Zanim wpadniesz w panikę na widok więdnących kwiatów anturium, pamiętaj, że może to być część normalnego cyklu życia rośliny. W dobrych warunkach kwiaty anturium utrzymują się przez 2-3 miesiące. Następnie roślina musi odpocząć przez mniej więcej taki sam czas, zanim ponownie zakwitnie. Poza tym może się okazać, że Twoje anturium należy do odmiany innej niż czerwone – wyhodowano np. anturium fioletowe, niebieskie, zielone czy dwukolorowe.
Dlaczego anturium w sklepie było czerwone, a w domu zmieniło kolor na zielony?
Prawdopodobnie hodowca użył środków hormonalnych, żeby przyspieszyć kwitnienie anturium. W domu roślina wraca do swojego naturalnego rytmu i dlatego traci kolor z czerwonego na jasnozielony. Czy to powód do zmartwienia? Raczej nie, choć rozczarowanie jest zrozumiałe. Anturium, kiedy zwiędną jego pierwsze, nie do końca naturalne kwiaty, powinno w stosownym czasie wypuścić nowe – czerwone.
Anturium ma białe kwiaty? To znak, że mu za ciepło!
Mimo że anturium jest rośliną tropikalną, nie lubi zbyt wysokich temperatur i suchego powietrza (to duży problem w sezonie grzewczym) – jego kwiaty wówczas bledną, stają się wiotkie. Upewnij się więc, że nie stoi przy gorącym kaloryferze! Tak samo anturium zareaguje, gdy w upalne lato postawisz je na słonecznym parapecie.
Anturium zakwita na zielono – dlaczego?
Jeśli nowe kwiaty anturium wyrastają zielone i nie zmieniają barwy na czerwoną, prawdopodobnie roślina cierpi na niedobór światła. Pamiętaj, że choć anturium nie lubi być wystawiane na prażące słońce, nie jest rośliną cieniolubną. Pochodzi z tropików, gdzie przez wiele godzin w ciągu dnia otrzymuje dużo rozproszonego światła. Jak takie warunki zapewnić w mieszkaniu? Trzymaj je w miejscu jasnym, ale nie na parapecie. Jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, możesz pomyśleć o dodatkowym oświetleniu – nie musisz od razu kupować specjalnej lampy, są odpowiednie żarówki, które można wkręcić do zwykłej domowej oprawy. Przeczytaj więcej o lampach do roślin.
Zielone kwiaty anturium mogą być również efektem przenawożenia rośliny nawozami azotowymi. Jeśli już odżywiasz anturium, zadbaj o dietę bogatą w fosfor.
Kwiaty anturium brązowieją i marszczą się?
Brązowe lub pomarszczone kwiaty anturium to oznaka większego problemu, przyczyn takiego stanu może być kilka:
- Anturium cierpi na brak składników odżywczych, ten kłopot jest częsty zwłaszcza w przypadku starszych roślin. Brązowieniu liści towarzyszą inne objawy – wiotczenie łodyg, mniejsza liczba kwiatów, żółknące krawędzie liści. Rozwiązaniem jest stosowanie nawozów fosforowych.
- Infekcja bakteryjna – trzeba pamiętać, że to, co nazywamy kwiatem anturium, jest tak naprawdę zmodyfikowanym liściem i w związku z tym jest podatne na wszystkie choroby, które liści dotykają. Co robić? Odciąć i wyrzucić zainfekowaną część rośliny.
- Zgnilizna korzeni. To najpoważniejszy problem skutkujący brązowieniem kwiatów anturium. Przyczyna? Nadmierne podlewanie, przez które ziemia w doniczce jest stele wilgotna. Tutaj pomoże tylko radykalne cięcie – wyjmij anturium z doniczki, wypłucz ziemię spomiędzy korzeni, usuń zgniłe, a pozostałe zdezynfekuj. Posadź roślinę w nowej ziemi i dobrze wyszorowanej oraz zdezynfekowanej donicy. Przeczytaj więcej o tym, jak prawidłowo podlewać anturium.
Czytaj też:
Domowa odżywka, po której anturium wystrzeli nowymi kwiatami. Jest superskuteczna, kosztuje groszeCzytaj też:
Anturium nie kwitnie, a liście żółkną? Odkryłam świetną odżywkę