Sadzonki pomidorów wybujały? Można je uratować, ale trzeba działać szybko!
Długonogie i wrzecionowate sadzonki pomidorów są nie tylko słabsze, ale i bardziej podatne na choroby i ataki szkodników. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać, a nawet bardzo dobrze się rozwijać. Ważne jednak, by problemem zająć się jak najszybciej!
Wybujałe sadzonki pomidorów – dlaczego rosną długie i słabe?
Sadzonki pomidorów rosną wybujałe z kilku powodów. Najważniejszym czynnikiem jest brak światła – można powiedzieć, że wyciągają się ku niemu, przez co ich łodyżki się wydłużają. Sadzonki pomidorów potrzebują dostępu do dziennego światła przez 14-16 godzin na dobę.
Drugą przyczyną jest zbyt wysoka temperatura. Pomidory są co prawda ciepłolubne, ale nie można przesadzać w drugą stronę i ich przegrzewać, zakres temperatur 18-23 stopni Celsjusza jest najbardziej odpowiedni. Trzecią przyczyną wybujałych pomidorów jest zbyt gęsty lub zbyt głęboki siew. Wpływ na to ma też niedobór wody.
Dlaczego wybujałe sadzonki pomidorów stanowią problem?
Ogólna kondycja wybujałych sadzonek pomidorów jest o wiele gorsza niż roślin rosnących w odpowiednich warunkach. Może mieć to wpływ na ich rozwój przez cały sezon wegetacyjny.
- Osłabienie - wybujałe sadzonki pomidorów mają zwykle cienkie, słabe łodygi, które są bardziej podatne na zginanie lub łamanie.
- Podatność na choroby i atak szkodników - przez to, że wybujałe sadzonki pomidorów są słabsze, stają się bardziej wrażliwe na choroby i działanie szkodników.
- Gorsze owocowanie - z wybujałych sadzonek wyrastają słabsze i wiotkie rośliny, które nie są w stanie utrzymać dużej liczby owoców. Dlatego grona i owoce są mniejsze.
- Kłopoty z przesadzaniem - podczas przesadzania pomidorów do gruntu, wiotkie i słabe łodyżki mogą się łamać. Trzeba to więc robić bardzo ostrożnie.
Jak uratować wybujałe sadzonki pomidorów?
Ważne jest, by działać szybko, inaczej problem się pogłębi. Oto jak uratować wybujałe sadzonki pomidorów:
- Zakop łodygę - delikatnie zakop wybujałą łodygę sadzonki pomidora aż do pierwszej pary liści (do 5 cm). To zachęci roślinę do wypuszczenia nowych korzeni z zakopanej części, a naziemna się wzmocni.
- Skorzystaj ze wsparcia - jeśli sadzonka pomidora jest zbyt wysoka i wiotka, użyj podpory, np. tyczki, kratki itp., która pomoże utrzymać osłabioną roślinę w pozycji pionowej.
- Uszczyp czubek - jeśli sadzonka pomidora urosła zbyt wysoko i jest wrzecionowata, można ją przyciąć tuż nad pierwszym zestawem liści. Pobudzi to roślinę do wypuszczenia nowych pędów i w konsekwencji doprowadzi do zagęszczenia krzewu. Takie rozwiązanie stosujemy jednak tylko przy bardzo wybujałych sadzonkach.
- Zapewnij odpowiednie światło – upewnij się, że sadzonki pomidorów mają wystarczającą ilość światła. Jeśli znajdują się w pomieszczeniu, trzeba je doświetlać specjalną lampą.
- Zadbaj o odpowiednie podlewanie - podlewaj sadzonki pomidorów prawidłowo. Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni, co może dodatkowo osłabić roślinę.
- Zasilaj sadzonki wzmacniającym wywarem – przeczytaj o tym, jak przygotować prostą odżywkę z łupin cebuli, świetną do sadzonek pomidorów.