Zleceniodawcy (młoda rodzina) chcieli czegoś na swoją miarę. Nowoczesnego, a jednocześnie z klimatem. Zależało im też na wrażeniu przestronności i lekkich materiałach.
Przeprojektowano więc przestrzeń, częściowo ją otwierając. Pojawiły się nowe schody prowadzące na piętro. Polecamy dobrze przyjrzeć się zdjęciom – to stalowa konstrukcja, lewitująca nad podłogą parteru! Drewniane belki, które niegdyś wyglądały masywnie, dziś są pobielone i tworzą dyskretne tło dla nowoczesnej aranżacji wnętrz.
Lastryko w palonym drewnie
Centralne miejsce na niższym piętrze stanowi kuchnia, z której przechodzi się do części dziennej. Wyspa kuchenna to manifest współczesności – odlaną z lastryko bryłę zawieszono na drewnianej konstrukcji. Uwaga! To drewno palone – projektanci zastosowali wracającą do łask japońską technikę Shou Sugi Ban (inaczej Yakisugi, yaki oznacza używanie ognia, a sugi odnosi się do tradycyjnego japońskiego cedru i oznacza metodę konserwacji drewna, w efekcie której na jego powierzchni pozostaje zwęglona warstwa).
Aksamitna akustyka
Projektanci z Destilat szczególną uwagę zwrócili na akustykę pomieszczeń oraz na oświetlenie, które tutaj wykorzystuje się do budowania nastroju i eksponowania zmysłowych faktur materiałów – raz grubo szpachlowanych, raz miękko wyściełanych ścian, spalonego i bielonego drewna, aksamitnych tkanin i chłodnych metalowych powierzchni.
Destilat design studio
Austriacka pracownia z siedzibami w Wiedniu i Linzu zajmująca się architekturą wnętrz i projektowaniem przedmiotów. Specjaliści ze studia Destilat tak opisują swoją pracę: „Nie ma czegoś takiego jak przeszłość, teraźniejszość czy przyszłość – liczy się to, co z nich zrobisz.
Projektowanie to proces bez początku i końca, rozległy obszar ciekawostek, skarbnica pomysłów. To kreatywne otoczenie, przestrzeń, w której żyjemy, wędrując gdzieś pomiędzy starym a nowym. Szukamy innowacji, które wydają się znajome, prowokacji, które dotykają naszego wnętrza, funkcjonalnej grawitacji, która nas rozśmiesza. Pracujemy emocjami i wszystkimi zmysłami. Wymagania klienta, twarde fakty techniczne, aspekty estetyczne – krok po kroku wszystko jest integrowane w procesie projektowym”.
Pracownią kierują Harald Hatschenberger, Thomas Neuber i Henning Weimer.
Galeria:
Domek w górach w nowoczesnym wydaniu, projekt Destilat Architecture+DesignCzytaj też:
Punkty widokowe The Guard Patrol w Górach Izerskich, projekt Mjölk architektCzytaj też:
Jedziemy do Szczyrku. Czeka tam na nas stuletnia, pięknie odrestaurowana karpacka chata