Właściciele prezentowanego mieszkania chcieli stworzyć w nim przytulną atmosferę inspirowaną pieszymi wędrówkami po lesie, ale równie ważne było dla nich zachowanie wielkomiejskiego charakteru wnętrz. Lokal mieści się w nowoczesnym apartamentowcu w sercu czeskiej Pragi, ma duże okna (właściwie przeszklone zewnętrzne ściany), a przez to nieco industrialny klimat. Stąd pomysł, by punktem wyjścia dla aranżacji była estetyka loftu z drewnem w roli dodatku. Naturalne materiały dodają ciepła i przytulności, a jednocześnie nie przytłaczają przestrzeni.
Drewno jako antidotum na industrialny klimat
Za projekt wnętrz odpowiadają architekci z pracowni Iva Hajkova Studio. – Naszym zadaniem było stworzenie przyjemnej, spokojnej i przyjaznej przestrzeni z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Widok z dużego francuskiego okna na dachy i fasady starych kamienic, drzewa i niebo zapewnia relaksujący widok z dala od zgiełku ulicy. Dla inwestorów kochających wędrówki na łonie natury, a jednocześnie mieszkających w metropolii, to mieszkanie jest jak domek w mieście – mówi Iva Hajkova.
Minimalizm z nutą przytulności – ciepłe akcenty w surowej aranżacji
Na industrialny charakter budynku odpowiadamy lekkością i subtelnością wnętrz – mówi architektka. – Podłogę i sufit mieszkania wyłożyliśmy drewnem. Pozostałe elementy utrzymane są w minimalistycznej kolorystyce: bieli, czerni i szarości – wyjaśnia autorka projektu. – Drewno sprawia, że prosta aranżacja nabiera ciepła i przytulności. Zobacz inne wnętrze z deskami na suficie!
Inspirujące połączenie estetyki loftu z naturalnymi materiałami, projekt Iva Hájková
Drewno na suficie, deski na podłodze, regał – z metalu
Zielona sofa ma modny odcień lekko zgaszony szarością
Kuchnia
Białe i czarne elementy efektownie kontrastują z naturalnym drewnem w jasnym odcieniu
To jest pomysł! Nad wyspą kuchenną zamiast jednej lampy, cała ich gromada. Oprawy wykonane zostały na zamówienie z ceramiki
Pomysłowe miejsce do siedzenia w przedpokoju
Drewno i gliniane ściany dodają przytulności, ale nie przytłaczają wnętrza
Gliniany tynk ma właściwości przeciwbakteryjne, zapewnia też odpowiedni poziom wilgotności powietrza
Szczypta niedoskonałości – naturalne materiały i ręcznie wykonane detale
Naturalne materiały zastosowano w surowym stanie. Kamienna płyta ma odpryski na krawędziach, ręcznie wykonane ceramiczne lampy są idealnie niedoskonałe, a gliniany tynk ma chropowatą teksturę i cętki. Naturalną ramę uzupełniają subtelne czarne elementy, takie jak metalowy regał, żyrandol i uchwyty.
Czytaj też:
Przytulny loft wykończony drewnem i z białą cegłą na ścianachCzytaj też:
Loft w mieszkaniu? To jest możliwe. Zobacz 11 przykładów wnętrz w stylu loftowym