Identyfikacja storczyków nie jest prostą sprawą ze względu na wielość roślin dostępnych w sprzedaży. Mieszańców orchidei jest bardzo wiele i szansę na prawidłową, rzetelną identyfikacji rośliny mamy tylko wtedy, gdy kupimy ją w specjalistycznej hodowli, a nie w popularnym markecie.
Najłatwiejszym sposobem identyfikacji rośliny z rodziny storczykowatych będzie porównywanie rośliny z jej wizerunkiem w atlasie kwiatów. Lecz tutaj także możemy się pomylić, zwracamy uwagę na kwiaty, zapominając porównać pędy i liście. Jeśli chodzi o popularne odmiany storczyków, takie porównywanie ze zdjęciami w zupełności wystarczy.
Charakterystyka storczyka dendrobium
Do rodzaju dendrobium należą liczne gatunki storczyków, głównie epifityczne. Pochodzą z terenów od wschodniej Azji do Australii. Storczyk dendrobium lubi ciasną przestrzeń dla korzeni, a więc i małe doniczki. Odmiany wysokie potrzebują podpórek. Jest bardzo wiele odmian gatunków hybryd tych storczyków, jednak w sklepach najczęściej można kupić trzy hybrydy światłolubnych mieszańców, które pochodzą od gatunku Dendrobium kingianum.
Jak wygląda storczyk dendrobium?
Dzwonkowate wielokolorowe kwiaty są niewielkie, mają średnicę od 1 do 2 cm. Przyjmują kolory od białego po purpurowy. Kwitną przeważnie wiosną, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może cieszyć nas kwitnieniem prawie cały rok. Grona kwiatów dendrobium umiejscowione są na szczycie pędów.
Jak pielęgnować dendrobium, by kwitło jak najdłużej?
By ten gatunek storczyków zakwitł, powinien przezimować w suchych warunkach w temperaturze od 4 do 14 stopni Celsjusza. Najistotniejsze w jego pielęgnacji jest podlewanie. W okresie wegetacji dendrobium należy podlewać obficie. W okresie dojrzewania pseudobulw poleca się umiarkowane podlewanie. Natomiast w okresie zimowym gatunki zrzucające liście trzeba utrzymywać w stanie suchym, by nie straciły liści. Do podlewania dendrobium zalecana jest woda bez zawartości wapna, przegotowana lub deszczówka.By łatwiej kontrolować ilość wody, którą nawadniamy roślinę, możemy zastosować metodę z kostkami lodu.
Czytaj też:
Po tej domowej odżywce odżyje nawet na wpół uschnięty storczyk!
Najlepsza dla dendrobium będzie ekspozycja południowa, ewentualnie okna zachodnie lub wschodnie, lecz wówczas musimy się liczyć z tym, że storczyki będą kwitły mniej obficie. Dendrobium może rosnąć na zewnątrz, lecz tylko, gdy jest bardzo ciepło. Należy je chronić przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi w godzinach południowych. Do tych storczyków należy stosować wyłącznie materiał o trwałej strukturze, możliwie przepuszczalny, na przykład niezbyt drobne kawałki kory. Można zmieszać z nią chipsy kokosowe, by zwiększyć zdolność magazynowania wody. W okresie wegetacji dendrobium zaleca się nawozić co drugie podlewanie. Do ożywiania rośliny możemy stosować gotowe preparaty do storczyków lub odżywki domowe, na przykład z cebulowych łupin.
Czytaj też:
Naucz się podlewać storczyki. Z wdzięczności obsypią się kwiatamiCzytaj też:
Czy storczyki są trujące dla zwierząt domowych?