Japandi to trend wnętrzarski, który od kilku sezonów podbija serca Polaków. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze to styl, który zakłada skandynawskie, praktyczne podejście do projektu mieszkania i jego wyposażenia. A my kochamy przecież skandynawską prostotę, prawda? Po drugie – japandi pomaga znakomicie zorganizować przestrzeń, ale ma w sobie wschodni artyzm i poezję.
Jak wyglądają mieszkania w stylu japandi?
Cechami mieszkania w stylu japandi to prostota, funkcjonalność oraz bliskość natury. Wnętrza w tym stylu są jasne, minimalistyczne i zalane światłem. W Polsce japandi występuje zwykle w dużo łagodniejszej wersji niż w krajach Europy Zachodniej. W polskich wnętrzach w stylu japandi znajdziemy więc wygodne siedziska o opływowych kształtach i miękkich obiciach. Tak naprawdę bliższe temu stylowi są meble o architektonicznym rodowodzie.
21 wnętrz w stylu japandi
We wnętrzu w stylu japandi architekci z wdziękiem łączą naturalny kamień z drewnem w jasnym wybarwieniu, projekt Interiorsy
Duży drewniany stół jest najważniejszym meblem strefy dziennej, projekt Interiorsy
Wnętrza w stylu japandi zalewa dzienne światło padające z ogromnych przeszkleń, projekt Interiorsy
Ogromne lustro powiększa optycznie przestrzeń strefy dziennej, projekt Decoroom
W salonie w stylu japandi panuje dyscyplina kolorystyczna, projekt Decoroom
Przytulna sypialnia w stylu japandi. Urody dodają wnętrzu rośliny w dekoracyjnych koszach, projekt Decoroom
Łazienka w stylu japani, uwagę przyciąga piękna strelicja, projekt Karolina Drogoszcz
Salon w stylu japani pod Krakowem, tu istotna jest sztuka wyeksponowana na ścianach, projekt Karolina Drogoszcz
Mieszkanie inspirowane tradycją Dalekiego Wschodu, projekt fws_work
Suwane lekkie ściany wykonane na wzór tych, które znajdziemy w japońskich domostwach, , projekt fws_work
Dom urządzony w modnym stylu japandi, projekt Anetta Kazimierska
Sypialnia w stylu japandi, wzrok przyciąga motyw łuku, projekt Anetta Kazimierska
Japandi w bardzo dekoracyjnym wydaniu, projekt KODO
Kompozycja na ścianie w stylu japandi
Półki w salonie zaprojektowano specjalnie po to, by właścicielka miała gdzie eksponować perełki z targów staroci
Wnętrze w stylu japandi. Mieszka tu fotografka i projektantka Juli Daoust Baker z mężem Johnem
Jednym z trendów łazienkowych są obłe, organiczne kształty ceramiki łazienkowej. Bez problemu wpisują się one w modny styl japandi. W towarzystwie kamienia i drewna tworzą klimat ZEN.
Wnętrze apartamentu w Gdańsku , proj. Jan Sikora
Sypialnia w stylu japadi, proj. SCENA Interior Design
Dom własny architekta Frederika Wernera, współwłaściciela pracowni Norm Architects
Okrągłe lustra to popularny element dekoracyjny w projektach japandi
Japandi to połączenie dwóch światów: Japonii i Skandynawii
Japandi to architektoniczna fuzja dwóch światów: skandynawskiego i japońskiego. Ze Skandynawii czerpie on praktyczne podejście, a z Japonii delikatność, subtelność i dostrzeganie piękna w rzemieślniczej niedoskonałości, zgrzebności (znacie to zapewne z wabi-sabi).
Tak więc, komu japandi najbardziej przypadnie do gustu? Zapewne tym wszystkim, którzy cenią we wnętrzach spokój i harmonię, którzy nie lubią zbędnych ozdób, bibelotów i niepotrzebnych przedmiotów. To trend dla minimalistów i estetów. W dodatku japandi jest na tyle uniwersalny, że można zaaranżować nim wnętrze bez wielkiej rewolucji.
Czytaj też:
Masz małe mieszkanie w bloku? Urządź je w stylu japandi
Jak stworzyć wnętrze w duchu japandi?
Pamiętajmy, że japandi to nie tylko styl, w którym możemy wykończyć nasze wnętrze. Jak podkreślają eksperci, to cała filozofia życia, doceniająca harmonię, prostotę, skromność i spokój. W japandi znajdziemy wszystko, co najlepsze w estetyce japońskiej i skandynawskiej. Mieszkanie w stylu japandi jest wysmakowane, funkcjonalne i bardzo estetyczne. To nie są wnętrza dla każdego, lecz dla prawdziwych koneserów. To wnętrza, w których naprawdę się wypoczywa.
Czytaj też:
Styl japandi podkręcony złotem. Mieszkanie pełne inspiracji
Jakie kolory w mieszkaniu w stylu japandi?
Kolorystyka wnętrz japandi jest jasna, świetlista. Oczywiście sprawdzą się tu wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości w odcieniu gołębim. Powierzchnie różnicujemy sposobem wykończenia, fakturami i wykorzystanymi materiałami. Pamiętajmy, że harmonia w takim wnętrzu jest najważniejsza. Jeśli mamy ochotę na kolorystyczne szaleństwo w stylu japandi, zawsze możemy zdecydować się na elementy w miętowej zieleni lub rozbielonym błękicie.
Kolorystykę wnętrza uspokoją meble i elementy w kolorze naturalnego drewna: dębu, buku i jesionu. Współgrać z nimi będą papierowe klosze lekkich lamp-lampionów oraz dywany uplecione z trawy morskiej. Gliniane misy, ceramiczne donice i batystowe lub lniane zasłony będą wspaniałym uzupełnieniem wnętrza w tym stylu. Nie możemy zapomnieć tu również o czarnych, kontrastujących elementach wyposażenia wnętrza. Może to być stolik kawowy, rama lustra lub szprosy w lekkich suwanych drzwiach.
Czytaj też:
Minimalizm w stylu japandi – jak urządzić przytulne mieszkanie na poddaszu?Czytaj też:
Wakacyjny dom w modnym stylu japandi. Harmonijne wnętrza ocieplone drewnem