Zapach kociego moczu jest ostry, bo zawiera siarkowodór i amoniak. Wnika głęboko i zostaje na długo. Dodatkowo zachęca kota, by zrobić to samo jeszcze raz! To ciemna strona życia pod jednym dachem z ukochanym futrzakiem. W mniejszym lub większym stopniu mierzy się z tym problemem każdy właściciel kota – nawet zdrowego i nauczonego załatwiania swoich potrzeb w kuwecie. Wystarczy, że zwierzę wyniesie na łapach mokry żwirek i wgniecie go w dywan, albo w ramach odwetu za długą nieobecność właściciela załatwi się na jego poduszkę (to się zdarza w najlepszych kocich rodzinach!).
Dlaczego zwykłe środki czystości nie działają na koci mocz?
Detergenty na bazie amoniaku i chloru wydzielają zapach podobny do woni kociego moczu, zamiast pomóc mogą więc zintensyfikować nieprzyjemne doznania, a co więcej – zachęcić kota do dalszego znaczenia miejsca. Szczególnie uciążliwy jest odór moczu niekastrowanych kocurów. Zawiera felininę, która składa się z jednego lub dwóch aminokwasów, cysteiny i metioniny – oba zawierają atom siarki, który odpowiada za powstawanie ostrego zapachu. Dla człowieka niemiłego, za to bardzo pociągającego dla kotek. Czego jeszcze nie stosować? Gorącej wody! Pod jej wpływem zapach moczu stanie się jeszcze mocniejszy, wniknie głębiej i będzie trudniejszy do wywabienia.
Kot zostawił pamiątkę poza kuwetą? Działaj szybko!
Przed sięgnięciem po specjalistyczne i dość kosztowne preparaty do neutralizacji zapachów, warto wypróbować domowe sposoby. Przede wszystkim i to jak najszybciej trzeba usunąć sam mocz – chłonny ręcznik papierowy wystarczy. Jeśli kot załatwił się na miękkiej powierzchni – tapicerce, dywanie lub czymś podobnym ręcznik należy docisnąć, by wchłonął jak najwięcej płynu. Pod żadnym pozorem nie wolno używać suszarki do włosów! Smród będzie taki, że zaczniecie rozważać wyprowadzkę do hotelu. Po osuszeniu miejsca zaznaczonego przez zwierzaka czas na neutralizowanie zapachu moczu kota. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?
Co usunie zapach kociego moczu?
- Zaczynamy od sody oczyszczonej, królowej wśród domowych środków czyszczących. Soda jest bardzo chłonna, więc wciągnie pozostałą wilgoć. Ma także właściwości neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Na zabrudzoną powierzchnię należy wysypać warstwę sody oczyszczonej i zostawić na kilka godzin. Po ich upływie sodę wciągnąć odkurzaczem. Uwaga! Lepiej od razu oczyścić zbiornik odkurzacza i porządnie wytrzepać filtry, bo inaczej zapach kociego moczu może w nie wniknąć i przy kolejnym sprzątaniu urządzenie będzie rozsiewało nieprzyjemną woń.
- Soda oczyszczona może być też składnikiem preparatu do czyszczenia plam z kociego moczu pozostałych na przykład na jasnych tkaninach. Wystarczy dodać odrobinę wody, by osiągnąć konsystencję pasty.
- Podobnie do sody oczyszczonej działa mąka kukurydziana – ją również należy rozsypać na zabrudzonej powierzchni, a gdy wchłonie zapach kociego moczu, dokładnie zebrać.
- Sodę oczyszczoną można również zmieszać w równych proporcjach z wodą utlenioną, a następnie nanieść na plamę moczu, a po upływie kwadransa umyć lub, jeśli to możliwe – uprać. Jednak używając wody utlenionej należy być ostrożnym, szczególnie w przypadku tkanin.
- Woda utleniona zmieszana z wodą w proporcjach 10:1 jest dobrym środkiem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Zwłaszcza gdy kot ma tendencję do wracania w określone miejsce, dobrze mieć pod rękę spray z taką mieszaniną.
- Ocet nie tylko zneutralizuje zapach kociego moczu, ale i zdezynfekuje zabrudzoną powierzchnię. Należy zmieszać go z wodą w proporcjach 3:1. Zapach octu szybko wietrzeje, poza tym większość kotów go nie lubi, więc działa odstraszająco.
- Usunąć zapach moczu kota można również płynem do płukania ust – ten sposób często pojawia się w wśród porad internautów i ma wielu zwolenników. Płyn do higieny jamy ustnej działa jak neutralizator.
Nieprzyjemny zapach kota w mieszkaniu – profesjonalne środki
Jeśli zawiodą domowe sposoby, z pomocą mogą przyjść profesjonalne środki dostępne w sklepie zoologicznym. Zawierają enzymy i mikroorganizmy – wchodzą one w reakcję z kocim moczem, usuwając nie tylko przykry zapach ale również jego przyczynę. Można wybrać najwygodniejszą dla siebie formę – proszku, płynu, spryskiwacza lub granulek. Pochłaniacze w formie granulek rozsypuje się na zabrudzonej powierzchni. Po kilku lub kilkunastu minutach, gdy wchłoną zanieczyszczenia, należy je zebrać. Granulki można też wymieszać ze żwirkiem w kuwecie. Uwaga! Neutralizatory kocich zapachów różnią się składem od preparatów przeznaczonych dla psów.
Czytaj też:
Nieprzyjemne zapachy w mieszkaniu? Zobacz, jak wprowadzić piękny zapach do domu
Warto też poszukać specjalnych świec stworzonych po to, by neutralizować odzwierzęce zapachy. Zawierają wosk sojowy i muszą palić się przez co najmniej dwie godziny, by były skuteczne. To nie rozwiąże problemu, ale może być środkiem uzupełniającym walkę o to, by dom, który dzielimy z kotem, ładnie pachniał.
Czytaj też:
To mieszkanie to wnętrzarska petarda. Będzie przebojem InstagramaCzytaj też:
Rośliny trujące dla zwierząt domowych. Jeśli masz kota, lepiej pozbądź się ich z domuCzytaj też:
Turkusowa kuchnia z widokiem na rajski ogród