Jedną z najważniejszych zasad, którymi kieruje się biuro DA Bureau jest osiągnięcie maksymalnej wyrazistości przy minimalnych środkach. Było to szczególnie ważne przy pracy nad własnym projektem: małym mieszkaniu założycieli firmy, Anny i Borisa Lvovskich. Architekci kupili kawalerkę w historycznym centrum Petersburga, jej powierzchnia to zaledwie 38 m2. Postanowili zamienić zrujnowane mieszkanie (przez lata było pustostanem), w kompaktową przestrzeń życiową, gdzie drzwi są zawsze otwarte dla przyjaciół.
Świetlik z historią
Najpierw oczyścili ściany i sufity ze zniszczonego tynku, wymienili wszystkie media i wzmocnili niektóre otwory. Mieszkanie ma centralną konfigurację – okna są z trzech stron, jest też wyjście na mały balkon. Ale najbardziej niezwykłą historyczną pozostałością jest świetlik sufitowy o wymiarach prawie 3 x 3 metry. Dużo pracy zainwestowano w jego odrestaurowanie, wzmocnienie konstrukcji i wstawienie okna z potrójnymi szybami.
Kontrasty w małym mieszkaniu
Po oczyszczeniu ścian i sufitów odsłonięto surowe ceglane ściany i betonowe belki stropowe. Właściciele zostawili je takie jak były, z chropowatymi łączeniami, napisami konstrukcyjnymi i fragmentami metalu. Dla kontrastu, surowe wnętrza wypełnili czystą, zwięzłą i minimalistyczną tkanką.
Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?
Priorytetem było zadbanie o to, aby mieszkanie było funkcjonalne, z otwartą przestrzenią do organizowania przyjęć, wygodnymi i przytulnymi przestrzeniami do spędzania wolnego czasu oraz dużą liczbą zamykanych schowków. Podjęto również decyzję, aby otoczyć przestrzeń białymi panelami ukrywającymi szafy, grzejniki i instalacje. Ta metoda pozwoliła na zrezygnowanie z mebli wolnostojących, z wyjątkiem drewnianego stołu warsztatowego i sofy. Takie same panele są w części łazienkowej, nad którą znajduje się sypialnia – wchodzi się do niej po drabinie! Czarna bryła szafy, w której ukryta jest m.in. lodówka, została wysunięta poza linię białych paneli. Tylko kilka półek jest otwartych – to miejsce na ulubione książki i dzieła sztuki.
Ukryte przewody elektryczne
Instalacje elektryczne do podłączenia oświetlenia zostały przeniesione na strych, by sufit został jak najczystszy. Wszystkie meble, poza krzesłami marki Muuto i lampami marki Fild (nad stołem model Radius), zostały zaprojektowane przez Da Bureau. Przy okazji, warta uwagi ukraińska marka Fild założona przez Dana Vakhrameyeva i Katerynę Fedorenko zmieniła niedawno nazwę na +kouple.
DA BUREAU
Pracownię projektową Da Bureau założyli Anna Lvovskaia, Boris Lvovskiy, Fedor Goreglyad, Maria Romanova. Oddajmy im głos: – Świat kierowany przez konserwatywnych profesjonalistów istnieje zbyt długo. Istotą naszej pracy jest podejście wolne od hierarchii. Uważne słuchanie pełnych pasji, świeżo myślących talentów to kluczowa część naszej kultury pracy. Wierzymy, że innowacyjne myślenie, uczciwość i pasja wnoszą coś dobrego do wszystkiego, co produkujemy. W zespole projektowym mieszkania w była również Julia Kubitskaya. da-bureau.com