Styl skandynawski – najpopularniejszy styl w aranżacji wnętrz
Każdy architekt wnętrz powie, że Polacy najbardziej we wnętrzach cenią sobie styl skandynawski (z resztą jest on lubiany na całym świecie). Zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze wnętrza w stylu skandynawskim są w bezpiecznych kolorach. Dominuje paleta bieli, szarości, beżów. To przecież nasze ulubione stonowane kolory. Ponadczasowe, należałoby dodać. Po drugie, skandynawskie wnętrza to mieszkania funkcjonalne, w których praktyczne rozwiązania spotkać można na każdym kroku.
Projekty skandynawskich wnętrz nie przewidują kosztownych rozwiązań czy wizyt pań do sprzątania. Jest skromnie lecz bardzo funkcjonalnie. Deska do prasowania i odkurzacz mają swoje miejsce w szafie wnękowej, a materiały wykończeniowe ułatwiają utrzymanie domu w czystości. Ważnym argumentem przemawiającym za skandynawskimi wnętrzami są naturalne materiały, które w nich królują. Naturalne, a więc zdrowe. Dla mieszkańców, czyli dla nas i dla Planety, bo w przeważającej mierze podlegają recyclingowi. To właśnie wykorzystanie naturalnych materiałów oraz stonowaną kolorystykę uznaje się za kwintesencję stylu skandynawskiego.
Styl skandynawski najlepiej sprawdzi się w polskich, niewielkich mieszkaniach
Architekci wnętrz, którzy bardzo często projektują wnętrza w stylu skandynawskim podkreślają, że skandynawskie wnętrza są stosunkowo tanie. Proste formy, naturalne materiały, skromne meble, to wszystko sprawia, że po styl skandynawski we wnętrzach sięgają najczęściej młodzi ludzie, którzy urządzają swoje pierwsze mieszkanie. Zwykle niewielkie. A rozwiązania stosowane we wnętrzach skandynawskich wprost idealne są do małych metraży.
Wnętrza w stylu skandynawskim, krok po kroku
We wnętrzach skandynawskich chodzi o radość bycia razem. W idealnym świecie rodzina spędza czas wspólnie. Dlatego w skandynawskich aranżacjach wnętrz znajdziemy maksymalnie otwartą strefę dzienną, w której swoje miejsce znajdą wszyscy domownicy: rodzice, dzieci, zwierzęta domowe. Aneks kuchenny połączony jest z pokojem dziennym, by przyrządzający posiłki mógł aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim. W skandynawskim salonie jest duża sofa lub narożnik, fotel do czytania, drewniany stół, przy którym się nie tylko je, lecz także odrabia lekcje. Pokój dzienny jest maksymalnie otwarty również dlatego, by wpuścić do wnętrza jak największą ilość światła dziennego.
W Skandynawii światło dzienne jest na wagę złota. My także, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych cierpimy na jego deficyt. By wnętrza sprawiały wrażenie jasnych, Skandynawowie stosują w domach jasne kolory i meble z jasnego drewna. Białe ściany występują najczęściej, oczywiście w towarzystwie tapet, ale o tym napiszemy później. Jak już wspominaliśmy, skandynawskie wnętrza urządzone są bardzo funkcjonalnie. Wielką wagę przykłada się w nich do wszystkich mebli przeznaczonych do przechowywania. Nieestetyczne, lecz potrzebne rzeczy w domu (mop, deska do prasowania itp) mają zazwyczaj swoje miejsce w szafie wnękowej w przedpokoju. Jeśli tylko jest taka możliwość, projektanci proponują oddzielne pomieszczenia (nawet malusieńkie) na pralkę i suszarkę. Strefa dzienna jest otwarta, za to sypialnie są zamykane i pozwalają na relaks i bycie samemu ze sobą. To bardzo ważne, jeśli projektujemy mieszkanie w stylu skandynawskim.
Wykorzystanie naturalnych materiałów to podstawa
Styl skandynawski czerpie pełnymi garściami z piękna stworzonych przez naturę materiałów. Dominują jasne barwy. Tu raczej nie zwojujemy wiele. Za to możemy pobawić się fakturą. Eksponujemy rysunek naturalnego drewna (najczęściej jasnego: sosny, jesionu, klonu, buczyny, świerku, brzozy), wybieramy naturalne tkaniny o wyraźnych splotach do dekoracji okien i na tapicerki mebli. Wśród trochę nudnych, miękkich tkanin w jasnych kolorach warto zadbać o mocniejszy akcent kolorystyczny. Mogą to być na przykład równie miękkie poduszki w geometryczne wzory lub zwierzęce motywy. Styl skandynawski dopuszcza mocniejsze barwy i żywsze kolory, ale raczej tylko w dodatkach.
Kolor ścian w skandynawskim stylu
Jasna kolorystyka wnętrz w stylu skandynawskim definiuje aranżację całego mieszkania, także kolor ścian. Białe ściany są najczęściej spotykane, ale przecież nie każdy z nas takie lubi. Dlatego poszukując koloru na ściany, weźmy również pod uwagę biel złamaną beżem lub szarością lub jasne odcienie kolorów pastelowych: pudrowy róż, błękit, kolor pistacjowy lub kolory ziemi, które odnajdziemy w naturalnych materiałach.
Wnętrze w skandynawskim stylu bardzo lubi tapety. Jest kilka marek (oczywiście skandynawskich), które specjalizują się w produkcji tapet utrzymanych w duchu skandynawskiej przytulności, na przykład: Borastapeter Studio, czy Flugger, który ma wspaniały wybór tapet. Tapety w skandynawskim stylu to nie tylko jasne kolory. Mogą się na nich znaleźć także mocne akcenty kolorystyczne, na przykład kultowe maki na tapecie Unikko marki Marimekko (projekt z 1964 roku, Maija Isola).
Styl skandynawski we wnętrzach, strefa dzienna
Po tym, co napisaliśmy, moglibyście pomyśleć, że skandynawski styl jest praktyczny i raczej średnio dekoracyjny. Nic bardziej błędnego. Skandynawskie wnętrza są pełne przytulnych dodatków i miękkich tkanin. Naturalne drewno na podłogach i jako meble ociepla aranżacje. Zabudowa kuchenna z drewnianymi blatami to także nie minimalizm. Najważniejszym meblem jest drewniany stół z litego drewna. Z tym drewnianym stołem wiąże się cała ideologia: ma się przy nim zmieścić rodzina i przyjaciele. Mebel ten ma zbliżać i prowokować do wspólnego spędzania czasu. A lite drewno zapewnić trwałość na długie lata. Krzesła przy stole – dowolne. Mogą być ze sklejki, a mogą być tapicerowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble nawiązujące do wzornictwa klasyków designu w stylu retro i vintage. Inwestorzy są co raz bardziej świadomi. Ci którzy lubią styl skandynawski, cenią sobie zwykle i ekologiczne rozwiązania.
Sypialnia w stylu skandynawskim
W krajach skandynawskich sypialnia ma być oazą spokoju i relaksu. Brzmi jak komunał, ale to święta prawda. Aranżacja sypialni nie boi się prostych form. Meble mają być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Towarzyszą im oczywiście (tak jak i w każdym pomieszczeniu) naturalne materiały oraz naturalne dodatki: gliniane dzbany, szklane wazony, wiklinowe kosze. No i oczywiście pościel – tylko z lnu albo z bawełny. Tworzywa sztuczne w sypialni to grzech główny.
Oświetlenie w skandynawskich wnętrzach
Ponieważ styl skandynawski powstał w północnej Europie (gdzie długie zimy sprawiają, że światła naturalnego jest mało), oświetlenie pełni w nim ważną funkcję. We wnętrzach lamp jest dużo i są bardzo zróżnicowane. Górne oświetlenie nie jest w skandynawskich wnętrzach najważniejsze. Dużo istotniejsze jest oświetlenie boczne, które emituje przytulniejsze światło i twory ciepłą atmosferę. Kraje skandynawskie to kraje protestanckie, w których nikt nie zasłania się przed sąsiadami. Porządek i dostatek w domu świadczy o tym, że jesteśmy dobrymi ludźmi i nie mamy nic do ukrycia (podobnie jest w Holandii, tam żony marynarzy nie zasłaniały okien przed sąsiadami z wiadomych względów). Parapet to miejsce, w którym nie eksponujemy jedynie kwiatów doniczkowych. Na parapecie stawiamy lampy (spróbujcie, a zobaczycie że efekt będzie wspaniały), lecz także bibeloty, na przykład szklane figurki. W skandynawskim salonie obowiązkowa jest także lampa podłogowa przy fotelu (może być pluszowy uszak na drewnianych nóżkach) lub przy sofie.
Skandynawskie wnętrza, klasyki designu
Współczesne skandynawskie meble wykonane są najczęściej z jasnego, litego drewna. Klasyki zaprojektowane przez znanego duńskiego projektanta Finaa Juhla – wręcz przeciwnie. Jego meble to w przeważającej mierze ciemne drewno i oraz charakterystyczne, kolorowe tapicerki, Duńskie meble vintage kilka lat temu były szalenie modne w Polsce. Kto z nas nie marzył o takim biurku?!
Styl duński, sławne HYGGE
Styl duński to sławne HYGGE. Słowo to oznacza komfort, wygodę, przytulność. Używane jest nie tylko w kontekście wnętrz, lecz jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia. Pomysł HYGGE narodził się jeszcze w XIX wieku, to coś jak francuskie joie de vivre. We wnętrzach filozofia HYGGE to naturalne materiały i kolory. Podczas projektowania pomieszczeń bierze się przede wszystkim pod uwagę aspekty wspierające życie rodzinne i towarzyskie. Najistotniejsze są przestrzeń oraz wygoda. Trzeba pamiętać, że HYGGE to dużo więcej niż stolik kawowy z albumami i palące się aromatyczne świece.
Styl szwedzki to filozofia Lagom
LAGOM na polski można by przetłumaczyć jako tyle, ile trzeba. To szwedzka sztuka życia w równowadze, zdrowego życia zgodnie z naturą. To także docenianie tego, co jest nam dane, unikanie skrajności, umiarkowanie. LAGOM ma pomóc w osiągnięciu zadowolenia bez eskalacji potrzeb. Bardzo łatwo wprowadzić tę filozofię również do wnętrz.
Skandynawski design, najpopularniejsze marki
Meble w stylu skandynawskim są bardzo różne. Oczywiście to znana wszystkim IKEA: demokratyczna i praktyczna, a przy okazji bardzo estetyczna. W IKEA kupimy wszystko – od szafy wnękowej po zastawę stołową. Można śmiało powiedzieć, że IKEA nauczyła Polaków zasad panujących w stylu skandynawskim i przekonała, że styl skandynawski świetnie sprawdzi się także w rodzimych blokach z wielkiej płyty. IKEA powstała w 1943 roku, a duński BoConcept w 1952. Znakomicie zaprojektowane, bardzo dobrej jakości meble to przykład uniwersalnego wzornictwa, które się nie starzeje i nie ulega przelotnym modom. Kolejną duńską marką, tym razem o dłuższej historii jest Republic of Fritz Hansen, której początki sięgają lat 70. XIX wieku. Poszczycić się ona może wieloma klasykami skandynawskiego designu zaprojektowanymi przez Arne Jacobsena, krzesłem ANT z 1952 roku (projekt dla biurowej kantyny firmy farmaceutycznej Novo Nordisk) i fotelami Egg Chair i Swan (dla kopenhaskiego SAS Royal Hotel), projekty z 1958.
Jeśli chcielibyście urządzić dom w stylu skandynawskim polecamy firmy: Muuto, &Tradition, HAY, Bolia, Gubi, ferm LIVING, Carl Hansen & Son. Warto również wspomnieć o firmie Skaagarden ze Szwecji, która specjalizuje się w obłędnych meblach outdoor oraz o marce String, tej od kultowych systemów półek. Szkło – tylko od Iittala, porcelana – od Royal Copenhagen.
Czytaj też:
Rodzinna baza na wybrzeżu. Komfortowe mieszkanie w SopocieCzytaj też:
Metamorfoza mieszkania w kamienicy – to idzie młodość!