Pieniążek (Pilea peperomioides) mniej więcej po roku powinien zacząć wytwarzać odrosty – miniaturowe „dzieci”, z których łatwo zrobić sadzonki. Czasem jednak, choć roślina rośnie zdrowo, potomstwa nie ma. Co zrobić, żeby pieniążka zachęcić do produkowania odrostów?
Pieniążek nie ma odrostów? Potrzebuje więcej światła!
Pieniążek lubi bardzo jasne stanowiska i zauważalnie zwraca się ku światłu – wystarczy, że odwrócisz doniczkę, a po kilku dniach liście znów będą ustawione w stronę okna. Najlepszym miejscem dla pieniążka jest pokój z południową ekspozycją, ale nie wolno wystawiać go bezpośrednio na słońce, światło powinno być pośrednie.
Pilea do szybkiego wzrostu i wytwarzania odrostów potrzebuje 12 godzin dziennego światła na dobę. Jeśli ma za ciemno, „dzieci” prawdopodobnie nie będzie. Rozwiązaniem jest zmiana stanowiska na jaśniejsze lub doświetlenie pieniążka specjalną lampą (można ją kupić w sklepie ogrodniczym). Przy czym trzeba pamiętać, że w sezonie jesienno-zimowym pieniążek, tak jak wszystkie rośliny, przechodzi w stan spoczynku. Warto więc rozważyć zostawienie go w tym czasie w spokoju, a pobudzanie do rodzicielstwa rozpocząć wiosną.
Odżyw pieniążka, głodny nie będzie miał „dzieci”
Pieniążek nie potrzebuje intensywnego nawożenia, ba – nadmiar nawozu może mu zaszkodzić. Jeśli jednak, mimo dojrzałego wieku nie wytwarza nowych odrostów, może to być znakiem, że czegoś mu brakuje. Doświadczeni miłośnicy pilei radzą, by w takim wypadku pieniążka raz w miesiącu (w okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do wczesnej jesieni) zasilać nawozem wieloskładnikowym rozcieńczonym dwa razy bardziej niż wynika z zaleceń na etykiecie.
Usuń stare liście, żeby wyrosły młode!
Czasami pieniążek nie wytwarza nowych odrostów, ponieważ traci siły na utrzymanie przy życiu starych. Żeby dodać mu energii, wystarczy usunąć liście, które są słabe, uszkodzone lub chore (choroba, a najczęściej jest nią zgnilizna korzeni, również, co oczywiste, hamuje rozwój rośliny).
W szczególnie trudnych przypadkach można podzielić roślinę na pół, odcinając łodygę. Dolna część, uwolniona od obciążenia, jakim był szczyt rośliny, zacznie produkować odrosty. Górną można ukorzenić w wodzie z cynamonem – trzeba ją wstawić do słoika, tak by zanurzony był tylko koniec łodyżki, po miesiącu powinna zacząć wypuszczać korzenie; wodę trzeba co kilka dni wymieniać.
Czytaj też:
Pieniążek gubi liście? Co zrobić, żeby odrosły?Czytaj też:
Kwiat pieniążek przynosi szczęście. Jak o niego dbać?