Dobra wiadomość jest taka, że świeży koperek możemy mieć przez cały sezon – od kwietnia do sierpnia. Możemy go uprawiać w przydomowym ogródku, w warzywniku, na podniesionej grządce lub na balkonie, w skrzynce. Najczęściej wykorzystujemy niewyrośnięte pędy kopru ogrodowego, jednak te wysokie i kwitnące także się przydają, na przykład jako składnik do kiszenia ogórków. Więc jeśli chcecie mieć zawsze świeży koperek prosto z krzaczka, przeczytaj, kiedy go siać i jakie zapewnić mu warunki, by nie zmarniał.
Kiedy najlepiej siać koperek?
Czy wiesz, że koperek można siać od kwietnia do czerwca? Jeśli zależy ci na wyrośniętym koprze ogrodowym, powinieneś zdecydować się na siew wiosenny, by roślina zdążyła urosnąć i zakwitnąć. Lecz jeśli nie planujesz kiszenia ogórków, z powodzeniem możesz siać go przez całe lato. Z wczesnowiosennym wysiewem kopru może być jeden problem – temperatura. Ta roślina nie lubi gwałtownych wahań temperatury, a przecież wiosenne noce mogą zaskakiwać przymrozkami! Kiełkuje już w 8 stopniach Celsjusza. Koperek możemy siać również jesienią. Wtedy zacznie kiełkować dopiero wiosną. Niektórzy, gdy pogoda dopisuje, sieją go nawet w listopadzie.
W jaki sposób siać koperek?
Koperek najwygodniej jest siać w rzędach. Jeśli nie zamierzamy pozwolić mu urosnąć i zakwitnąć, grządki mogą być oddalone od siebie o 15-20 cm. Jeśli koper ma urosnąć do dojrzałych rozmiarów, grządki wyznaczamy co 30 cm. Nasiona umieszczamy na głębokości do 2,5 cm, po 3 sztuki. Po posianiu koperku przykrywamy go cienką warstwą ziemi i podlewamy. Koperek nadaje się do zjedzenia po miesiącu od wysiania. By mieć go przez cały sezon, najlepiej uzupełniać grządkę na bieżąco.
Koperek możemy również siać pomiędzy innymi warzywami. Dobrze wpływa na inne gatunki: sałatę, ogórki, cebulę, fasolę i kapustę.
Jakie warunki uprawy zapewnić koperkowi?
Koperek lubi słoneczne i zaciszne stanowiska. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej i żyznej o pHh zbliżonym do obojętnego. Przed wysianiem koperku, ziemię dobrze jest przekopać z kompostem. Koperek nie toleruje suszy, nawet krótkotrwałej, dlatego bardzo ważne jest systematyczne jego podlewanie. Na balkonie koperek siejemy w donicach lub w skrzynkach. Jeśli zapewnimy mu dobre warunki, będziemy podlewać – uprawa nie ma prawa się nie udać.
Najczęściej spotykane problemy uprawowe z koperkiem
Najczęściej spotykanym kłopotem uprawowy z koperkiem są mszyce. By sobie z nimi poradzić, sięgnijmy po ekologiczne, domowe sposoby. Przecież wszystko, czym nafaszerujemy koperek, zostanie przez nas zjedzone. Dlatego unikajmy wszelkiej chemii. Koperek dotyka także szara pleśń i mączniak, czyli choroby grzybowe. Na nie skuteczne będą opryski z drożdży lub skrzypu polnego.
Ekologiczne opryski na mszyce na koperku
Do zwalczania mszyc na koperku przydane będą opryski pochodzenia roślinnego. To wyciągi i napary (preparaty, które przygotowuje się bez gotowania) trujące lub odstraszające szkodniki. Wyciągi przygotowuje się w określony sposób: rośliny zalewa się zimną wodą i pozostawia na dobę. Nie trzeba ich rozcieńczać. Oto rośliny, z których opryski skutecznie zwalczą mszyce na koperku:
Czytaj też:
Zaraza ziemniaczana atakuje ogórki? Zrób ekologiczny oprysk, który nie zmieni ich smakuCzytaj też:
Świeży koperek postoi znacznie dłużej. Zdziwicie się, jakie to proste