Kolor zielony kojarzy się z naturą i z chęcią wykorzystywany jest przez projektantów i stylistów w aranżacji wnętrz. Psycholodzy specjalizujący się w badaniach wpływu kolorów na samopoczucie podkreślają, że barwa ta zastosowana we wnętrzach pozytywnie oddziałuje na komfort użytkowników.
Zielony we wnętrzach uspokaja i relaksuje
Zielony, jako barwa o niskiej fali świetlnej, działa uspokajająco na układ nerwowy. Pobudza wydzielanie serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Zieleń obniża poziom stresu i lęku, sprzyjając relaksowi i wyciszeniu. Zieleń jest kolorem szczególnie polecanym do sypialni. Pomalowanie tego pokoju na zielono może znacząco poprawić jakość snu, zapewniając głębszy i bardziej regenerujący wypoczynek.
Zielony we wnętrzach pozytywnie wpływa na koncentrację i kreatywność
Badania naukowe dowodzą, że zieleń stymuluje pracę mózgu, pozytywnie wpływając na koncentrację i pamięć. Barwa ta sprzyja również kreatywności i innowacyjności. Dlatego warto ja stosować nie tylko we wnętrzach, w których wypoczywamy, lecz również tam, gdzie pracujemy. Zielone akcenty w biurze lub w pokoju do nauki mogą znacząco poprawić wydajność pracy i ułatwić przyswajanie nowych informacji. Pamiętajmy o tym, aranżując pokój dla ucznia lub gabinet.
Patrzenie na kolor zielony odpręża zmęczone oczy, redukuje napięcie i zapobiega bólom głowy. Umieszczenie roślin doniczkowych na biurku lub w pobliżu ekranu komputera może złagodzić negatywne skutki długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Zielony we wnętrzu wpływa na relacje
Kolor zielony symbolizuje harmonię, równowagę i bezpieczeństwo. Wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu, co sprzyja budowaniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa w domowym zaciszu. Zastosowanie zieleni w salonie lub pokoju dziennym, może stworzyć przyjazną atmosferę sprzyjającą relaksowi i budowaniu więzi z bliskimi. Pamiętajmy, że istnieje wiele sposobów, by wprowadzić zieleń do wnętrza. To nie tylko pomalowanie na ten kolor ścian. Możemy zdecydować się również na zielone dekoracje okienne: zasłony lub rolety, zieloną tapicerkę mebli albo duży obraz w tej kolorystyce.
Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian na zielono, nie malujmy wszystkich w pokoju, bo bardzo zmniejszy to optycznie wnętrze. Zdecydujmy się na zastosowanie koloru na jednej lub dwóch.
Pozytywny wpływ zieleni na zdrowie domowników
Badania sugerują, że zieleń może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, tętno i funkcjonowanie układu oddechowego. Barwa ta sprzyja również szybszemu gojeniu się ran i rekonwalescencji. Zieleń w szpitalach i innych placówkach medycznych nie jest stosowana bez powodu, zieleń może łagodzić stres pacjentów i wspomagać proces leczenia. Podobny wpływ na zdrowie i samopoczucie mają również rośliny doniczkowe uprawiane we wnętrzach.
Mieszkanie z zieloną kuchnią i ścianami
Pamiętajmy, że zieleń to nie tylko kolor, ale również symbol życia, natury i odrodzenia. Zastosowany w salonie wprowadzi do pomieszczenia ożywczą, wiosenną atmosferę. Wprowadzając ją do swojego domu, możemy stworzyć przyjazną i komfortową przestrzeń sprzyjającą relaksowi, dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Zobaczcie, jak elegancko i dyskretnie można zastosować zieleń w projekcie apartamentu. Oto spektakularna realizacja pracowni Kanon Design. Galeria:
Mieszkanie z zieloną kuchnią i ścianą w salonie, projekt: Kanon Design
Część dzienna składa się ze strefy wypoczynkowej, jadalni oraz kuchni. Naturalne drewno, miłe w dotyku tkaniny i stonowana kolorystka wprowadzają do wnętrza kojącą atmosferę sprzyjającą relaksowi. Zobaczymy tu jasne odcienie zieleni, beżu, biele, a także akcenty żółcieni oraz błękitu. Barwy dobrano tak, aby wnętrza i widoki za oknami tworzyły spójną całość. Warto również zwrócić uwagę na sypialnię, tu również pojawia się zieleń na tapicerowanym zagłówku łóżka oraz szklanych abażurach lamp.
Czytaj też:
Zielona kuchnia to hit. Zobacz przykłady w każdym styluCzytaj też:
Niebieska ściana i perełki vintage – inspirujące mieszkanie dla rodziny