Mieszkanie w centrum Warszawy nie jest małe – ma ponad 100 metrów, ale jego właściciele mieszkali dotąd na ponad dwa razy większej przestrzeni, więc wydawało im się ciasne. Architektka Joanna Grotkowska z pracowni Deer Design minimalistyczną aranżację urozmaiciła błyszczącymi detalami w kolorach złota i miedzi, oryginalnymi tapetami, drewnem i okładzinami o wzorze kamienia oraz modnymi ryflowaniami (pionowe żłobienia na frontach mebli). Ale najważniejsze było osiągnięcie efektu przestronności. Na szczęście w apartamencie były wielkie okna od podłogi do sufitu stanowiące dobry punkt wyjścia dla projektu.
Jak optycznie powiększyć mieszkanie? Czasem warto wyburzyć ściany
Architektka zaczęła pracę od skorygowania planu mieszkania, co znacząco polepszyło wizualny odbiór przestrzeni (wydaje się większa), a także komfort użytkowania. Zamiast oddzielnej kuchni i salonu powstała duża, połączona z holem wejściowym strefa dzienna. Obok kuchni, za drzwiami z ukrytą ościeżnicą, usytuowana jest spiżarnia, a po lewej stronie od wejście znajduje się garderoba na okrycia wierzchnie. Obok salonu powstał gabinet oraz połączona z pomieszczeniem gospodarczym toaleta; do obu pomieszczeń wchodzi się bezpośrednio z holu.
Kolejne drzwi w korytarzu wyznaczają granicę między częścią dzienną i prywatną. Za nimi kryje się duża sypialnia, garderoba i otwarta łazienka.
Kuchnia z jadalnią w tle, meble w zabudowie zaprojektowała Weronika Glegoła
Zamiast górnych szafek w kuchni są ozdobny kinkiet oraz kompozycja ze sztukaterii. Spiżarnię zrobiono oddzielnie
Lustra na suficie, błyszczące dodatki, posadzki bez progów – wszystko to optycznie powiększa przestrzeń
W salonie uwagę zwraca lampa w kształcie postaci ludzkiej z kulami światła w ramionach
Spiralna złota lampa wyznacza granicę między strefą dzienną a korytarzem
W korytarzu przestrzeń powiększa optycznie duże lustro i fototapeta
Główną dekoracją sypialni jest wyplatany zagłówek i pasująca do niego bankietka
Różową garderobę powiększają lustra – na ścianie i na suficie
Łazienkę wyłożoną marmurowymi płytkami dekorują złote dodatki. Błyszczy się nawet grzejnik!
Strefę prysznica wyróżnia złoto-różowa mozaika
Ściany gabinetu wyłożono ciemnym drewnem
Łazienka dla gości jest również wyłożona kamieniem, tym razym szarym. Tu także przestrzeń powiększają duże lustra
Sprytne rozwiązania powiększające przestrzeń
Kilka trików aranżacyjnych sprawiło, że mieszkanie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Zacznijmy od podłóg – wszędzie z wyjątkiem kuchni i łazienki podłogi to bielony parkiet dębowy ułożony we wzór klasycznej jodły. Dzięki jasnym kolorom i braku podziałów na podłodze (nie ma progów i łączeń) mieszkanie wydaje się optycznie większe i stylistycznie spójne.
Innym sposobem na zwiększenie optyczne przestrzeni jest zastosowanie luster. Jedno wisi na suficie nad wyspą kuchenną – odbijają się w nim blat z polerowanego marmuru i błyszczące lampy.
Lustrzana ściana jest również w korytarzu, za nią jest strefa prywatna, czyli sypialnia, garderoba i otwarta łazienka, pomiędzy którymi nie ma standardowych drzwi, tylko swobodne przejścia (co też potęguje wrażenie przestronności). Trzecie niestandardowo umieszczone lustro, które optycznie powiększa przestrzeń, znajduje się w garderobie.
Dekoracyjne detale dodają wnętrzu elegancji
– Inwestorce zależało na tym, aby wnętrze było eleganckie. Z tego też powodu postawiłyśmy na dodatki w kolorze złota, listwy wykończeniowe na ścianach oraz w lustrzanych wnękach w podwieszanym suficie – mówi Joanna Grotkowska. Nie mniej ważną rolę pełni oświetlenie. – Lampa Human (czarna postać trzymająca w ramionach świetlne kule) to element dekoracyjny, który gospodyni upodobała sobie zanim nawiązałyśmy współpracę, ale nie była pewna, czy będzie pasował do stylistyki wnętrza. Gdy lampa pojawiła się w otoczeniu pozostałych mebli, które dla niej wybraliśmy, stwierdziła, że była to świetna decyzja. Podobnie było z lampą Ritz (nieregularna spirala wisząca na granicy korytarza i strefy dziennej – przyp. red.) – opowiada architektka.
Czytaj też:
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Sztuczki aranżacyjne architektów wnętrzCzytaj też:
Jak rozjaśnić ciemny salon w małym mieszkaniu? Tanie sposoby, dużo zdjęćCzytaj też:
Przytulne i komfortowe mieszkanie, w którym dominuje biel i naturalne drewno