Lepiej kupić jedną porządną pościel niż kilka gorszej jakości. Dłużej wytrzyma (niektórzy z nas wciąż mają białą jak śnieg, krochmaloną pościel po dziadkach), nie straci właściwości po kilku praniach. W niektórych przypadkach nawet zyska na urodzie – len z czasem staje się coraz piękniejszy.
Pościel z tkaniny bambusowej nie uczula
Tkanina bambusowa ma właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, więc nie uczula. Jest delikatna, przyjemna w dotyku, lekko elastyczna, a także przewiewna, dlatego polubią osoby, które cierpią na nadmierną potliwość. Włókna bambusowe mają wiele mikroporów, dzięki czemu tkanina absorbuje i oddaje wilgoć – rano i ciało, i pościel są suche! Nie rozwijają się w niej bakterie, pochłania przykre zapachy. Latem chłodzi, zimą grzeje (podobne właściwości ma len).
To także materiał ekologiczny – powstaje z szybko rosnącego bambusa, który nie wymaga środków ochrony roślin i dużych ilości wody. Pościel bambusową można prać w pralce, ale używając krótkich programów i chłodnej wody. Co nie znaczy, że jest delikatna, przeciwnie – to materiał bardzo trwały, ale po prostu ma małe wymagania. Nawet po wielu praniach zachowuje swoje właściwości.
Oświetlenie w sypialni
Zbyt jasne oświetlenie w sypialni może być problematyczne podczas zasypiania. Ekspozycja na światło w trakcie snu zaburza wydzielanie melatoniny, potocznie nazywanej hormonem ciemności. Warto więc zadbać o całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Zgaśmy wszystkie lampy przed pójściem spać oraz dokładnie zasłońmy okna. Możemy również założyć specjalną opaskę na oczy.
Dzięki systemowi smart home od Somfy i centrali TaHoma® Switch możemy zarządzać swoimi osłonami i regulować zaciemnienie sypialni w zależności od pory dnia. Rolety mogą automatycznie zamknąć się, kiedy nadejdzie pora snu i podnieść o poranku, aby łagodnie wybudzić nas i pozwolić nam przywitać nowy dzień.
Temperatura w sypialni
Właściwa temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, pozwala szybciej zasnąć. Poprawia również jakość snu i zapobiega budzeniu się w ciągu nocy. W naszej sypialni termometry powinny wskazywać optymalnie 18-21 °C. Termostat radiowy V2 w połączeniu z systemem smart home pomoże nam kontrolować warunki w pomieszczeniach – dzięki wgranym scenariuszom zadba o redukowanie temperatury w odpowiednim momencie podczas naszego snu lub uruchomi ogrzewanie, by poranna pobudka była jeszcze przyjemniejsza.
Kolory w sypialni
Pościeli z lnu nie trzeba prasować
Len ma wspaniałą zaletę – pięknie wygląda pognieciony i nawet na niezasłanym łóżku lniana pościel prezentuje się malowniczo. Można ją oczywiście prasować (po lewej stronie), ale nie jest to konieczne, zwłaszcza, gdy zostanie wcześniej równo rozwieszona do wyschnięcia (najlepiej na wietrze i w półcieniu). Lniana tkanina jest trwalsza od naturalnej bawełny mniej więcej o jedną trzecią, co równoważy jej wysoką cenę. Z każdym praniem staje się bardziej miękka i ładniejsza, ale uwaga – lnianą pościel należy prać umiejętnie, bo wirowanie niszczy włókna, przez co tkanina traci właściwości i ładny wygląd. Nie warto też przesadzać z detergentami, płyn na bazie mydła wystarczy.
I co bardzo ważne – len to tkanina przewiewna i oddychająca, dzięki czemu nie przegrzejesz się ani nie spocisz w nocy. Jest odporna na pleśń, nie przyciąga pyłków i kurzu, a nawet... odstrasza owady. Polubią ją nie tylko alergicy.
Pościel bawełniana w każdym stylu
Pościel z bawełny jest popularna ze względu na wytrzymałość, niezłą chłonność, przyjemną w dotyku powierzchnię i stosunkowo niską cenę. Trzeba jednak pamiętać, że są różne odmiany bawełny, więc i wykonana z niej pościel będzie miała różne właściwości, a jej koszt może się wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Doskonałym wyborem jest bawełna egipska, która jest cieniutką tkaniną o bardzo ciasnym splocie i subtelnym połysku – to jeden z najbardziej luksusowych materiałów pościelowych. Ostatnio bardzo popularna jest bawełna renforce. Co to takiego? Jest to tkanina bawełniana o splocie krzyżowym 1:1 – prawie tak gładka jak jedwab, bardzo szybko schnie i prawie się nie gniecie. Zupełnie inny charakter ma bawełna barwiona w stylu vintage – także jest bardzo modna. Farbuje się nie materiał, ale gotowe poszwy, dzięki czemu na zszyciach powstają lekkie przebarwienia i przetarcia.
Wszystkie tkaniny bawełniane można prać w pralce, w wysokich temperaturach, ale te o gładkim wykończeniu lepiej uprzednio włożyć do zabezpieczającego worka z siatki.
Czytaj też:
Najpiękniej pachnące kwiaty na balkon i do ogroduCzytaj też:
Kolor ścian w sypialni. Ranking najlepszych i najgorszych kolorów do sypialni