Zespół architektów Koto z Wielkiej Brytanii zaprezentował właśnie publiczności swój najnowszy projekt – Falcon House, dwupiętrowy drewniany dom modułowy. Jego twórcy słyną z innowacyjnych i zrównoważonych projektów domów, które są nie tylko architekturą wysokich lotów, lecz również architekturą przyjazną naturze, środowisku i człowiekowi.
Dom drewniany całoroczny na angielskim odludziu
Ukończony już budynek, który prezentujemy, zlokalizowany w północnej części hrabstwa Devon mógłby być znakiem firmowym Koto – to minimalistyczna bryła zaprojektowana zgodnie z zasadami skandynawskiej estetyki.
Pomyślany został jako „dom do góry nogami”, czyli z odwróconym układem funkcjonalnym. Wszystko, by zmaksymalizować ilość naturalnego światła i piękne widoki ze strefy dziennej na otaczającą go przyrodę. Dolne piętro zostało zaprojektowane tak, aby sypialnie były wyjątkowo przytulne. Chociaż rzeźbiarska forma budynku jest dynamiczna i mocna, to projekt znakomicie wpisuje się w otaczającą przyrodę.
Dwa prostopadłościenne moduły ułożyliśmy jeden na drugim i skręciliśmy w pionie. Dzięki nim budynek ma dynamiczną formę rzeźby. Zoe Little, Koto Living
Dom drewniany z zewnątrz i wewnątrz
Ponadczasowa estetyka minimalistycznego „cichego luksusu”, którą tak lubi pracownia Koto, została zaakcentowana we wnętrzach. Surowe ściany i sklejka, którą wyłożone zostały wewnętrzne przestrzenie pierwszego piętra, kontrastują z czarną fasadą wykonaną z drewna klejonego krzyżowo. Czarne deski elewacyjne naśladują efekt japońskiego procesu „shou sugi ban”, opalania drewna, które gwarantuje odporność na wodę i ogień.
Rzemiosło i naturalne materiały to motywy przewodnie aranżacji wnętrz. Powściągliwe podejście architektów do wystroju pomieszczeń widać w organicznych kształtach i przemyślanych dekoracjach. Zdecydowanie przedkłada się tu jakość nad ilość. Podwójnie szklone okna sięgają od podłogi po sufit i gwarantują dużą ilość naturalnego światłą. Minimalistyczna paleta kolorów zapewnia we wszystkich pokojach kojący klimat.
Wierzymy, że dobrze zaprojektowane przestrzenie mogą zmienić nasze otoczenie. Koto tworzy proste, elastyczne i funkcjonalne domy, które odzwierciedlają ideę slow life. Theo Dales, Koto Design
Naturalne materiały w aranżacji wnętrz
Wewnętrzne ściany na parterze pomalowano farbą strukturalną, dzięki której powierzchnia jest doskonale niedoskonała, ciepła, naturalna. To dom, w którym powstają wspomnienia. Architekci dołożyli wszelkich starań, by jego przestrzenie dawały poczucie komfortu. Poprzez wkomponowanie w wystrój wnętrz organicznych tkanin, tkanych dywanów i mebli z naturalnego drewna powstał dom stworzony do kontemplacji natury, obserwowania szumiących liści na drzewach.
Tworzymy przestrzenie, które składają hołd bezruchowi. Spokojne i przemyślane sanktuaria. Elastyczne i funkcjonalne. Zoe Little, Koto Living
Gotowe domy modułowe
Modułowe budynki zaprojektowane przez architektów z Koto powstają poza budową, przy użyciu lokalnych i zrównoważonych materiałów. Budynki są znakomicie izolowane, szczelne, ekonomiczne i energooszczędne. Projektowane są w przekonaniu, że dobra architektura drewnianych domów może być ekologiczna i dostępna dla każdego. Firma Koto działa w Ameryce, Wielkiej Brytanii i Europie.
Galeria:
Dom drewniany całoroczny Falcon HouseCzytaj też:
Drewniany dom za niewielkie pieniądze. Kilka kroków od BałtykuCzytaj też:
W odludnych zakątkach Niemiec można się natknąć na to cudo
Komentarze