Heliotrop słynie nie tylko z tego, że cudownie pachnie wanilią. To niestety roślina, która bywa dość kapryśna i której trzeba poświęcić nieco uwagi. Poniżej znajdziecie informacje, jakie heliotrop ma upodobania, jak go uprawiać i pielęgnować.
Heliotrop peruwiański – najpopularniejsza odmiana
Najczęściej spotykaną odmianą heliotropu jest heliotrop peruwiański. Pochodzi z Andów w Ameryce Południowej, gdzie jest rośliną wieloletnią. Heliotrop nie jest mrozoodporny, więc w Polsce traktujemy go jako roślinę jednoroczną. No chyba że podejmiemy próbę przezimowania go w widnym pomieszczeniu. Heliotrop peruwiański kwitnie na fioletowo. Mniej znane są heliotropy o białych i niebieskich kwiatach – odmiany Alba, Marina, Valencia.
Czytaj też:
Obierz ogórki i odżyw hortensje – prosty przepis na odżywkę
Jak wygląda heliotrop peruwiański
Heliotrop peruwiański ma krzaczasty pokrój i piękne ciemnozielone liście. Dorasta do wysokości od 20 do 60 cm. Kwitnie długo, bo od maja do września. Ma urzekająco pachnące kwiaty zebrane w okazałe baldachy. Jednak by heliotrop pięknie i długo kwitł, wymaga uważnej pielęgnacji: nawożenia, podlewania i idealnego stanowiska – jasnego i ciepłego.
Jak uprawiać i pielęgnować heliotropy peruwiańskie?
Heliotropy peruwiańskie wymagają ciepłego i jasnego stanowiska, lecz nie bezpośrednio wystawionego na promenowanie słoneczne. W wypadku heliotropów sprawdzi się na przykład ekspozycja południowo wschodnia. Poza tym, stanowisko dla heliotropów powinno być osłonięte od wiatru.
Podłoże pod heliotropy powinno być przepuszczalne oraz bogate w składniki odżywcze. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest gliniasta, powinniśmy wymieszać ją z piaskiem, natomiast zbyt uboga – z kompostem.
Podłoże do heliotropów powinno mieć pH wynoszące od 6,6 do 7,3. Roślina nie toleruje przelania, lecz także i suszy. Wniosek? Heliotropy podlewamy często i niewielką ilością wody. W zapobieganiu chorobom grzybowym pomoże podlewanie z uwagą: nie moczymy liści, wodę (odstaną) lejemy bezpośrednio pod roślinę.
Co 2-3 tygodnie heliotropy należy nawozić, zwłaszcza jeśli zależy nam obfity i długim kwitnieniu. Oczywiście – możemy stosować kupne nawozy mineralne z mniejszą ilością azotu albo domowe odżywki, na przykład odżywkę ze skórek bananów. Heliotropom trzeba usuwać na bieżąco przekwitnięte kwiatostany, co znacznie wydłuża okres kwitnienia.
Czytaj też:
Tym bylinom żadna susza niestraszna – poznaj 25 najodporniejszych
Jak pachnie heliotrop
Heliotropy charakteryzują się intensywnym, słodkim zapachem, który często porównywany jest do wanilii z nutą migdałów. Aromat ten jest bardzo przyjemny, dlatego warto heliotropy sadzić w sąsiedztwie balkonów i tarasów, gdzie spędzamy wiele czasu. Zapach heliotropów przyciąga pszczoły i inne zapylacze. Słodki, waniliowy aromat kwiatów jest atrakcyjny dla tych owadów, które chętnie odwiedzają heliotropy w poszukiwaniu nektaru.
Czym nawozić heliotropy, by pobudzić i przedłużyć ich kwitnienie?
Pośród domowych odżywek do heliotropów najlepiej sprawdza się odżywka ze skórek bananów. Można pociąć odpady na mniejsze fragmenty i zakopać wokół roślin. Sprawdzi się również woda bananowa – zalewamy 5 skórek 5 litrami wody i odstawiamy na kilka dni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie odżywka do podlewania heliotropów jest już gotowa.
Jak zimować heliotropy?
Heliotropy są bardzo wrażliwe na mróz. Na szczęście ich zimowanie jest dość proste. Heliotropy przed nadejściem mrozów przesadzamy do doniczek i umieszczamy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Pędy rośliny przycinamy nad drugim liściem, a nawozimy i podlewamy raz w miesiącu. Do ogrodu do gruntu heliotrop przenosimy po 15 maja.
Czytaj też:
Nie tylko z pokrzywy. 9 ekologicznych gnojówek, na które nie wydasz ani groszaCzytaj też:
Te kwiaty kwitną aż do października. Triki ogrodników na ich pielęgnację