Odżywczy syrop do roślin doniczkowych. Zrobisz go z kuchennego odpadu
Zima to czas, gdy na naszych stołach pojawiają się orzechy włoskie. To jeden z ulubionych naturalnych przysmaków kojarzących się nieodłączenie z tą porą roku. Zima to również trudny czas dla roślin doniczkowych. Niedomagają z powodu deficytu dziennego światła i małej wilgotności powietrza, która jest efektem działania centralnego ogrzewania. Postanowiliśmy więc zaproponować wam odżywkę do roślin doniczkowych, która jest skuteczna i darmowa, a zrobicie ją z kuchennego odpadu, którego teraz w polskich domach dostatek – z łupin po orzechach włoskich.
Jak przygotować syrop do roślin z łupin orzechów włoskich?
By przygotować skuteczny i darmowy nawóz z orzechów włoskich, który będzie miał wpływ na bujny i zdrowy rozwój roślin doniczkowych, potrzebna nam będzie szklanka łupin oraz 1,5 litra wody. Łupiny i wodę gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 30 minut. Po wystygnięciu odcedzamy całość przez sito. Produkt jest już gotowy. Lecz przed zastosowaniem wymaga rozcieńczenia wodą.
Jak stosować syrop z orzechów włoskich do roślin doniczkowych?
Syrop z łupin orzechów włoskich możemy stosować do odżywiania roślin doniczkowych, po uprzednim rozcieńczeniu odstaną wodą. Preparat łączymy z wodą w proporcjach 1:3 (jedna część syropu, trzy części wody). Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie. Syropu nie musimy przygotowywać na bieżąco. Można zrobić go więcej, a nadmiar przechowywać w lodówce (na przykład w zamkniętym słoiku).
Co w swoim składzie ma syrop z łupin orzechów włoskich?
Odżywka z łupin orzechów ma bardzo bogaty i zbawienny wpływ na rośny doniczkowe. W swoim składzie ma pierwiastki, które wspomagają wzrost i kwitnienie roślin: fosfor, potas, żelazo, magnez, wapń i cynk. Pierwiastki te sprawiają także, że odżywione nimi rośliny są dużo odporniejsze na ataki szkodników i choroby, w tym także grzybicze.
Do jakich roślin stosuje się odżywkę z łupin orzechów?
Domową odżywkę z łupin orzechów włoskich możemy stosować do roślin doniczkowych o ozdobnych, dekoracyjnych liściach (monstera, maranta, koleus), do roślin kwitnących (np. anturium, skrzydłokwiat) oraz wiosną i latem do roślin, które uprawiamy w skrzynkach na tarasach i balkonach, na przykład do pelargonii, begonii, czy surfinii. Odżywka ta szczególnie lubiana jest także przez fiołki afrykańskie.