Werbena patagońska to propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią fioletowe rabaty w ogrodzie i nie przeszkadzają im motyle i pszczoły.Werbena bowiem jest rośliną miododajną. Dorasta do 1,5 metra wysokości, Jej liście (ciemnozielone, a na brzegach ząbkowane) wyrastają u nasady pędów. Ma drobne fioletowe kwiatki zebrane są w kuliste kwiatostany. Kwitnie długo – od końca czerwca aż do pierwszych przymrozków! Niestety, werbena patagońska nie jest mrozoodporna, więc traktujemy ją jako roślinę jednoroczną.
Werbena patagońska – sadzonki oraz nasiona
Werbenę patagońską do ogrodu możemy pozyskać na dwa sposoby. Możemy oczywiście kupić jej gotowe sadzonki w pojemnikach (ok. 50 zł za 6 sztuk). Wówczas do gruntu sadzimy je w maju, gdy minie już ryzyko przymrozków. Jednak my chcielibyśmy polecić wam drugi, nieco bardziej skomplikowany sposób, który jednak jest o wiele tańszy i daje więcej satysfakcji. To wysianie werbeny. Nasiona możemy kupić lub pozyskać je z roślin pod koniec sezonu. Tak zebrane nasiona powinno się stratyfikować. Kupione nie wymagają tego zabiegu.
Kiedy wysiewać werbenę patagońską?
Werbenę patagońską wysiewamy rzutowo na przełomie marca i kwietnia do skrzynek w chłodnym, lecz dobrze oświetlonym inspekcie. Podłoże powinno być przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze. Nasionka wciskamy delikatnie w glebę, zraszamy, po czym przykrywamy folią lub szybą. I czekamy. Po pewnym czasie na siewkach zobaczymy listki. Wówczas roślinki pikujemy do doniczek (lub wytłoczek jajek). Czekamy, aż dorosną do 15 centymetrów, wówczas (a będzie to już połowa maja) sadzimy je do gruntu w ogrodzie lub do pojemników na balkonie lub tarasie. Wtedy także wynosimy doniczki z werbeną na zewnątrz. Werbenę sadzimy na rabatach w rozstawie 40 x 40 cm. Pamiętajmy, że przez całe lato bardzo się rozrośnie.
Jakie stanowisko dla werbeny patagońskiej?
Werbena patagońska preferuje stanowisko nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru, na przykład przy ścianie domu lub przy płocie. Gleba powinna być sucha, piaszczysta, przepuszczalna. Podlewamy ją jedynie w okresie długotrwałej suszy. Dobrze się komponuje z rudbekiami, jeżówkami i z trawami ozdobnymi. Ładnie wygląda również jako tło do róż rabatowych.
Czytaj też:
3 rośliny, którymi możesz zastąpić lawendę w ogrodzieCzytaj też:
Jakie rośliny zwabią do ogrodu pszczoły i inne zapylacze?