Dziwne plany mieszkań to nie tylko przypadłość zabytkowych kamienic, bywa że deweloperzy w nowych budynkach oferują lokale, których kształty mogą przyprawić o ból głowy. Wąskie korytarze, kąty ostre zamiast prostych, ściany, przy których nie można postawić mebli o standardowych wymiarach i okna umieszczone w zupełnie nieodpowiednich miejscach. Jednak z takiego wnętrza można bardzo dużo „wycisnąć”, ale potrzeba do tego kreatywnego podejścia. Wskazana jest też fachowa pomoc architekta wnętrz, bo aranżacja nieustawnego mieszkania to zadanie niełatwe. Ale za to co za efekt! Zobaczcie projekt autorstwa Davida Kohna, który zmierzył się z planem mieszkania w kształcie „kopniętego” trójkąta z wypustką – ni to aneksem, ni to niszą. Wygląda ekscentrycznie, ale kilka rozwiązań można podpatrzeć!
Choć mieszkanie jest duże, ma około stu metrów kwadratowych, jest tu mnóstwo pomysłów, które można zastosować i w mniejszych wnętrzach. Na przykład dwie sypialnie w zabudowie, jedna nad drugą – coś pomiędzy antresolą, łóżkiem piętrowym, koją na statku i popularnym w przeszłości łóżkiem skrzyniowym. To super pomysł na wydzielenie z części dziennej dwóch niewielkich, zapewniających prywatność przestrzeni.
Mieszkanie na planie trójkąta
Przenosimy się do Barcelony, do zabytkowej Dzielnicy Gotyckiej, położonej między wybrzeżem Morza Śródziemnego a rondem Sant Pere, aleją La Rambla i Via Laietana. Stojący u zbiegu ulic budynek zbudowano na planie trójkąta, przez co także mieszkania mają trójkątne kształty. A czasem jeszcze dziwaczniejsze, bo zaburzają je ciągi kominowe i korytarze. Jedno z nich, mieszczące się na pierwszym piętrze studio należy do dwóch braci, którzy w Barcelonie spędzili dzieciństwo, a teraz przyjeżdżają do rodzinnego miasta w interesach i na wakacje.
Aranżacja mieszkania o nietypowym kształcie. Zobacz więcej zdjęć!
Wewnętrzne przeszklenie – pomysł na złagodzenie hałasu
Drzwi do mieszkania są tuż przy sypialniach (inaczej nie można ich było usytuować ze względu na instalacje w budynku), dlatego strefa wejścia została wydzielona przy pomocy ujętego w złote ramy przeszklenia – dzięki temu hałasy z klatki schodowej nie zakłócają odpoczynku. Ze złotem pięknie komponuje się głęboka zieleń, którą zaznaczono „korytarzyk”. Bardzo modne zestawienie!
Łóżko piętrowe dla dorosłych
Dwie małe sypialnie umieszczono jedna na drugiej w... skrzyniach. Dzięki temu, że wnętrze jest bardzo wysokie, w obu można swobodnie stanąć. Zabudowa formą przypomina kamieniczki stojące przy placu po sąsiedzku. Ma nawet okna! Żaluzje, oprócz tego, że ciekawie wyglądają, maję też praktyczne funkcje – zapewniają wentylację i wpuszczają nieco światła.
Minimalistyczna sypialnia
Wnętrze skrzyniowych sypialni wykończono jak kajutę statku - prosto, ale wygodnie. Ściany wyłożone są drewnianymi panelami (fornir).
Dwie antresole połączone kładką
W mieszkaniu są dwie antresole – jedna z dwoma łóżkami, druga z kuchnią na dole i małą sypialnią na górze (na zdjęciu). Obie połączone są biegnącym przy ścianie trapem, z którego wchodzi się do łazienki. Jest tu też dodatkowe wejście do mieszkania, które kiedyś było podzielone na kilka mniejszych. Na antresolę można się dostać też po drabince na kółkach – gdy jest niepotrzebna odjeżdża w kąt.
Wnętrze o nietypowym kształcie może być harmonijne!
Skoro mieszkanie ma kształt trójkąta, to dlaczego nie wykorzystać tego motywu w aranżacji wnętrza? To sposób na to, by uzyskać harmonię – gładka podłoga podkreśliłaby dziwaczny kształt apartamentu. A inne wzory, na przykład kółeczka byłyby jeszcze gorsze – przestrzeń stałaby się nieznośnie rozedrgana. Architekt zaprojektował więc nową podłogę, która składa się z trójkątnych kafelków w 25 kolorach! Kolory są stopniowane, od zielonego na jednym końcu mieszkania do czerwonego na drugim. Ciekawostka – enkaustyczne płytki (enkaustyka to znana już w starożytności, niesłychanie pracochłonna technika malarska) zostały wyprodukowane przez Mosaics Martí, firmę, która dostarczała okładziny ceramiczne Antonio Gaudíemu. Krzesła z wyplatanymi siedziskami to model Risom, który nazwę zawdzięcza swojemu twórcy Jensowi Risomowi, zaprojektował je w 1943 roku dla marki Knoll.
Łóżko na antresoli – co za pomysł!
Przebudowanie mieszkania w kamienicy na potrzeby współczesnych użytkowników wymagało profesjonalnego wsparcia – bracia zatrudnili więc architekta Davida Kohna, który całkowicie przeorganizował przestrzeń. Na początek wyburzył wszystkie ścianki działowe.
Zaproponował otwartą część dzienną, którą na dwóch krańcach (o ile można tak powiedzieć o mieszkaniu o tak dziwacznym kształcie) zabudował do sufitu. Jedna zabudowa to standardowa antresola z łóżkiem na górze i kuchnią na dole. Druga to majstersztyk – podwójne łóżko skrzyniowe. W wysokim, zbudowanym z drewna bloku mieszczą się dwie maleńkie sypialnie przypominające koje na statku. Zamykane są na drzwiczki z żaluzjowymi okienkami – zapewniającymi wentylację i przeciwdziałającymi uczuciu klaustrofobii.
David Kohn Architects
Pracownia założona w 2007 roku przez urodzonego w Kapsztadzie architekta Davida Kohna. Choć siedzibę ma w Londynie, pracuje na całym świecie. Oprócz projektowania budynków i wnętrz, architekt prowadzi też projekty artystyczne.
Czytaj też:
Kawalerka na start – sprytne rozwiązania do małego mieszkania. To jest pomysł!Czytaj też:
Skuteczne sposoby czyszczenia fug. Od razu zobaczysz różnicę!