Dom na przedmieściach Hampstead Garden był podzielony na wiele niewielkich i ciemnych pomieszczeń. Nowi właściciele marzyli o słonecznych wnętrzach, konieczna więc była radykalna reorganizacja planu i niewielka rozbudowa.
Dom zaczyna się w kuchni
Podobnie jak w przypadku wielu domów w okolicy, możliwość rozbudowy była ograniczona, co oznaczało, że trzeba było maksymalnie wykorzystać istniejącą przestrzeń. Aby to osiągnąć, usunięto jeden z dwóch wewnętrznych kominów na poziomie parteru i pierwszego piętra. Kuchnia została przeniesiona do nowej części domu. Pozwoliło to na otwarcie parteru i poprawienie wewnętrznej komunikacji.
– Projektowanie domu lub mieszkania zawsze zaczynaj od kuchni, z niej wyniknie układ pozostałych wnętrz – wyjaśnia Sebastian Sandler, szef XUL Architecture. – Kiedy właściciele domów zaczynają myśleć o renowacji, często pojawia się obawa, że kuchni nie da się łatwo przenieść. To prawda, my jednak zawsze zastanawiamy się nad jej najlepszą lokalizacją – wyjaśnia.
Galeria:
Podmiejski dom z turkusową kuchnią, projekt XUL Architecture
Klimat Morza Śródziemnego
– Podejmując decyzję o nieumieszczaniu żadnych mediów na wyspie kuchennej, byliśmy w stanie stworzyć mebel, który służy jako bufet podczas rodzinnych zabaw – wyjaśnia Annie Ebenston, główna projektantka w firmie Blakes London, która wykonała zabudowę meblową do najważniejszego wnętrza w domu. – Półka nad wyspą umocowana na ramie z poczerniałej stali nadaje odrobinę industrialnego charakteru pomieszczeniu, które urządzone jest we współczesnej wersji stylu shaker – dodaje.
Kuchnia z kolorowymi wzorzystymi kafelkami i szafkami z tarcicy emanuje śródziemnomorską atmosferą. Jest pogodna i przyjazna – kto raz przysiądzie na wymoszczonej poduszkami ławie w wykuszu dużego okna, ten nieprędko będzie chciał się stamtąd ruszyć.
Okno zamiast dużej szafy
– Od drzwi wejściowych widać okno wychodzące na ogród. Powstało po zlikwidowaniu... garderoby. Funkcje pomocnicze, takie jak szafa na płaszcze i toaleta dla gości, zostały przeniesione na ubocze, bliżej front domu. Wyposażenie techniczne i schowki umieszczono pod schodami – wyjaśnia Sebastian Sandler.
XUL Architecture
Architekci z londyńskiej pracowni szczególną uwagę zwracają na doświadczenia klientów – wierzą, że każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia, i że może ona znaleźć odzwierciedlenie w architekturze. Ważne jest dla nich naturalne światło i zawsze szukają sposobów, by wpuścić go jak najwięcej. Uważają, że ma pozytywny wpływ zarówno na jakość przestrzeni, jak i na samopoczucie, produktywność i kreatywność mieszkańców.
Czytaj też:
Drewniane akcesoria kuchenne. Deska do krojenia to nie wszystkoCzytaj też:
Lastryko w kuchni – inspirujący projekt w Montrealu