Rezydencja o powierzchni 750 m2 położona jest nad kanałem Tarpon Bend u zbiegu z New River w Fort Lauderdale na Florydzie. To okolica gwarna, znana z licznych barów. A jednak w domu panuje spokój i cisza, jak na wakacjach.
Zakres prac obejmował wszystko – od zaprojektowania bryły i nadzorowania wszystkich etapów budowy, po zaaranżowanie wnętrz, doradztwo artystyczne i zaprojektowanie krajobrazu.
Pośród drzew
Architekci, którzy wypracowali własną ideę projektową, nazywaną przez nich „ekologicznym modernizmem” nie wycięli ani jednego dębu na posesji, a jest ich wiele – bryłę domu wpasowali między drzewa. Jest lekka, bo w całości przeszklona i z pierwszym piętrem odsuniętym od fasady parteru. Tarasy, oprócz zwykłej funkcji rekreacyjnej mają też inną – są zewnętrznymi ciągami komunikacyjnymi. Zdaniem głównego projektanta, Maksa Stranga powstał dom rodzinny zbratany z wodą, niebem i drzewami.
Wnętrza zaprojektowano na planach otwartych, ale zostały tak względem siebie umieszczone, by każde stanowiło odrębną całość. Te, które przeznaczone są do pracy lub odpoczynku w samotności mieszczą się na tyłach domu, w dwóch skrzydłach wrzynających się głęboko w ogród. Są tu m.in. zaciszna biblioteka, małe studio nagrań, zewnętrzna łazienka z prysznicem.
W aranżacji wnętrz użyto sprzętów takich marek jak Ernesto Meda, Miele, Subzero / Wolf, Vola, Casabath, Schumacher (tapety). Materiały – naturalne i lokalne.
Rytmiczne żyletki
Projekt odwołuje się do regionalnego modernizmu (w Stanach narodził się właśnie na Florydzie, warto wspomnieć takich twórców jak Paul Rudolph i Alfred Browning Parke). Architekci zastosowali na przykład charakterystyczne żyletki – pionowe skrzydła po bokach okien, które zapewniają wnętrzom cień i intymność, a przy okazji rytmizują fasadę.
Dom jest energooszczędny. Zastosowano panele fotowoltaiczne na dachu oraz wentylację poprzeczną – otwory wentylacyjne umieszcza się przy suficie i tak reguluje ich otwieranie i zamykanie, by w sposób naturalny następowała wymiana powietrza. Zainstalowano też ekologiczny system uzdatniania wody.
Strang Design
Multidyscyplinarna firma architektoniczna zajmująca się projektowaniem wnętrz i krajobrazu, znana z promowania zasad ekologicznego modernizmu. Założona przez Maxa Stranga w 1998 roku, wielokrotnie nagradzana pracownia jest związana z Florydą, ale pracuje w różnych zakątkach świata, od wysp Morza Karaibskiego, przez Kolorado, Bahamy, Dominikanę, po Emiraty Arabskie.
Galeria:
Dom zaprojektowany przez Strang DesignCzytaj też:
Styl boho we wnętrzach – mapa trenduCzytaj też:
Tapeta do łazienki? Tak! To oryginalne i funkcjonalne rozwiązanie
Komentarze