Wiele osób marzy o wnętrzu w stylu loftowym, ale powstrzymuje je przekonanie, że trzeba będzie skuwać tynki, żeby odsłonić surowe cegły, na podłogę wylewać beton i w ogóle robić wielki i uciążliwy remont. Mamy dobrą wiadomość – to nie zawsze jest konieczne, czasem wystarczy kilka stylowych elementów, które wprowadzą do wnętrza industrialny klimat. Poznajcie wnętrzarskie detale w stylu loft.
Żarówki retro – powrót do przeszłości
Żarówki retro, nazywane też żarówkami Edisona lub edisonkami świetnie pasują do loftu lub wnętrza stylizowanego na loft. Wyglądają jakby miały żarnik, choć w rzeczywistości to nowoczesna technologia LED. Mogą wisieć bez klosza, po prostu na kablu w oplocie, wkręcone w lampy zrobione z rurek i innych elementów hydraulicznych, pasują też do prostych metalowych kloszy.
Industrialne lampy – mocny akcent dekoracyjny
Bardzo modne są lampy z odzysku, na rynku jest już nawet sporo manufaktur, które pozyskują oprawy światła z dawnych fabryk i innych zakładów pracy, profesjonalnie je odnawiają, po czym sprzedają. Trzeba jednak pamiętać, że takie lampy są zwykle duże, więc potrzebują przestrzeni – przeniesione z wysokiej hali produkcyjnej do trzymetrowego mieszkania mogą przytłaczać. Jest jednak wiele opraw stylizowanych na industrialne, które gabarytami odpowiadają standardowym wnętrzom. Jedne i drugie doskonale komponują się z surowym wykończeniem ścian i odkrytą cegłą. Stanowią mocny akcent dekoracyjny w loftowym wnętrzu.
Kable elektryczne – wzór na ścianie
Kable elektryczne poprowadzone po ścianie (widoczne) to również rozwiązanie rodem z fabryki. Należy pamiętać, że kable prowadzi się zawsze w poziomie (od puszki do puszki) i w pionie (spuszczając je do kontaktu lub włącznika). Jeśli mają być widoczne, należy zadbać o to, by tworzyły na ścianie regularny wzór, dotyczy to również mocowań.
Włączniki i kontakty z czarnego ebonitu
To zwykle modele natynkowe – duże i wyraziste, najczęściej czarne i zaokrąglone. W internecie lub na targu staroci można kupić kontakty i włączniki z epoki, ale trzeba się liczyć z tym, że każdym będzie się musiał zająć elektryk – bez przeglądu i często wymiany wewnętrznych elementów ich używanie może być po prostu niebezpieczne. Są jednak dostępne w handlu nowoczesne wierne kopie starych włączników.
Loftowe materiały – blacha i zbrojone szkło
Blacha – perforowana, trawiona lub malowana na czarno oraz zbrojone szkło (grube, często falujące, z zatopionymi w nim drucikami) to materiały charakterystyczne dla stylistyki loftowej. W mieszkaniu można je zastosować np. do wydzielenia prysznica, stworzenia ścianki działowej lub jako barierkę schodów.

Metalowa kratownica nad wyspą kuchenną
Bardzo modnym elementem kojarzącym się loftem jest metalowa kratownica nad wyspą kuchenną (prawdę powiedziawszy to rozwiązanie ma nieco inne pochodzenie – wywodzi się z kuchni wiejskich i zamkowych, ale świetnie zaadaptowało się do wnętrz industrialnych).
Taka kratownica może być spawana, skręcana z rurek lub profili. Służyć jako stelaż dla okapu i oświetlenia lub jedynie jako półka na zioła i wieszak na szkło, patelnie itp.
Loftowa łazienka z dużym przeszkleniem
Łazienkę przylegającą do sypialni wyposażono w wielkoformatowe przeszklenie, dzięki czemu wydaje się większa. Sufit jest surowy - to odsłonięte elementy konstrukcyjne. Na podłodze i pod prysznicem jest beton, z tego materiału odlano też umywalkę. Surowy wygląd łazienki łagodzą olejowane drewno i drobna mozaika na ścianie. Chcesz zobaczyć zdjęcia z innych pomieszczeń? Zajrzyj do tekstu o industrialnym mieszkaniu w Pradze.
Super pomysł na murowaną wannę – wyłożono ją zielonymi kafelkami
Drewniany domek w lesie, projekt Adam Hofman i Dominik Ilichman
Mieszkanie w bloku, projekt wnętrz Plus One Architects
Mieszkanie w modernistycznej kamienicy, projekt Markéta Bromová
Mieszkanie z otwartą kuchnią, projekt Markéta Bromová
Przytulne wnętrza skryte za betonową ścianą, projekt Mjölk architekti
Nowoczesne mieszkanie w kamienicy, projekt Martina Homolková
Łazienka w stylu loft, projekt Formafatal
Dodatki z betonu – donice, lampy, dekoracje
Loft bez betonu? Nie może być! Ale to nie znaczy, że trzeba ściągać do mieszkania betoniarkę. Można kupić gotowe elementy wykonane z tego materiału. Najpopularniejsze są donice, ale świetnie też prezentują się oprawy lamp odlane z betonu, wazony i inne dekoracje. Dodatkowy plus kupienia ich w sklepie – gwarancja, że spełnią przewidzianą dla nich funkcję.
Czytaj też:
Loft dla faceta. Mój chłopak też chce tak mieszkaćCzytaj też:
Wyjątkowy loft znakomitego architekta. Aż trudno uwierzyć, że to polskie wnętrze!