Les Portes-en-Ré to miejscowość położona na północnym krańcu wyspy Île de Ré leżącej przy zachodnim wybrzeżu Francji w pobliżu La Rochelle. Wyspa jest niewielka, ma 30 km długości i 5 km szerokości, ze stałym lądem łączy ją most. Stałych mieszkańców jest niewielu, ale latem zjeżdżają turyści, a niektórzy z nich budują tu domy wakacyjne. Tak jest i w tym przypadku – właściciele chcieli mieć spokojną przystań, w której mogliby spędzać urlopy, a z czasem osiedlić się na stałe. Postanowili wyremontować stary dom stojący blisko plaży.
Drewniane ściany, ukryte drzwi
Dom jest nieduży, jego powierzchnia to jedynie 90 metrów kwadratowych, ale wydaje się o wiele przestronniejszy. To zasługa układu przestrzennego – poszczególne pomieszczenia są wydzielone, ale dyskretnie. Drzwi wewnętrznych jest niewiele, a te które są Mickaël Martins Afonso ukrył w ścianach. Pokrywają je drewniane panele z dębiny. Z tego samego materiału wykonano większość zabudów meblowych oraz mebli wolnostojących.
Centralną część domu stanowią dwa salony i jadalnia połączona z kuchnią – ta przestrzeń jest tak zaprojektowana, by stworzyć sekwencje i kadry. Równoważą one je jednorodność barw i materiałów. Ważny jest jednocześnie kontekst zewnętrzny – wielkie okna z pionowymi szprosami umieszczone w wyłożonych drewnem głębokich niszach wprowadzają do wnętrza naturę – staje się ona dopełnieniem aranżacji. I dynamizują ją – bo widoki zmieniają się wraz z pogodą i porami roku. Dom otwiera się na cztery strony świata, od frontu jest widok na morze, z tyłu bujny ogród.
Drewniane panele dekoracyjne
Użyte do aranżacji wnętrz panele wykonane są z olejowanego litego drewna dębowego. Podkreślają ciągi komunikacyjne – pokryte są nimi ściany w korytarzach oraz wielofunkcyjne bloki na pół architektoniczne, na pół meblowe, np. w kubiku oddzielającym wizualnie kuchnię od jadalni, z jednej strony są piekarniki, lodówka i spiżarnia, z drugiej pojemne szafy. Fronty szaf i drzwi zlicowane są ze ścianami w taki sposób, że nie widać, gdzie jest drewniana ściana, a gdzie drzwi. Pionowe usłojenie dodaje wnętrzom wysokości. Ale drewniane ściany to nie wszystko – dębina jest wszechobecna! Z naturalnego drewna wykonano zabudowy kuchenne, z obudową okapu włącznie, półki, ławy itp. Uzupełniają je meble z drewna, np. krzesła pomysłu Jeana Prouvé, francuskiego architekta i projektanta przedmiotów użytkowych. Zaprojektowane w 1934 roku do dziś są w świetnej formie!
W duecie z czerwoną cegłą
Oprócz drewna jest tu niewiele materiałów – podłogi w pomieszczeniach, z których korzysta się najintensywniej wyłożono terakotowymi płytkami. W salonie na podłodze są lekko bielone deski (zachowane z poprzedniej aranżacji wnętrz), również w sypialniach na posadzkach wykorzystano drewniane deski. Kolor naturalnego drewna dopełnia czerń – blaty robocze w kuchni i przestrzeń nad nimi została wyłożona cienkimi panelami ze spieku. Kolor czarny pojawia się również w dodatkach, np. oświetleniu technicznym i lampach ściennych na ruchomych ramionach. Tłem jest biel ścian, a błyskające tu i ówdzie złoto dodaje smaku. I to wszystko!
Martins | Afonso atelier de design
Mickaël Martins Afonso to twórca multidyscyplinarny. Przez kilka lat współpracował z Brochet Lajus Pueyo, firmą architektoniczną z Bordeaux. Jednocześnie kontynuował prace nad fotografią, designem, stolarstwem, prototypowaniem i instalacjami artystycznymi i architekturą. W 2016 roku założył własną pracownię, która zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, a także całych obiektów architektonicznych. Projekty Mickaëla Martinsa Afonso charakteryzują się dopracowanym detalem i przemyślanym układem przestrzennym będącym efektem optymalizowania przestrzeni. Drewno na ścianie stało się jego znakiem rozpoznawczym. Używa desek z naturalnego drewna, głównie gatunków miejscowych, lubi też panele dekoracyjne z forniru (to ultracienka i plastyczna warstwa drewna, którą przykleja się na płytę MDF lub OSB, na lite drewno lub idealnie wygładzoną ścianę).
Komentarze