Jesteśmy w dawnej dzielnicy przemysłowej na północy Amsterdamu. To tutaj, na drugim piętrze zbudowanego niedawno budynku postanowił zamieszkać pisarz i miłośnik sztuki. Miał „tylko” dwa życzenia: jak najlepsze warunki do wyeksponowania liczącej ponad sto obiektów kolekcji i odpowiednio dużo miejsca na książki. – Pracę zaczęliśmy od obliczeń powierzchni ścian i wielkości regałów – mówią architekci z pracowni i29, którym właściciel powierzył projekt wnętrz.
Antresola z gabinetem i sypialnią
Przestrzeń o podwójnej wysokości była całkowicie otwarta. Nie dość tego – była pusta! Budynek powstał jako Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO) – jest to projekt społeczny, w którym grupa osób występuje w roli zbiorowego klienta. Poszczególne osoby stają się właścicielami pustych przestrzeni, które mogą dowolnie zagospodarować – projektować układ pomieszczeń, stawiać ścianki działowe.
Architekci z pracowni i29 wymyślili, że część tej przestrzeni zajmie antresola z miejscem do pracy, sypialnią i łazienką. Wszystkie te pomieszczenia są od siebie oddzielone, ale nie całkowicie. Na dole tradycyjnie mieszczą się strefa wejścia, salon, kuchnia i jadalnia. To, co niezwykłe w tym wnętrzu to sztuka – jest wszędzie! Nawet w kuchni, wyeksponowana na szklanych półkach. Obie kondygnacje łączy klatka schodowa z ogromnym regałem.
Kuchnia z białą wyspą z wytrzymałego laminatu laminatu wysokociśnieniowego (HPL). Uwagę zwraca płyta grzejna z wbudowanym wyciągiem
Regał, na którym eksponowane są dzieła sztuki od strony kuchni zabezpieczony jest szybą
Widok na strefę dzienną, na antresoli – miejsce do pracy
Schody przesłania ogromny regał, w części zamykany. Wszystkie elementy drewniane w mieszkaniu są z modrzewia
Widok z sypialni w stronę gabinetu. Pomieszczenia są otwarte, oddzielają je od siebie jedynie szafy i regały w zabudowie
Obrazy i rzeźby na tle białych ścian
Ściany są białe, podłogi wykonano z szarej, odbijającej światło żywicy – architekci chcieli stworzyć neutralne tło dla barwnych dzieł sztuki. Wśród artystów, których prace można tu zobaczyć są: Koen Taselaar, Lidy Jacobs, Ettore Sottsass, Gae Aulenti, Sigmar Polke, Ina van Zyl, Paul van der Eerden, Caroline Walker, Wiki Somers, Morgan Betz, Johan Tahon, Arditi, Gianni Gamberini, Gianfranco Fini, Anna Aagaard Jensen, John Baldessari.
Studio i29 – architekci, którzy projektują doznania
Wielokrotnie nagradzane biuro projektowania wnętrz i architektury z siedzibą w Amsterdamie. Architekci z i29 mówią, że projektują fizyczne doświadczenia, a ich prace są sensualne, ale równocześnie nowoczesne i zaskakujące, o silnej tożsamości i bardzo wyraziste.
Czytaj też:
Dom z basenem i patio. Piękne zestawienia czerni z bieląCzytaj też:
Jak urządzić czarno-białą kuchnię? Inspirujący projekt wnętrza!Czytaj też:
Nowoczesne mieszkanie z historycznym twistem