Palma wielkanocna to stały element dekoracji wielkanocnych w polskich domach. Część z nas traktuje ją po prostu jako tradycyjną ozdobę (ustawiamy ją na poczesnym miejscu w salonie: na parapecie, stole lub komodzie), lecz dla wierzących to również symbol wiary, nadziei i zbawienia. Niosąc palmę w Niedzielę Palmową (w tym roku Niedziela Palmowa wypada 26 marca), chrześcijanie wyrażają swoją radość zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i łączą się z biblijną historią jego triumfalnego wjazdu do Jerozolimy. Palmy wielkanocne mają swoją symbolikę. Niegdyś znali ją wszyscy. Na wsiach i w miastach. Dziś wymaga przypomnienia.
Jaka jest symbolika palemek wielkanocnych?
Palma wielkanocna to symbol religijny o bogatej historii i głębokim znaczeniu. Symbolizuje ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie tłumy witały go gałązkami palmowymi. To wydarzenie, znane jako Niedziela Palmowa, upamiętnia chrześcijańska tradycja święcenia palm. Zielone gałązki palmy symbolizują życie i odrodzenie, co wiąże się ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Palma staje się więc symbolem triumfu życia nad śmiercią i nadziei na zbawienie. Czerwone wstążki umieszczane na palmach symbolizują natomiast męczeńską śmierć Jezusa i przelaną przez niego krew.
Z palmami wielkanocnymi wiąże się szereg przesądów i ludowych tradycji. Według dawnych wierzeń palma chroniła dom przed złymi duchami, chorobami i nieszczęściami. Gałązki palmy symbolizują również pojednanie i pokój. W niektórych regionach Polski wierni uderzali się nawzajem palmami po powrocie z kościoła, co było wyrazem życzliwości i wzajemnego sąsiedzkiego przebaczenia ewentualnych waśni i zaszłości. Także rośliny, z których wykonywane są palmy, mają znaczenie: bazie wierzby symbolizują pokorę i czystość, a bukszpan – wieczność. Tradycyjna palma ozdobiona kwiatkami z bibuły nie będzie wyglądała spójnie z minimalistycznymi, naturalnymi ozdobami wielkanocnymi w stylu skandynawskim, ale wpisze się w dekoracje w tylu folk, czyli rodem z polskiej wsi.
Czytaj też:
Hit na Wielkanoc 2024. Zobacz pomysły florystów i też tak udekoruj dom
Jak samodzielnie wykonać palmę na Niedzielę Palmową?
Do przygotowania palemki wielkanocnej potrzebne nam będą:
- Gałązki wierzbowe (około 20-30 sztuk)
- Bibuła w różnych kolorach
- Nożyczki
- Wstążki
- Klej
- Bukszpan
- Suszone kwiaty
- Bazie.
Następnie przygotuj miejsce pracy, najlepiej, jeśli będzie to blat dużego stołu, wykorzystaj ten, który stoi w jadalni. Do samodzielnego robienia palmy wielkanocnej zaproś domowników, a zwłaszcza dzieci. Przy okazji pracy nad palemką, opowiedz im o jej symbolice.
Robienie palemki zaczynamy od połączenia ze sobą gałązek wierzbowych o podobnej długości. Usuwamy z nich pąki i liście i owijamy ciasno u dołu. Możemy wykorzystać taśmę klejącą lub sznurek. W ten sposób zrobimy wygodną rękojeść.
Gdy wykonamy już stelaż z gałązek, czas zacząć pracę nad kwiatkami z bibuły:
- Wytnij z kolorowej bibuły kwadraty o boku około 10 cm.
- Złóż każdy kwadrat na pół po przekątnej, tworząc trójkąt.
- Zrób nacięcia na brzegach trójkąta, tworząc frędzle.
- Sklej frędzle ze sobą, aby utworzyć kwiat.
- Powtórz kroki 4-5, aby stworzyć tyle kwiatów, ile chcesz.
Kwiatki przymocowujemy do gałązek za pomocą kleju Polecamy klejenie na gorąco). Następnie komponujemy je z gałązkami bukszpanu, z suszonymi roślinami i z baziami. Możesz również na palmie zawiązać wstążeczki. Jeśli chcesz utrwalić palmę (bo na przykład do kościoła będą ją niosły dzieci) całość możesz owinąć miękkim drucikiem florystycznym, który powinien ustabilizować konstrukcję.
Czytaj też:
Gniazdko wielkanocne – symbole, inspiracje i proste instrukcje DIY
Jakie są najpopularniejsze rodzaje palemek wielkanocnych?
Palemki wielkanocne bardzo różnią się od siebie w zależności od regionu Polski. Najpopularniejsza jest palma kurpiowska – wysoka prosta konstrukcja z wierzbowych gałązek. Zdobi się ją kolorowymi bibułowymi kwiatami, wstążkami i suszonymi roślinami. Palma krakowska natomiast to gałązki wierzbowe zaplecione tak, że tworzą trójwymiarową konstrukcję. Ozdobiona jest baziami i bukszpanem. Kształt krzyża ma palma podhalańska, a serca lub kuli – wileńska. W dzisiejszych czasach często nie zawracamy sobie głowy tak dekoracyjnymi palemkami. Zastępuje je skromny bukiecik wierzbowych gałązek z baziami.
Czytaj też:
Wiosenna dekoracja z wazonów – łatwy sposób na piękny i radosny domCzytaj też:
Jak zrobić wielkanocną dekorację z hiacyntów w szkle? Prosty sposób na wiosenną ozdobę – 7 pomysłów stylistów