Dzień kobiet się zbliża, a wraz z nim moment wręczenia ciętych tulipanów. I czy to będzie jeden tulipan, trzy tulipany, czy cała ich wiązanka, metody zachowania ich w świeżości i dobrej formie, są takie same. Więc co zrobić, by tulipany stały w wazonie jak najdłużej? Zapytaliśmy prawdziwą ekspertkę, zaprzyjaźnioną florystkę ze stołecznej kwiaciarni. Swój wykład o tulipanach zaczęła od bardzo ważnej wskazówki: zawsze wybieramy świeże tulipany. Ich pąki powinny być lekko zamknięte, a łodygi jędrne oraz zielone. Uwaga do panów – unikajcie tulipanów z otwartymi kwiatami lub zwiędniętymi łodygami. Tulipany kupujcie lepiej w kwiaciarniach niż pod gołym niebem, zwłaszcza gdy jest zimno. Przemarznięte rośliny mogą już nie odzyskać formy przyniesione do ciepłego wnętrza.
Jak przygotować tulipany do włożenie do wazonu?
Po otrzymaniu tulipanów z okazji Dnia Kobiet (lub zupełnie bez okazji)odetnij dolne końce łodyg. Użyj ostrego noża, aby uciąć około 2 cm łodygi. Łodygi najlepiej ciąć pod kątem 45 stopni. Pomoże to kwiatom wchłaniać wodę. Następnie nie wahaj się i usuń liście z dolnej części łodyg. Liście zanurzone w wodzie mogą powodować gnicie i skracać żywotność kwiatów. Teraz nadszedł czas, by włożyć kwiaty do wazonu. Naczynie powinno być czyste, a woda w nim chłodna. Powinna sięgać około 2/3 wysokości łodyg.
Czytaj też:
Kwiaty na Dzień Kobiet. Co zrobić, by dłużej stały w wazonie?
Co dodać do wody, by tulipany dłużej zachowały świeżość?
Do wody w wazonie możemy dodać zarówno odżywkę dodaną przez florystę do bukietu, jak i zastosować domowe metody przedłużenia życia kwiatów ciętych. Dostarczą one tulipanom niezbędnych składników odżywczych i pomogą dłużej zachować świeżość. Najczęściej stosowane domowe metody przedłużenia świeżości bukietu tulipanów to dodanie do wody aspiryny, wódki lub cukru.
Jak pielęgnować tulipany, by stały w wazonie nawet 10 dni
Zaprzyjaźniona florystka radzi, by wodę w wazonie z tulipanami zmieniać nawet codziennie. Świeża woda zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów. Przy okazji zmiany wody należy wymyć wazon, a łodyżki przyciąć – nie trzeba przecinać wiele, wystarczy pół centymetra. Wazon z kwiatami powinien stać z dala od źródeł ciepła (piec, kaloryfery) oraz nigdy na słonecznym stanowisku. Ciepło i słońce przyspieszają więdnięcie kwiatów. I tu zaskoczenie! Trzymaj bukiet z dala od owoców. Dojrzewające owoce wydzielają etylen, gaz, który powoduje więdnięcie kwiatów.
Czytaj też:
Zamiast wazonu – w co włożyć kwiaty? Inspirujące pomysły na letnie dekoracjeCzytaj też:
Co dosypać do oklapniętych tulipanów, by się podniosły?