Nowa część budynku ma współczesne okna, zupełnie inne niż w zabytkowej części. Tu czarne kratownice podzielone szprosami w kratkę, tam dostojne łuki. Ale są one obecne także w nowym mieszkaniu na szczycie kamienicy, tyle że we wnętrzach. Stały się bowiem punktem wyjścia i inspiracją do stworzenia wielu detali detali, np. zabudów stolarskich, przejść między pomieszczeniami – łukowe otwory (łuk pełny, czyli z półkola) łączą jadalnię z foyer, a także z kuchnią i pokojem kredensowym.
Kuchnia salonowa
Obszerna kuchnia zajmuje całą szerokość domu i pełni funkcję salonu – właściciele, młoda para z dziećmi, często organizuje spotkania towarzyskie, podczas których goście i gospodarze wspólnie gotują. Wnętrze urządzone jest z rozmachem! W jego centrum stoi duża marmurowa wyspa, marmurowy jest też blat roboczy w ciągu roboczym pod ścianą. Całość jest tak zaaranżowana, by – patrząc z oddali – widzieć kolejne, atrakcyjne plany. Tu wszystko jest piękne – od kamiennych zlewozmywaków wykonanych na zamówienie, po uchwyty mebli. Architekci z pracowni BAAO (Barker Associates Architecture Office), którzy przeprowadzali renowację podnieśli w tej części mieszkania sufity, by spotęgować wrażenie przestronności. Projekt salonu zdominował beczkowaty kominek w obudowie wykończonej żłobionym tynkiem. To niewielkie wnętrze (bo i tak wszyscy spędzają czas w kuchni lub przy stole), a jego wyposażenie ogranicza się do sofy, fotela i kilku stolików – wszystkie meble pochodzą z amerykańskiej manufaktury BDDW.
Schody, schody...
Projektowanie wnętrz to nie tylko tworzenie wszystkiego od podstaw, ale też szacunek dla zastanej tkanki architektonicznej. Drewniane schody łączące piętra zostały odrestaurowane, a świetlik powyżej zastąpiony innym, w kształcie owalu pasującego do geometrii klatki schodowej. Główny apartament zajmuje drugie piętro. Biblioteka i biuro z oryginalnymi sztukateriami i kominkiem mają okna na ulicę. Sypialnia rodziców i łazienka pod marmurowymi łukami są ukryte w głębi mieszkania. Trzecie piętro zaaranżowano dla dzieci i gości.
Projekt wnętrza. Detale
Zabudowa stolarska kuchni i spiżarni została wykonana na zamówienie w firmie Bespoke 7. Baterie kuchenne i barowe marki Kallista. Tapety w łazience to Anthropologie, w pokoju kredensowym – Fornasetti, a w toalecie dla gości – Maison C. Ceramiczne płytki marki Cement Tile Shop. Wanna łazienkowej marki Waterworks. Ceramika w łazience dla gości – marki Devon&Devon.
