– Osoby, które w ostatnim czasie decydowały się na zmianę aranżacji wnętrz, robiły to, by stworzyć sobie i swojej rodzinie spokojne i stonowane otoczenie. To efekt pandemii – podsumowują architekci z pracowni XUL, przedstawiając kolejny projekt rozbudowy parteru. Tym razem w East Finchley w północnym Londynie. To już stało się niejako specjalnością zakładu: stary dom zyskuje przestrzeń, światło i otwiera się na zieleń ogrodu. Zwraca się ku temu, co prywatne, odcina od tego, co na zewnątrz.
– Nasi klienci na pierwszym miejscu stawiają naturalne światło i wentylację. W 2022 roku najchętniej wybierane kolory to brązy, odcienie wielbłądziego beżu i karmelków. Można je łatwo zaakcentować innymi, jaśniejszymi przedmiotami, w tym wnętrzu są to stołki barowe – dodają.
Morski korytarz
– Odważny wybór koloru ściany i różowe detale sprawiają, że przestrzeń jest wyważona, zachęcająca i ciepła – mówią architekci. Kolorowe kafelki na podłodze pochodzą z manufaktury Popham Design i są produkowane ręcznie w Maroku.
Galeria:
Origami House, projekt XUL Architecture
Kuchnia jak kameleon
Zabudowa kuchenna jest prosta, funkcjonalna i byłaby może nudna, gdyby nie podłoga ułożona z płytek ceramicznych na wzór parkietu. Jak mówią architekci, wystarczy dodatek dowolnego koloru – kwiatów, akcesoriów kuchennych czy pięknych przedmiotów, by kuchnia ożyła. Uwagę zwracają czarne obramowania szafek kuchennych, pasujące do gniazdek i baterii.
Terakota w salonie
Wykonany na zamówienie regał w kolorze terakoty uzupełnia stonowaną neutralną bazę, według zasady 60/30/10. – To podręcznikowa formuła, w której jeden kolor (zwykle najbardziej neutralny odcień) dominuje i pokrywa 60 proc. przestrzeni. Kolor drugorzędny – nieco odważniejszy – pokrywa około 30 proc. pomieszczenia. Wreszcie najbardziej dynamiczny akcent kolorystyczny (tutaj czerń i biel) obejmuje tylko około 10 proc. wnętrza – wyjaśniają architekci.
XUL Architecture
Architekci z londyńskiej pracowni szczególną uwagę zwracają na doświadczenia klientów – wierzą, że każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia, i że może ona znaleźć odzwierciedlenie w architekturze. Ważne jest dla nich naturalne światło i zawsze szukają sposobów, by wpuścić go jak najwięcej. Uważają, że ma pozytywny wpływ zarówno na jakość przestrzeni, jak i na samopoczucie, produktywność i kreatywność mieszkańców.
Czytaj też:
Wyspa kuchenna – wymiary, projekt, aranżacjaCzytaj też:
Stylowe mieszkanie pod patronatem króla Jerzego