Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by została z nami jak najdłużej?
Zakładam, że już macie w domu gwiazdę betlejemską, albo szykujecie się, by ją kupić. Trudno sobie bowiem wyobrazić świąteczny dom, bez tego najważniejszego (obok choinki) symbolu!
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – co jest najważniejsze
Wbrew pozorom to, co dzieje się z naszą poinsecją przed przyniesieniem do domu jest równie ważne, jak to, co zrobimy z rośliną po przekroczeniu progu. Decydując się na zakup gwiazdy betlejemskiej, wybierajmy egzemplarze, które:
- nie stoją w sklepie stłoczone,
- nie stoją przy wejściu lub w przeciągu,
- nie są sprzedawane na zewnątrz,
- nie są szczelnie zapakowane w folie,
- nie mają przesuszonej ziemi,
- nie mają oznak chorób – żółtych liści, brązowych plam, na liściach, suchych końcówek,
- mają bujne i okazałe liście u podstawy.
Sama podróż gwiazdy betlejemskiej do domu też jest istotna. Poinsecje kupujemy blisko miejsca zamieszkania, by maksymalnie skrócić czas, gdy roślina będzie przebywała w chłodzie. Przed wyjściem ze sklepu zawsze porządnie opatulmy kwiatek papierem, nawet gdy do mieszkania mamy niedaleko.
Chroń poinsecję przed chłodem?
Poinsecja narażona na temperaturę poniżej 12 stopni Celsjusza zamiera, dlatego tak istotny jest szybki i sprawny transport rośliny do domu. Literatura fachowa (Stars For Europe) podaje, że najlepsza temperatura dla tej rośliny doniczkowej wynosi od 15 do 22 stopni Celsjusza. Bardzo negatywny wpływ na jej kondycję mają zimne przeciągi, dlatego pamiętajmy, że gdy zamierzamy wietrzyć pokój, wynieśmy naszą gwiazdę do innego pomieszczenia.
Nie stawiaj poinsecji przy źródłach ciepła
Równie szkodliwe, jak zimne przeciągi są dla gwiazdy betlejemskiej zbyt wysokie temperatury. Dlatego nigdy nie stawiajmy roślin w pobliżu grzejników, rozpalonych kominków, blisko zapalonych świec. Poinsecje nie będą się również dobrze czuły się w kuchniach, w których zwykle panuje wysoka temperatura. Unikajmy także miejsc nasłonecznionych.
Najlepsze stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej
Ustaliliśmy już, że najlepsze stanowisko dla poinsecji będzie z dala od kaloryfera, kominka, a także w miejscu, gdzie nie ma przeciągów. Jednak przy wyborze stanowiska, ważne jest też oświetlenie. Gwiazdy betlejemskie potrzebują dużo rozproszonego światła, tak więc stawiajmy je na parapecie lub na stole w pobliżu okna. Uważajmy, by listki nie dotykały zimnej szyby.
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Poinsecje nie lubią ani zbyt wilgotnego, ani za bardzo suchego podłoża, dlatego powinniśmy podlewać je raz na kilka dni, lecz dopiero wówczas, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Gdy mamy wątpliwości, zawsze możemy zrobić „test palca”, czyli wsadzić palec w ziemię. Jeśli podłoże jest suche i ciepłe – roślinę podlewamy.