejmuje szary lub żółty „filtr”, usuwa z włókien tkanin zalegające w nich resztki detergentów – to ważne szczególnie w przypadku ręczników. A przy okazji czyści pralkę. Co jakiś czas pojawiają się ostrzeżenia, że ocet niszczy uszczelki w urządzeniu, ale po pierwsze musiałoby go być bardzo dużo, po drugie w dużym stężeniu. Tymczasem ocet spirytusowy już sam w sobie ma niskie stężenie, najczęściej 10%, w pralce dochodzi do dalszego rozwodnienia.
Zapach octu ulatnia się bardzo szybko, w kilka minut po wyjęciu prania z pralki już go nie czuć. Żeby go zneutralizować można dodać do płukania kilka kropli dobrego olejku eterycznego.
Jak przechowywać ekologiczny proszek do prania DIY
Własnoręcznie przygotowany proszek do prania najlepiej przechowywać w dużym słoiku z zakrętką w ciemnym i suchym miejscu. Można przygotować więcej i używać przez wiele miesięcy – nie starzeje się.
Czytaj też:
Ten przepis na domowe kule do prania to hit! Tylko trzy składniki, a biel jest oszałamiająca i to bez chloru!Czytaj też:
Zamiast chloru do dezynfekcji sięgnij po naturalny olejek, który zabija zarazki