- Więcej miejsca do przechowywania i przytulna nisza, czyli wezgłówej łóżka w zabudowie
- Łóżko wsparte o ażurowy regał, a za nim – niespodzianka!
- Obrazy i dekoracje na ścianie za łóżkiem
- Tapeta solo lub w duecie – akustyczna dekoracja
- Tapeta pozwala też na podkreślenie miejsca do spania w otwartej przestrzeni
- Sypialnia w stylu glamour z tapicerowaną ścianą, lustrami i stiukami
- Kontrastowe wykończenie ściany – plusz na betonie
- Retro szyk w sypialni – ściana ze sztukaterią
- Drewniana ściana lub dekoracyjny panel 3d
- Minimalistyczna aranżacja sypialni w odważnych kolorach
Możliwości aranżacyjnych jest wiele! Do wyboru mamy tapicerowane panele, które mogą zajmować część lub całą ścianę, sztukaterie, tapety, drewno i całą masę innych materiałów i rozwiązań, które sprawią, że strefa snu będzie oryginalna, przytulna, ale i funkcjonalna.
Więcej miejsca do przechowywania i przytulna nisza, czyli wezgłówej łóżka w zabudowie
Stworzenie przytulnej niszy nad wezgłowiem łóżka to rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzi się też w małej sypialni, w której każdy centymetr jest na wagę złota. Taki zabieg aranżacyjny zastosowała polska projektantka Magdalena Daszkiewicz ze studia PRZESTRZENIE w mieszkaniu w kamienicy, w którym styl loftowy przeplata się z pastelowo-popartowym. Całą ścianę w sypialni rodziców zajmuje zabudowa meblowa o gładkich, białych frontach. Wnęka na łóżko jest, dla kontrastu, atramentowa. Uwagę zwracają stoliki nocne, będące częścią kompozycji.
Również Agnieszka Musiał-Chmielnik, właścicielka Musiał Studio zdecydowała, że w największej sypialni ściana za łóżkiem będzie zagospodarowana w podobny sposób. W domu jej projektu ważną rolę odgrywa symetria, a takie rozwiązanie ją podkreśla.
Łóżko wsparte o ażurowy regał, a za nim – niespodzianka!
W sypialni zabudowa ściany za łóżkiem może pełnić funkcję praktyczną. W mieszkaniu zaprojektowanym przez Martinę Homolkovą w praskiej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku łóżko stoi na środku pokoju.
Wnętrze ma kształt trapezu, bardzo trudno było je funkcjonalnie rozplanować – musiały się tu zmieścić zarówno pojemne szafy jak i miejsce do pracy. Architektka wymyśliła więc, że wezgłowie łóżka oprze o regał, oddzielający miejsce do spania od gabinetu – ażurowa konstrukcja nie zatrzymuje naturalnego światła. Z drugiej strony jest rozkładany pulpit, który gdy nie jest potrzebny – znika, nie zabierając cennego miejsca.
Obrazy i dekoracje na ścianie za łóżkiem
Galeria obrazów nad łóżkiem to rozwiązanie do wnętrza w każdym stylu – minimalistycznemu doda smaku, glamourowemu klasy. Ale szczególnie wdzięcznie wygląda w sypialni boho. Delikatne grafiki, zdjęcia z podróży i plakaty ujęte w jasne, drewniane ramki wprowadzą wakacyjny klimat. To przykład prostej, taniej i bezpretensjonalnej dekoracji ściany.
Tapeta solo lub w duecie – akustyczna dekoracja
Dużą popularnością cieszą cieszą się ostatnio wzorzyste tapety, używane na jednej ścianie, także w sypialni za wezgłowiem łóżka. Mają podwójną funkcję – porządkują kompozycję, ale też poprawiają akustykę, co w tym pomieszczeniu jest szczególnie istotne (zamiast zwykłej tapety świetnie sprawdzi się tapeta o właściwościach dźwiękochłonnych, takie tapety są we wzory lub do samodzielnego pomalowania na dowolny kolor).
Jak stosować tapetę w sypialni? Sposobów jest wiele! Można, jak to zrobiono w modernistycznym domu na kalifornijskiej pustyni w Palm Spring, zaprojektowanym pół wieku temu przez Charlesa Du Bois, ustawić łóżko na tle ściany pokrytej tapetą o przeskalowanym graficznym wzorze, np. florystycznym. Wtedy nic więcej nie będzie potrzeba, łóżko i ściana stanowią całość nie wymagającą dodatkowych dekoracji. Wystarczy towarzystwo szafek nocnych w stylu Mid Century Modern.
Ale można też postąpić tak, jak zrobili to architekci z pracowni Gustave Carlson Design, którzy połączyli tapetę z lamperią, która pełni jednocześnie funkcję półki na dekoracje i zabezpieczenia ściany.
Tapeta pozwala też na podkreślenie miejsca do spania w otwartej przestrzeni
Tapeta może też podkreślać architekturę wnętrza. W lofcie urządzonym w zabytkowym włoskim palazzo (co za połączenie!) architekt Alessandro Preda umieścił sypialnię za przepierzeniem – ścianka jest wysoka, ale nie sięga sufitu (wnętrze ma prawie 4,5 metra wysokości) i od strony sypialni pokryta tapetą o delikatnym florystycznym wzorze. Błękitno-beżowe motywy zestawione z gładkimi białymi płaszczyznami łagodzą surowość otoczenia – starych cegieł i odsłoniętego stropu.
Tutaj w sypialni cegła byłaby zbyt surowym rozwiązaniem – ze względu na kubaturę i rozplanowaniem wnętrza. Tapeta dodaje przytulności, wyodrębnia z otwartej całości strefę snu.
Sypialnia w stylu glamour z tapicerowaną ścianą, lustrami i stiukami
Dekoracja ściany według Magdy Gałach to miks stylów glamour z mid–century modern i haussmannowskim. Właścicielka mieszkania lubi odpoczywać w ciemnym pomieszczeniu. Ale jak stworzyć płynne przejście między jasną strefą dzienną a ciemną sypialnią? – Ściany, tak jak wszędzie, utrzymałam w śmietankowej bieli, ale trzymetrowa wysokość pokoju pozwoliła na pomalowanie sufitu na szaro – opowiada projektantka. Łóżko i ściana za nim tworzą kompozycję, na którą składają się tapicerowany zagłówek, wysoki do sufitu pluszowy panel, dwa brązowe lustra oraz gzyms obejmujący całość od góry – dodaje.
Panele tapicerowane coraz częściej dostępne są w postaci gotowych modułów do zamontowania na ścianie, można je też oczywiście zamówić na wymiar. Ważne, by wypełnienie było dobrej jakości, gęste i mięsiste (nie może się odkształcać), a pokrycie o gęstym splocie. Taka dekoracja ściany jest elegancka, przytulna i chroni wnętrze przed utratą ciepła.
Kontrastowe wykończenie ściany – plusz na betonie
Zestawianie przeciwności to trend wnętrzarski, który trzyma się mocno i jeszcze długo będzie popularny. Tutaj miękkie spotyka się z surowym, kobiece z męskim. Mamy więc z jednej strony plusze, jedwabie, puchate dywany, z drugiej stal, zbrojone szkło i beton. I właśnie betonu użyła architektka Maja Dembowska, podczas remontu domu nad rozlewiskiem Narwi.
Całą ścianę w sypialni wyłożyła pionowymi panelami z betonu o wyraźnym rysunku szalunków. Zmianę klimatu zapowiada srebrna listwa, która oddziela szorstki materiał od ciepłego drewna, z którego wykonano panele podłogowe. Pikowany w duże kwadraty zagłówek obejmuje nie tylko łóżko, ale i stoliki nocne, co daje efekt otulającej strefy wypoczynku.
Kontrasty to także podstawa aranżacji mieszkania w funkcjonalistycznej praskiej kamienicy. – Początek dała jej przypadkowo odkryta betonowa konstrukcja stropu z dźwigarów z widocznym rysunkiem drewnianego szalunku – opowiada Katarína Varsová ze studia Formafatal.
W sypialni surowości sufitu przeciwstawiono łagodnie minimalistyczną aranżację wokół łóżka – ściany są gładkie i białe, pluszowy zagłówek z jasnoróżowej tkaniny zachęca do pogłaskania. Łącznikiem między szorstkim a delikatnym jest czarna ażurowa kula lampy Random marki Moooi (projekt Bertjan Pot). Kontakty i przełączniki – seria 1930 marki Berker.
Retro szyk w sypialni – ściana ze sztukaterią
Udekorowanie ściany sztukateriami doda wnętrzu wdzięku w stylu retro. Tradycyjne sztukaterie z ciągnionego gipsu są kosztowne, a ich wykonanie czasochłonne i wiąże się z bałaganem. Ale można je zastąpić, układając geometryczne wzory z gotowych paneli lub wąskich listewek.
Odpowiednie rozmieszczenie listew pomoże poprawić proporcje wnętrza – podłużne wysokie wzory sprawią, że będzie się wydawało wyższe, kwadratowe lub prostokątne (ułożone w poziomie) poszerzą je optycznie.
Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura w mieszkaniu na warszawskim Powiślu połączyła sztukaterię w tapetą. – Moim ulubionym pomieszczeniem w tym apartamencie jest sypialnia – zdradza autorka projektu. Dlaczego? – Lubię amfilady. Lubię odcienie terakoty, bordo, złamane róże i pomarańcze. Myślę, że bardzo dobrze prezentuje się sufit z tapetą „Nuvola” projektu Fornasettiego. Wygląda jak stara grawiura. Znakomite, bo zmienne efekty wizualne kreują też shuttersy, przez które wślizgują się promienie słońca, aby współgrać z projektem i kreować w nim dodatkowy detal – wymienia. Ściana za zagłówkiem łóżka pokryta sztukateryjną dekoracją kryje dwa rzędy szaf.
Drewniana ściana lub dekoracyjny panel 3d
Drewniana ściana za łóżkiem w sypialni może kojarzyć się ze stylem rustykalnym lub wnętrzem w stylu skandynawskim – pięknie prezentuje się powierzchnia wyłożona olejowanymi lub zawoskowanymi deskami spatynowanymi przez wiatr i wodę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że deski mają kilka centymetrów grubości i najczęściej wymagają montażu na stelażu (warto przestrzeń między deskami a ścianą wypełnić gęstą wełną mineralną albo innym materiałem izolującym akustycznie).
Nowoczesne technologie obróbki drewna dają jednak o wiele większe możliwości aranżacyjne. We wrocławskim mieszkaniu miłośnika gier komputerowych, budowli lego i filmu „E.T”. Magda Kwoczka, architektka z pracowni Finch Studio zaproponowała w sypialni dekoracyjne panele w przestrzennym wzorem. Dla kontrastu, podświetlane od środka fronty szafy wykonała z perforowanej blachy proszkowanej na czarno, osiągając efekt przytulnej surowości.
Minimalistyczna aranżacja sypialni w odważnych kolorach
W minimalistycznych aranżacjach prostotę form często równoważy się kolorem. Na przykład butelkową zielenią albo super modnymi pastelami. Małą sypialnię urządzono ekonomiczne. Łóżko było bez zagłówka, więc go namalowano, stosując farbę odporną na ścieranie i zmywalną. Dodatkowy odcień wydziela kącik ze stolikiem nocnym.
Sypialnię w willi w Barcelonie całą skąpano w kolorze – nie tylko ścianę za łóżkiem, ale i wszystkie pozostałe pomalowano na czerwono. Dekorację za wezgłowiem stanowi lamperia, która służy jako półeczka oraz centralnie położony komin, które razem tworzą przestrzenną kompozycję pionów i poziomów.
Galeria:
Aranżacja ściany za wezgłowiem łóżka