Każdy, kto choć część życia spędził w PRL (a także chwilę po upadku systemu), doskonale pamięta brązowe wnętrza. I jest to jeden z powodów, dla których kolor ten na wiele lat poszedł w odstawkę – był zbyt powszechny, żeby się nie znudzić, poza miał dość przygnębiające odcienie. Mnie szczególnie jeden z nich do tej pory przyprawia o nieprzyjemne dreszcze – miodowy brąz. Ale teraz brązy wracają w wielkim stylu i są naprawdę piękne! Czym się różnią od dawnych, jak je stosować w aranżacji wnętrz, z czym zestawiać?
Kolor brązowy – co symbolizuje we wnętrzach?
Brąz kojarzy się ze spokojem i stabilnością. Podkreśla status, przywiązanie do tradycji i klasycznej elegancji, a jednocześnie uwypukla związki z naturą. Bo przecież to kolor drewna, ziemi, jesiennych liści, także wiele zwierząt ma brązowe umaszczenie. Może być też apetyczny, bo przywodzi na myśl kawę, czekoladę i ciasta.
Jak wygląda kolor brązowy?
To pytanie może wydawać się dziwne, przecież wszyscy wiedzą, jak wygląda brąz! A jednak kiedy stosuje się odcienie brązu we wnętrzach, warto zrozumieć, czym są i jak powstają, bo wpływa to na ich wygląd i charakter, jaki nadają przestrzeni.
Brąz to barwa pochodna, która powstaje ze zmieszania dwóch lub więcej kolorów, najczęściej mało intensywnych. Może być na przykład mieszanką czerwieni (kolor pierwotny) i zieleni (kolor pochodny pochodzący z połączenia niebieskiego i żółtego). Inny sposób na uzyskanie brązu to zmieszanie koloru pomarańczowego z niebieskim lub żółtego z fioletem.
Kolor brązowy sprawdza się w aranżacjach etno
Brąz w lekko bordowym odcieniu pasuje do wnętrz w stylu glamour
Jak wygodnie urządzić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych? Projekt KODO
Stolik kawowy na drewnianej nodze z blatem z barwionego na brązowo szkła
Pomysł na brązową ścianę przy wejściu do mieszkania. Dodatki w bieli, metalu i fornirze dodają jej szyku
Brązy w zestawieniu z beżem łagodnieją i stają się bardziej wakacyjne
Brązowy dywan we wnętrzu otwartym – dosłownie – na naturę dodaje przytulności
Z czym zestawiać brąz w aranżacji wnętrz?
Widzicie, jakie to daje możliwości aranżacyjne? W zależności od składowych brązu wnętrze może wydawać się ciepłe lub zimne, jasne lub ciemne. Jego skład ma też wpływ na wybór dodatków – brąz pochodzący ze zmieszania pomarańczowego z niebieskim dobrze będzie wyglądał w towarzystwie tych kolorów.
To wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane, wymaga jedynie odrobiny wyczucia. A jeśli nie dowierzacie własnemu oku, warto skorzystać z pomocy specjalisty. To może być architekt wnętrz, ale także sprzedawca w sklepie z farbami czy tapetami. Wybierając kolor ścian, przynieście do sklepu próbki innych materiałów, których chcecie użyć we wnętrzu – tapicerek mebli, zasłon, frontów i okładzin ceramicznych.
Pamiętajcie, że odbiór koloru brązowego we wnętrzu zmienia się w zależności od barw, które mu towarzyszą. Ten sam brąz oglądany na białym tle będzie sprawiać wrażenie ciemniejszego niż oglądany na czarnym tle – tu może sprawiać wrażenie pomarańczowego lub czerwonego.
Brązy zawsze dobrze wyglądają z bielą i czernią. Biel sprawia, że wydają się czystsze (ta zasada dotyczy wszystkich kolorów ziemi), czerń sprawia, że są bardziej eleganckie. Świetnym towarzystwem dla brązu są również beże, a także połyskliwe powierzchnie – złote, brązowe czy miedziane, które dodają życia odcieniom brązu.
Odcienie brązu – które są najmodniejsze?
Najmodniejsze odcienie brązu to czekoladowy i kawowy, a także wszystkie brązy, które zawierają w sobie kroplę różu. Wielką popularnością cieszy się odcień taupe. Jak wygląda? To szarobrązowy – jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa talpa. Określano nim kreta i charakterystyczny odcień jego futra.
Czytaj też:
Żegnamy białe kuchnie. Zobacz, jakie fronty szafek będą modne w 2024 rokuCzytaj też:
5 najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Zainspiruj się!