Praga ogłosiła zwycięzcę międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Filharmonii Wełtawskiej, to zespół duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group (BIG), kierowany przez Bjarke Ingelsa i Briana Yanga.
Decyzja międzynarodowego jury została ogłoszona przez Miasto Praga wraz z Instytutem Planowania i Rozwoju podczas wieczornej gali w Centrum Architektury i Planowania Metropolitalnego.
Zwycięski projekt nowoczesnego centrum muzycznego, które w przyszłości powstanie w praskich Holešovicach wprowadza pomysłowe rozwiązania do przestrzeni publicznej, m.in. przewiduje udostępnienie brzegu rzeki i otwarcie zewnętrznych tarasów filharmonii, także na dachu, dostępnych dla wszystkich.
Ożywić martwy brzeg
– Przy wyborze zwycięskiego projektu trzeba było wziąć pod uwagę wiele aspektów. Miejsce, w którym ma stanąć filharmonia obecnie zamiast zachęcać ludzi do spotkań, raczej im to utrudnia. Dlatego nacisk położono nie tylko na architekturę i funkcjonowanie budynku, ale także na zagospodarowanie przestrzeni publicznych w okolicy Filharmonii Wełtawskiej. Na wschód od budynku rozciągać się będzie nowy park miejski, strona południowa otworzy dostęp do wody, od strony zachodniej powstanie plac, a od północy widok na nową dzielnicę Bubny-Zátory, a sam budynek będzie dostępny ze wszystkich kierunków i poziomów – mówi Michal Sedláček, przewodniczący jury konkursu.
Drewno z lasów, gdzie bije źródło
Filharmonia Wełtawska ma przyciągać nie tylko miłośników muzyki klasycznej, ale także szerokiej publiczności. Zwycięski projekt studia BIG przewiduje budowę trzech sal, ale pomieści również dział muzyczny i centrum kreatywne Miejskiej Biblioteki. Odwiedzający mogą liczyć na kawiarnię lub restaurację na dachu, a wielu z pewnością skorzysta z zajęć edukacyjnych.
Dach budynku będzie kontynuacją przestrzeni publicznej – schodkowa forma pozwoli wejść na szczyt bez konieczności wchodzenia do budynku, dzięki czemu każdy będzie mógł cieszyć się wyjątkowym panoramicznym widokiem na całą Pragę.
Autorzy projektu zwracają się w stronę Szumawy, do źródeł Wełtawy – stąd ma pochodzić drewno, które posłuży do budowy filharmonii. Drewniane stropy przenikać będą z zewnątrz do wnętrza, symbolicznie podkreślając otwartość Filharmonii Wełtawskiej na otoczenie. Nacisk zostanie położony również na elementy ze szkła, kolejnego materiału typowego dla Czech, który zdominuje elewację budynku.
Koncerty za dekadę
Filharmonia Wełtawska będzie także siedzibą dwóch orkiestr – Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK i Filharmonii Czeskiej. Również szkoły muzyczne różnego stopnia będą mogły wykorzystywać obiekty Filharmonii Wełtawskiej w celach edukacyjnych.
Przedstawiciele Filharmonii Czeskiej i Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK, a także Biblioteki Miejskiej w Pradze brali udział w przygotowaniu konspektu konkursu architektonicznego oraz zostali zaproszeni do jury konkursu, dzięki czemu mogli wypowiedzieć się na temat potrzeb poszczególnych podmiotów.
Nowy budynek Filharmonii Wełtawskiej pomoże rozpocząć transformację jednego z najważniejszych praskich terenów poprzemysłowych – na jego miejscu ma powstać nowa dzielnica Bubny-Zatory, która docelowo będzie domem dla 25 000 mieszkańców w 11 000 mieszkań. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2027 roku, a nowa sala koncertowa powinna być gotowa za 10 lat, czyli w 2032 roku.
Galeria:
Projekt filharmonii w Pradze – Bjarke Ingels Group
Bjarke Ingels Group
Wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna założona w 2005 roku, z biurami w Kopenhadze, Londynie, Nowym Jorku, Barcelonie i Shenzhen. Zatrudnia architektów, projektantów, inżynierów, a także teoretyków zajmujących się architekturą, urbanistyką, badaniami i rozwojem budownictwa. Wiele projektów firmy BIG wykorzystuje pionierskie technologie i sprzeciwia się konwencjom, jak np. Amager Bakke, najnowocześniejsza spalarnia odpadów w Kopenhadze, która służy również jako stok narciarski, LEGO House w Billund w Danii, który przypomina klocki ze słynnego zestawu do budowania, czy Méca (Maison de l'Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) w Bordeaux we Francji. W portfolio pracowni znajdują się również projekty budynków mieszkalnych, muzeów i centrów wystawienniczych.
Czytaj też:
Dworzec Metropolitalny w Lublinie otrzymuje wyróżnienie Green Building Awards 2022Czytaj też:
Stylowa przystań dyplomaty, apartament w Rzymie projektu pracowni 02A