Salon, najważniejsza przestrzeń w domu
Badanie pokazuje wyraźnie, że salon jest dla nas najważniejszy. Jego aranżacji, także na etapie projektowania poświęcamy najwięcej uwagi. Potwierdziła to ponad połowa respondentów. Druga co do ważności w domu jest dla nas kuchnia. Na niej swoją uwagę skupiło 25,19 procent. Kolejna to sypialnia. Wagę do jej projektu przykłada nieco ponad 9 procent Polaków.
Salon to także pomieszczenie, które najczęściej zmieniamy. Do przearanżowywania salonu przyznaje się 65,67 procent respondentów. Kolejna, sypialnia zaprząta uwagę jedynie 12 procent z nas. Aranżację kuchni często zmienia 9 procent Polaków.
Najważniejszy mebel dla Polaków
Najważniejszym meblem dla Polaków jest oczywiście sofa. To właśnie na nią Polacy są skłonni wydać najwięcej. Aż 65 procent respondentów przyznało, że na sofę może wydać większość swojego budżetu.
Sofa jaśniejsza od ściany
Gdy decydujemy się pomalować ścianę w salonie na ciemny kolor, zyskujemy nasyconą, nieco teatralną przestrzeń. Ale również trochę ryzykujemy. Ciemny kolor na ścianie lub ścianach optycznie zmniejsza pomieszczenie. Sprawia również, że we wnętrzu robi się ciemniej. Jasna kanapa na ciemnym tle będzie pięknie odbijała światło i nieco zrównoważy tę sytuację. Poza tym kontrast kolorów podkreśli atrakcyjną formę mebla.
Ciemna sofa na tle jasnej ściany
Pokój pomalowany jasnymi kolorami jest zwykle zalany naturalnym światłem. Nie mamy problemu, że jest zbyt ciemno, za ponuro, że meble nas przytłaczają. Gdy ściany w salonie pozostają białe (lub jasne: beżowe, kremowe, jasnoszare) możemy pozwolić sobie na sofę w ciemniejszej tapicerce. Sofa w konkretnym, zdecydowanym kolorze będzie atrakcyjnym punktem ciężkości w salonie. Nie bez znaczenia jest także, że dzięki niej w pokoju zrobi się przytulniej. Do odcienia kanapy możemy dopasować elementy dekoracyjne, na przykład obraz tak jak w tym konkretnym przypadku.
Beżowa sofa w jasnym wnętrzu
W tym salonie architektka zastosowała bardzo ciekawy wybieg. Na tle białej ściany ustawiła kanapę w odcieniu taupe. Tu nie gramy kontrastem (bo całość aranżacji jest raczej stonowana), lecz nawiązanymi kolorystycznymi. Ścianę nad siedziskiem pomalowano w geometryczne wzory nawiązujące do koloru tapicerki i poduszek. Całe wnętrze projektu Decoroom zobaczycie tu:
Przytulne wnętrze. Pastelowe kolory w nowoczesnym domu – Dom Wprost
Niebieska sofa w jasnym salonie
Mimo że salon jest bardzo jasny i przestronny, właściciele nie zdecydowali się na ciemną (czarną lub antracytową) sofę. Obawiali się, że kontrast pomiędzy potężnym meblem a otoczeniem będzie zbyt rażący. Wybrali kanapę w pięknym odcieniu letniego nieba. To chłodny odcień, jednak w tym projekcie przytulność wnętrza zapewnia kolorowy dywan leżący u stóp sofy.
Niech żyje kolor i wzór
Czasem bywa tak, że kolor sofy obliguje cały wystrój pokoju dziennego. Tak jak w tym francuskim salonie – musztardowa sofa (super modny kolor) zdominowała kolorystykę wnętrza. Jej odcień przejął we władanie całą przestrzeń. Z nią skomponowano deseń na zasłonach i dywanie. Gdy mamy do czynienia z takim nasyceniem koloru i wzorów, ściany powinniśmy pozostawić w bieli lub jej pochodnych.
Ciemna sofa i ciemna ściana
Architekci z Finch Studio wykorzystali w salonie dwa nasycone odcienie: butelkową zieleń i niebieski. Jak widać, całość wygląda rewelacyjnie. Salon jest przytulny, bardzo nastrojowy, a kolory intrygują i naprawdę zachęcają do relaksu. By we wnętrzu nie było zbyt ciemno, zasłony są w naturalnym kolorze lnu, podobnie jak dywan, który wtapia się w odcień naturalnego drewna podłogi. Całe wnętrze zobaczycie tu:
To mieszkanie to wnętrzarska petarda. Będzie przebojem Instagrama – Dom Wprost
Co ciekawe, na kolejnym miejscu znalazło się oświetlenie (6,37%), co może świadczyć o rosnącej świadomości Polaków w kwestii roli oświetlenia w kreowaniu nastroju w poszczególnych pomieszczeniach. To ważne, ponieważ oświetlenie było bardzo często wręcz pomijane w trakcie projektowania wnętrz.
O jakiej sofie Polacy marzą?
Najpiękniejsza sofa dla Polaka jest beżowa (33,74%), na drugim miejscu jest szarość (23,43%). Na trzecim miejscu jest sofa zielona. To zaskakujące, że ponad 8 procent respondentów o takiej marzy.
Salon w mieszkaniu pod Warszawą
Autorkami projektu mieszkania są architektki wnętrz Angelika Front i Katarzyna Domańska z pracowni Decoroom. Strefę wypoczynkową dopracowano w najmniejszych detalach – wszystko po to, aby nadać jej przytulny charakter, sprzyjający wypoczynkowi. Ściany utrzymano w odcieniach szarości i kojącej, przygaszonej butelkowej zieleni. Podobny zielony odcień ma duża, komfortowa sofa, na której znalazły się miękkie welurowe poduszki w kilku różnych, ale stonowanych i spójnych kolorach. Zielona jest także tapicerka krzeseł przy stole. Zobaczcie cały projekt Mech i paprocie
Zielona sofa na Podlasiu
Życie rodzinne w tym domu jest najważniejsze. Pokolenia spotykają się na sofie, by wspólnie spędzać czas: rozmawiać, grać w planszówki i oglądać filmy. Architektka Karolina Poniatowska z pracowni KOKA zaproponowała ciemnozielony odcień dużego narożnika. Pragnęła, by nawiązywał on do przyrody zaglądającej do salonu przez ogromne przeszklenie. Głęboka barwa mebla pięknie współgra z naturalnym drewnem na podłodze (dębowy parkiet) i rysunkiem marmuru na ścianie telewizyjnej. Całe wnętrze domu projektu pracowni KOKA: Funkcjonalne mieszkanie.
Salon w mieszkaniu we Wrocławiu
Mieszkanie z zielonym narożnikiem zaprojektowały Magdalena Kwoczka i Iga Koperska z Finch Studio. To, co niewątpliwie wyróżnia to wnętrze to kolorystyka, a raczej dość odważne zestawienia pozornie niepasujących do siebie tonacji. Przewodzi zieleń – miks ciepłych i zimnych tonów. W salonie centralne miejsce zajmuje rozłożysta sofa w szmaragdowym odcieniu – pięknie łączy się z frontami szafek w otwartym aneksie kuchennym i niebieską ścianą naprzeciwko. Do zielonej sofy architektki dopasowały stolik kawowy w stylu skandynawskim w naturalnym kolorze dębu. Całe wnętrze zobaczycie tu: Przebój Instagrama.
Salon domu pod Krakowem
Część dzienna domu projektu Miśkiewicz Design jest wysoka aż na dwie kondygnacje, a dzięki olbrzymim przeszkleniom wypełnia ją dzienne światło i otaczająca przyroda. Ta ostatnia była również inspiracją dla koloru sof w części wypoczynkowej. Ciemna, zgaszona zieleń nawiązuje do lasu za oknem, wprowadza do domu przytulność i miękkość, potęguje ją welurowa tapicerka. Klimat wnętrza potęguje dywan wyznaczający strefę wypoczynkową. Jest znakomitym tłem dla drewniano-metalowych stolików kawowych. Całe wnętrze: Nowoczesny i przytulny dom.
Salon z zieloną kanapą w Białymstoku
To chyba największa strefa wypoczynkowa, którą do tej pory pokazywaliśmy, zasiądzie tu (wygodnie z 10 osób). Znajduje się w domu na wschodzie Polski zaprojektowanym przez Martę Drzymałę z Mum Studio. Tu również kolor dwóch sof i podnóżków nawiązuje do widoku za oknami oraz do drewnianych elementów wykończeniowych wnętrza: podłogi, regału i modnej ściany z lameli. Właścicielka tego wnętrza długo mieszkała w Afryce i pragnęła przenieść barwy z odległego kontynentu do swojego nowego domu. I rzeczywiście, zielona sofa rozświetlona żółtymi poduszkami przywodzi na myśl dziką dżunglę. Cały projekt: Jak mieszkają w Białymstoku.
Co dawać na prezent?
W kategorii „dom i wnętrze” uczestnicy badania najbardziej ucieszyliby się z koca lub pledu (25,21%), zastawy stołowej (23,99%) i oświetlenia (23,25%). Małe AGD to także często wymieniany wymarzony prezent.
Materiał opracowano na bazie wyników badania opinii „Mój Dom 2022” przeprowadzonego w październiku 2022 na stronie Westwing.pl, w którym odpowiedzi udzieliło 1068 respondentów.
Czytaj też:
Jak wykorzystać niebieski w łazience, radzi ekspertkaCzytaj też:
Chcesz odświeżyć mieszkanie i nie zbankrutować? Pomaluj ściany farbami w modnych kolorach!