Gulou Waterfront w mieście Jiangmen w południowych Chinach to eko-kulturalny ośrodek turystyczny, który powstał w kontekście rewitalizacji obszarów wiejskich. Z jednej strony ma być miejscem rekreacji, z drugiej prezentować tradycyjny styl życia rybaków. Ale nie jest to skansen! Lokalna ludność rzeczywiście żyje jak dawniej i utrzymuje się z łowienia ryb. Żeby zrozumieć ten projekt trzeba więc sięgnąć do historii.
Wyjątkowo płaski teren i bogaty system wodny sprawiły, że na tych terenach powstała sieć stawów, kanałów i kopców, a także mostów. Przy czym te ostatnie służyły głównie pieszym, cały transport odbywał się wodą. Z tego też wynikał kształt przepraw – były wygięte w łuk, żeby wysoko wypakowane łodzie mogły pod nimi przepływać. Ze względu na obfitość lasów mosty budowano z drewna. I do tej tradycji nawiązuje nowy most zaprojektowany przez pracownię LUO.
Galeria:
Drewniany most wygięty w łuk, projekt LUO studio
Drewniana konstrukcja mostu
Waterfront Resort zapewnia dostęp zarówno małym łodziom rybackim, jak i dużym statkom wycieczkowym. Aby umożliwić płynne przepływanie jednostek o różnej wielkości przestrzeń między lustrem wody a mostem wynosi około czterech metrów.
Na podstawie badań geologicznych rozpiętość mostu ustalono na 25,2m. Głównymi elementami konstrukcyjnymi są trzy duże, zakrzywione belki, ułożone równolegle. Każda z nich została podzielona na trzy sekcje i zmontowana na miejscu.
Zadaszony korytarz na moście
Architekci ze studia LUO stworzyli na moście częściowo zamknięty korytarz, odmienny od otwartych mostów krajobrazowych w okolicy. Celem było zaakcentowanie granicy między „praktyczną” ulicą handlową a „marzycielską” strefą rekreacyjną dla dzieci – odwiedzający mają przeżywać coś w rodzaju ceremonialnego procesu przejścia.
Budowa krytych korytarzy na mostach to stara tradycja, sięgająca Okresu Wiosen i Jesieni (770 lub 722 a 480 p.n.e.) oraz Okresu Walczących Królestw (od 480 do 221 p.n.e.). Początkową motywacją było wzmocnienie konstrukcji i zabezpieczenie jej przed deszczem.
Projekt w Waterfront Resort dziedziczy mądrość konstrukcyjną starożytnych. W zachodnim obszarze delty Rzeki Perłowej, gdzie znajduje się most występują obfite opady deszczu, dlatego zewnętrzna część korytarza pokryta jest warstwami metalowych płyt, które skutecznie chronią ją przed deszczem i tworzą poczucie spójności przestrzeni.
Studio LUO
Architekci ze studia LUO zwracają uwagę na zrównoważone budownictwo i opowiadają się za minimalnym zużyciem materiałów. Firma projektuje drewniane budynki z wykorzystaniem prefabrykowanych konstrukcji stalowych i drewnianych, łącząc nowoczesne technologie z tradycyjnym rzemiosłem.
LUO bada sposoby rozwiązywania niektórych problemów społecznych na przykład za sprawą ponownego wykorzystania tymczasowych budynków w maksymalnym możliwym zakresie. Oprócz konwencjonalnych projektów, firma angażuje się w ulepszanie przestrzeni aktywności i nauki dla dzieci. Ponadto działa na rzecz promocji budowy gospodarstw i społeczności ekologicznych w oparciu o koncepcję permakultury oraz angażuje się i inicjuje warsztaty dotyczące zrównoważonego budownictwa.
Czytaj też:
Drewniane biuro leśnych ludziCzytaj też:
Przestrzeń, światło, zieleń i gorące uczucia