Rezydencja położona jest na szczycie wzgórza, którego stok opada łagodnie ku brzegowi jeziora Memphremagog w regionie Eastern Townships w Quebecu. Architekci z pracowni MU Architecture (przy współpracy pracowni JS Bourdages Architecture) podczas rozbudowy wykorzystali część konstrukcji starego budynku.
Na jednym końcu osi znajduje się garaż (był tu już dawniej), który z główną bryłą budynku łączy się dachem służącym jako wiata. Po wejściu do środka otwarta przestrzeń z klatką schodową i oknami sięgających od podłogi do sufitu kieruje wzrok ku zewnętrznemu basenowi i zatoce, które znajdują się na drugim końcu osi.
Ciemny, naturalny kamień elewacji mocno kontrastuje z jasnymi, przestronnymi i przewiewnymi wnętrzami. Pofałdowany dach zainspirowany był rozłożonym skrzydłem ptaka.
Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna
Pomieszczenia mają różną wysokość – w niektórych miejscach przekracza siedem metrów, dodaje to przestrzeni dynamiki. Okna sięgające od podłogi do sufitu ustawione są pod tymi samymi kątami. Oświetlenie i systemy mechaniczne zostały starannie zintegrowane i ukryte w drewnianych sufitach, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne.
Na zewnątrz, w najdalszym punkcie, dach wystaje na cztery metry na zewnątrz, zapewniając ochronę przed wyjątkowo ostrymi zimami i ciepłymi latami w Quebecu. Taras rozciąga się od jednego końca domu do drugiego, łącząc główne przestrzenie wewnętrzne, w tym główną część dzienną i sypialnię gospodarzy, ze wspólnymi przestrzeniami zewnętrznymi i basenem.
Kuchnia o podwójnej funkcji
Projekt kuchni odpowiada codziennym potrzebom rodziny, ale również wymaganiom szefa kuchni i towarzyszącego mu zespołu w przypadku imprez i przyjęć cateringowych. Za pomocą chowanych drzwi kuchnię roboczą można oddzielić od reszty mieszkania. Orzechowe panele otaczają bryłę zawierającą kuchnię, jadalnię, bibliotekę i połowę małego salonu. Ciepło i bogactwo drewna uzupełnia kamień i stal centralnego kominka.
Zaprojektowany, aby pomieścić do dwudziestu czterech osób, wykonany na zamówienie stół jest dominującym elementem wnętrza, biegnącym równolegle do wyspy kuchennej i pasa okien sięgających od podłogi do sufitu.
Poziome warstwy domu
Na głównym poziomie, w kolejności od lewej do prawej, znajdują się weranda, garderoba, toaleta oraz główna część dzienna – ze wspomnianą kuchnią, jadalnią, podwójnym pokojem dziennym, pralnią i główną sypialnią. Na parterze, ponownie w kolejności od lewej do prawej, znajdują się salon, sala szkoleniowa, spa z suchą sauną, jacuzzi oraz trzy sypialnie sąsiadujące z dwiema pełnymi łazienkami i pokojem zabaw.
Podwieszany basen
Żelbetowa konstrukcja pozwoliła na wysunięcie basenu nad trawnik. Jego niecka kończy się szklanym panelem, co daje wrażenie, że z basenu można wpłynąć do jeziora.
Galeria:
Dom nad jeziorem, MU Architecture & JS Bourdages Architecture
Pozostała przestrzeń między betonowymi ścianami nośnymi służy jako pomieszczenie techniczne dla systemów basenowych, a także miejsce do przechowywania mebli ogrodowych i innych przedmiotów.
MU Architecture
Pracownia architektoniczna z Montrealu założona w 2010 roku przez Charlesa Côté i Jean-Sébastiena Herra. Znana jest z eleganckich współczesnych rezydencji, kreatywnych przestrzeni biurowych oraz awangardowych projektów na dużą skalę. Promuje równowagę między ikoniczną architekturą a ekosystemami. Założyciele MU Architecture pracowali wcześniej w Montrealu, Wiedniu, Barcelonie i Dubaju.
Czytaj też:
Luksusowy dom z basenem projektu MIKOŁAJSKA StudioCzytaj też:
Wewnętrzna harmonia domu z basenem, projekt FGR Architects