Lilie to cudowne kwiaty, które uznawane są za nienajłatwiejsze w uprawie i pielęgnacji. Zdarza się na przykład, że nie kwitną lub kwitną skromnie. Poniżej znajdziecie informacje, czym je nawozić, by kwitły obficie i długo, bo od czerwca do sierpnia.
Najważniejsze fakty o uprawie i pielęgnacji lilii
Lilie mają dość specyficzne wymagania. Dla porządku przypomnijmy, jakie mają upodobania. Po pierwsze lilie wymagają słonecznego stanowiska, minimum 6-8 godzin słońca dziennie. W półcieniu również sobie poradzą, lecz z pewnością będą kwitły mniej obficie. Miejsce dla lilii powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ jego podmuchy mogą położyć wysokie pędy roślin. Równie ważna w uprawie lilii jest gleba. Powinna być przepuszczalna, w przeciwnym razie cebule mogą zacząć gnić. Jeśli nie dysponujemy takim podłożem, warto dodać do niego piasek albo kompost. To znacznie poprawi jego drenaż. Podłoże pod lilie powinno być również bogate w składniki odżywcze (czym je użyźniać napiszemy poniżej). Lilie rosną najlepiej w glebie lekko kwaśniej do obojętnej. Optymalne pH gleby dla lilii wynosi od 6,0 do 7,0.
Czytaj też:
Lilie i liliowce – czym się różnią, jak je rozpoznać?
Lilie wymagają regularnego podlewania, podłoże powinno być stale wilgotne, lecz nigdy mokre. Rośliny podlewamy rano, by woda zdążyła wyschnąć przed nocą. Ważna jest także głębokość sadzenia cebul w glebie, nie powinna być mniejsza niż 10-15 cm. W przeciwnym razie rośliny nie będą dość stabilne, by zdrowo i pięknie rosnąć.
Czym nawozić lilie?
Jak już pisaliśmy, lilie wymagają żyznego podłoża, a co za tym idzie i regularnego nawożenia. Nawożenie lilii powinno mieć swoją kolejność, której nie możemy dowolnie zmieniać. Zaczynamy od przygotowania podłoża przed posadzeniem lilii. Odżywi go i poprawi strukturę kompost. Po posadzeniu i w okresie wzrostu odżywiamy lilie obornikiem lub biohumusem. Jednak według doświadczonych ogrodników najlepsza do nawożenia lilii będzie ekologiczna i naturalna gnojówka z pokrzyw.
Czytaj też:
Nikt nie przejdzie obojętnie, każdy zapyta, co to za piękne kwiaty
Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw do nawożenia lilii
Do przygotowania gnojówki z pokrzyw będziemy potrzebowali 1 kg świeżych pokrzyw (najlepiej młodych, przed kwitnieniem), 10 litrów (najlepiej deszczowa lub odstana woda), duży plastikowy lub drewniany pojemnik (nie metalowy, ponieważ może reagować z kwasami organicznymi) oraz do zbierania pokrzyw – rękawiczki i nożyczki. Plan działania jest następujący: załóż rękawice i zbierz świeże pokrzywy. Unikaj kwitnących pokrzyw, ponieważ mogą one mieć mniej składników odżywczych. Umieść zebrane pokrzywy w pojemniku. Pokrzywy możesz pociąć na mniejsze kawałki, aby przyspieszyć proces fermentacji. Zalej pokrzywy 10 litrami wody. Upewnij się, że wszystkie pokrzywy są zanurzone. Pozostaw pojemnik w ciepłym i zacienionym miejscu na 1-2 tygodnie. Codziennie mieszaj roztwór, aby zapewnić równomierne fermentowanie. Proces fermentacji jest zakończony, gdy gnojówka przestanie się pienić. Po zakończeniu fermentacji przecedź gnojówkę przez sitko lub gazę, aby usunąć resztki roślinne. Gnojówkę z pokrzyw należy zawsze rozcieńczać przed użyciem, ponieważ jest bardzo skoncentrowana. Standardowy stosunek rozcieńczenia to 1:10 (1 część gnojówki na 10 części wody). Nawożenie gnojówką z pokrzyw można przeprowadzać co 2-3 tygodnie w okresie wegetacyjnym.
Pamiętajmy, że w okresie kwitnienia wstrzymujemy nawożenie lilii odżywkami z dużą ilością azotu, starając się dostarczyć roślinie jak najwięcej potasu i fosforu.
Czytaj też:
Ta roślina królowała w ogrodach w PRL, warto sobie o niej przypomnieć. Jest piękna i prosta w uprawieCzytaj też:
Marzysz o kwitnącej ścianie w ogrodzie? Oto 15 najpiękniejszych pnączy ogrodowych