Rośliny doniczkowe na poddasze powinny być dobrane ze szczególną rozwagą. W mieszkaniach pod skosami, na ostatnim piętrze, z oknami dachowymi zamiast tradycyjnych poradzą sobie jedynie najwytrzymalsze gatunki, które nie wymagają dobrze oświetlonego stanowiska na parapecie i którym niestraszne będą letnie upały i zimowe przeciągi.
Wytrzymałe rośliny doniczkowe na poddasze
W mieszkaniu na poddaszu panują specyficzne warunki. Skosy i przestrzeń pod nimi, okna dachowe zamiast tradycyjnych, brak parapetów – wszystko to ogranicza nasze możliwości uprawy i eksponowania roślin, do których jesteśmy przyzwyczajeni w tradycyjnych wnętrzach. Na poddaszach (wobec braku parapetów) sprawdzą się wszelkie oryginalne sposoby uprawy, a zwłaszcza wiszące doniczki. Warto je umieścić w trudnych do praktycznego wykorzystania przestrzeniach pod skosami.
Grubosz – drzewko szczęścia
Rypsalis – patyczak
Nefrolepis wyniosły
Zielistka
Dracena
Difenbachia
Gatunki do wiszących doniczek
Do uprawy w wiszących doniczkach na poddaszach najlepiej nadają się niewymagające i ekspansywne pnącza, na przykład bluszcz lub rośliny o pokroju kęp ze zwieszającymi się liśćmi, takie jak zielistka, czy paprotki. Ample z makramy są wprost dla nich stworzone. Skąd wziąć podwieszany kwietnik? Można go kupić albo zapleść samodzielnie.
Oryginalne sukulenty
Na poddasze znakomicie nadają się proste w uprawie i wytrzymałe sukulenty. Na poddasze polecamy mniej znane gatunki: rypsalis (patyczak) o zwisających pędach (patyczaka możemy także wyeksponować w wiszącej doniczce), bardzo wytrzymałe gasterie, eszewerie i odmiany gruboszy.
Najodporniejsze gatunki roślin doniczkowych
Na poddaszach panują specyficzne warunki temperaturowe. Latem ciepłe powietrze zbiera się tu z niższych kondygnacji, często panuje więc prawdziwy upał i jest duszno. Zimą natomiast, zwłaszcza przy kiepskiej izolacji dachu jest po prostu chłodno. Do tego dochodzi mała ilość światła wpadająca do pomieszczenia z okien dachowych. Warunki dla bardziej wymagających roślin są na poddaszach nie do przyjęcia. Za to poradzą tam sobie świetnie wszystkie „żelazne rośliny”.
- Zamiokulkas zamiolistny – ta roślina wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne i znosi prawie każde warunki uprawowe.
- Sansewieria cylindryczna – nazywana inaczej językiem teściowej albo szablą. W sprzedaży jest bardzo wiele jej odmian, znajdziemy małe i większe okazy.
- Aspidistra wyniosła – to bardzo wytrzymała roślina nazywana „żelaznym liściem”. Ma dość rozłożysty pokrój, wymaga więc dużo miejsca.
- Dracena – na poddaszu dobrze będą rosły praktycznie bezobsługowe draceny. Przy większych okazach możemy je eksponować bezpośrednio na podłodze w dekoracyjnych koszach lub osłonkach.
- Difenbachia – najlepiej rośnie w półcieniu, nie jest rośliną wymagającą.
Czytaj też:
Kwiaty doniczkowe modne w PRL. 11 gatunków, które znów są trendyCzytaj też:
Pięć roślin doniczkowych, które świetnie sobie radzą jesienią i zimą