Sekatory i nożyce do cięcia drzew i krzewów są nieodzownymi narzędziami dla ogrodników i miłośników przyrody, którzy dbają o swoje ogrody i drzewa. Wybór odpowiednich narzędzi jest kluczowy, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne cięcie. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze takich narzędzi? Zapytaliśmy eksperta, przed którym sekatory i nożyce nie mają tajemnic.
Wybór odpowiedniego narzędzia do cięcia
Przede wszystkim zacznijmy od wyboru narzędzia odpowiedniego dla danej pracy. Inny produkt sprawdzi się do cięcia róż, inny do przycinania drzewek owocowych, jeszcze inny do cięcia gęstych zarośli, a inny do pracy na wysokości.
– Cechą wspólną powinny być wysokiej jakości ostrza. Na tę jakość składa się zarówno odpowiednio dobrana stal jak i sposób jej obróbki. Zbyt twarde ostrza będą się wyszczerbiać, a zbyt miękkie szybko utracą swój pierwotny kształt. Nie mniej ważną kwestią jest sposób obróbki i szlifowania ostrza. Dopiero, gdy połączymy te dwie cechy, otrzymamy narzędzie, które nie tylko będzie ciąć lżej, ale też przez wiele sezonów nie będzie wymagało konserwacji. Wysokiej jakości materiały są bardzo istotne. Mówimy bowiem o narzędziach, które pracują w trudnych warunkach i przy użyciu dużych sił – mówi Marcin Borkowski – Marketing Manager Gardena
Ważnym elementem przy wyborze narzędzia do cięcia powinien być wygodny uchwyt, ergonomiczny, dobrze dopasowany do dłoni, który zapewni komfortową pracę i zminimalizuje zmęczenie dłoni podczas dłuższych sesji przycinania.
Sekator ogrodowy
Wracają zaś do kwestii wyboru samej kategorii narzędzia, to do kwiatów i mniejszych gałązek znajdujących się w zasięgu ręki wybierzemy sekator ogrodowy. – Powinien on wygodnie leżeć w dłoni, dobrze, aby był lekki i miał blokadę otwarcia znajdującą się pod kciukiem. Szukając produktów z nieco wyższej półki, znajdziemy dodatkowo regulację rozwarcia rękojeści (również bezstopniową), wbudowaną sprężynę czy amortyzatory, które szczególnie docenią nasze palce i nadgarstki po dłuższym czasie pracy z sekatorem – podkreśla nasz ekspert.
Nożyce do gałęzi Slim Cut
Nożyce do gałęzi Tele Cut
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu
Nożyce do gałęzi Energy Cut
Teleskopowe nożyce do gałęzi i krzewów
Sekator ogrodowy
Nożyce do gałęzi
Do cięcia grubszych gałęzi sięgniemy po nożyce do gałęzi. W zależności od długości rękojeści uzyskujemy mniejszą lub większą dźwignię, w efekcie czego nożyce o długim ramieniu łatwiej poradzą sobie z grubszą gałęzią niż te o krótkiej rękojeści. Mogłoby się więc wydawać, że decydując się na nożyce do gałęzi, warto kupić te najdłuższe. Niestety, wcale tak nie jest. Długie nożyce będą nie tylko cięższe, ale i mniej poręczne od ich mniejszych odpowiedników.
– Pewnym rozwiązaniem są nożyce z zastosowaniem przekładni. To bardzo dobre rozwiązanie, które znacząco może nam ułatwić pracę, niemniej również nie jest ono pozbawione wad. Nożyce z przekładnią wymagają bardzo szerokiego rozwarcia rękojeści, co z kolei często może okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe, gdyż inne gałęzi lub konary mogą nam możliwość takiego szerokiego rozwarcia zablokować. Innym kompromisowym rozwiązaniem są nożyce teleskopowe, których ramiona w zależności od potrzeb możemy bądź skrócić, bądź wydłużyć – zauważa Marcin Borkowski.
Czytaj też:
Kiedy ciąć bukszpan? Sprawdź, by nie przegapić odpowiedniego momentu
W przypadku dużych nożyc oburęcznych szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada amortyzatory, tzw. odbojniki. To gumowe elementy, które w znaczący sposób redukują siłę uderzenia o siebie rękojeści. W ostatniej fazie cięcia, kiedy gałąź jest już przecięta, obie rękojeści siłą rozpędu zderzają się ze sobą, co szczególnie daje się we znaki naszym łokciom. Jeśli mamy do ucięcia kilka gałęzi, nie będzie to dla nas miało większego znaczenia, ale przy dłuższej pracy odbojniki to duża ulga dla łokci.
Nożyce do wysokich drzew
A co w przypadku wyższych gałęzi? Bez konieczności korzystania z drabiny, na wysokość do 6,5 metra pozwolą nam sięgnąć nożyce do wysokich drzew. Zwróćmy uwagę na takie aspekty jak materiał, z którego wykonana jest przekładnia głowicy oraz czy linki mechanizmu są obudowane, tak aby liście i gałęzie znajdujące się obok nożyc nie miały wpływu na ich działanie. Ważne jest, by głowica dawała się ustawić pod różnymi kątami. Niezmiernie przydatny będzie też hak, którym bez problemu ściągniemy już obciętą gałąź.
Czytaj też:
Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź, czy robisz wszystko jak trzeba
– Nożyce do wysokich gałęzi, po złożeniu, można też wykorzystać do okazjonalnego cięcia gęstych krzewów i zarośli, ponieważ ich konstrukcja nie wymaga rozwierania rękojeści, jak to ma miejsce w nożycach do gałęzi. Przy większej ilości krzewów i zarośli, warto już zaopatrzyć się w nieco krótsze nożyce, również o zerowym kącie rozwarcia – dodaje specjalista.
Akumulatorowe wspomaganie narzędzi ogrodniczych, pomoc dla seniorów
– Ciekawą propozycją dla osób, które szczególnie dużo pracują z nożycami i sekatorami, lecz także dla osób starszych, które nie mają już tyle siły, są wersje akumulatorowe wspomnianych urządzeń. Pozwalają one na wykonanie kilkuset cięć, przy których całą pracę wykona za nas wbudowany w narzędzie silnik – mówi ekspert Gardeny.
Czytaj też:
Jeśli chcesz, by twój ogród był jak z bajki, posadź jaśminowiec. Ten krzew sam rośnieCzytaj też:
Kalina, krzew o tajemnych mocach. Posadzony przy płocie, chroni domowników przed złem