Otwarta strefa dzienna to najlepsze rozwiązanie do niewielkich mieszkań. Dzięki niemu możemy maksymalnie otworzyć przestrzeń, wpuścić jak najwięcej światła, co optycznie powiększy wnętrze. Poza tym salon połączony z kuchnią to rozwiązanie nowoczesne, ukłon w stronę zmian, które dokonują się w stylu życia współczesnych rodzin.
Dzięki kuchni połączonej z salonem rodzina może być razem
Ponad wszystko pragniemy spędzać czas razem. Popołudniami iw wieczorami, gdy domownicy wracają z pracy i szkoły zbierają się w salonie. Często wspólnie oglądają TV, odrabiają lekcje, przygotowują i spożywają posiłki. Nie byłoby to możliwe, gdyby kuchnia znajdowała się za ścianą i mama (najczęściej) wyłączona by była z życia towarzyskiego.
Także styl wydawania współczesnych przyjęć się zmienił. Nie spotyka się już raczej proszonych kolacji w trakcie których zaaferowana pani domu krąży pomiędzy kuchnią i jadalnią. Co raz częściej goście współuczestniczą w przygotowaniu posiłków. Wspólne gotowanie to znakomita zabawa.
Razem lecz osobno
W tym wnętrzu architektka z pracowni Decoroom nie zdecydowała się na całkowite zniwelowanie podziałów pomiędzy kuchnią i salonem. Zostawiła słup konstrukcyjny, który oddziela aneks od stołu jadalnianego. Usunęła również część ściany korytarza, by optycznie połączyć dwie strefy.
Forniry i marmury
Kuchnia połączona z salonem w mieszkaniu zaprojektowanym przez Hannę Pietras to najlepszy dowód na to, że w kuchni także możemy wykorzystać eleganckie materiały wykończeniowe najwyższej jakości: naturalny kamień (patrz – zjawiskowa wyspa kuchenna) i forniry na frontach szafek.
Ażurowy panel
W projekcie tej strefy dziennej aneks kuchenny od strefy wypoczynkowej oddziela jedynie wąski ażurowy panel. To rozwiązanie ma jedynie sygnalizować umowny podział. Nie spełnia żadnej praktycznej funkcji.
Biała kuchnia w niewielkim salonie
W domku na Dolnym Śląsku kuchni od salonu nie oddziela nic. W całym pomieszczeniu mamy te same drewniane deski na podłodze. Nie uświadczymy tu także stołu ani wyspy kuchennej, która akcentowałaby granicę. To rozwiązanie do naprawdę niewielkich pokojów dziennych.
Widoczna granica pomiędzy kuchnią a salonem
We wnętrzu zaprojektowanym przez pracownię KODO nie mam wątpliwości, gdzie kończy się kuchnia, a zaczyna salon. Architekci zróżnicowali pomieszczenia zastosowaną podłogą (drewno w salonie, gres w kuchni) oraz nieco obniżonym w aneksie kuchennym sufitem.
Kuchnia jak salon
Kuchnia zaprojektowana przez Hannę Pietras to przykład na to, jak kuchnia dzięki dobrze dobranemu oświetleniu może zyskać salonowy charakter. Pomagają w tym także przeszklone witryny w ciągu górnej zabudowy.
Biała zabudowa kuchenna
Biała zabudowa kuchenna to najczęściej spotykane w niewielkich strefach dziennych rozwiązanie. By jak najlepiej wkomponować ją w wystrój pokoju dziennego, białe lakierowane fronty łączy się z drewnianymi elementami – w tym wypadku to fornirowana wyspa kuchenna o łagodnie zaokrąglonej formie. Rozwiązanie to ułatwia komunikację i stanowi ciekawy dekoracyjny detal.
Kuchnia w salonie to funkcjonalne rozwiązanie
Strefa dzienna we współczesnych mieszkaniach to najczęściej strefa wypoczynkowa (kanapa, fotele, TV, stolik kawowy), strefa jadalniana (stół z krzesłami) i aneks kuchenny. Dzięki kuchni, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stołu, komunikacja między miejscem przygotowania posiłków, a ich spożywaniem jest bardzo uproszczona.
Współczesny styl życia wymaga dużych, wygodnych kuchni. Dlaczego? Bo gotowanie jest modne. To już nie początek XXI wieku, gdy zadowalaliśmy się posiłkami odgrzewanymi w mikrofali. Dziś chcemy przygotowywać zdrowe posiłki we własnej kuchni. Doskonalimy umiejętności kulinarne, wyszukujemy oryginalne przepisy. Dlatego potrzebujemy wygodnych blatów, dużych lodówek ze wszystkimi funkcjami pomagającymi jak najdłużej zachować świeżość przechowywanych produktów (kolejny trend: staramy się nie marnować żywności).
Czy salon nie traci na urodzie przy połączeniu z kuchnią?
Tego najczęściej się obawiamy. Czy aby meble i urządzenia kuchenne nie zepsują projektu i nie zniweczą reprezentacyjnego charakteru dużego pokoju? Zupełnie niepotrzebnie. Współczesne technologie pozwalają na zaaranżowanie aneksu kuchennego takimi samymi materiałami jak elegancki salon. Dzięki temu zabudowa kuchenna idealnie współgrać będzie z jego wystrojem.
Czarna chłodziarko-zamrażarka VR-FB373-2E0BM. Ma tak znakomity design, że jest ozdobą całej strefy dziennej
Kuchnia w modnym kolorze burzowego nieba z czarną chłodziarko-zamrażarką VR-FB373-2H0
Stylowy duet: zamrażarka VR-FF372-2H0D i chłodziarka VR-FF375-2H0D marki Vestfrost
Lodówki marki Vestrfrost wprowadzają do strefy dziennej klimat artystycznej bohemy
Lodówka z Fridą Khalo to wspaniała ozdoba nie tylko kuchni, lecz również salonu
AGD w stylu retro to wciąż cieszące się popularnością rozwiązanie. Wpisuje się do stylowych wnętrz
We współczesnych kuchniach z powodzeniem możemy stosować te same materiały wykończeniowe, co w strefie dziennej: odpowiednio zabezpieczone forniry, naturalne kamienie (czy materiały je imitujące, na przykład spieki kwarcowe). Spójność wnętrz podkreślamy eleganckimi lampami, które równie dobrze mogą oświetlać kuchnię i salon. Bogaty asortyment AGD do zabudowy pozwala nie „świecić” urządzeniami kuchennymi i dyskretnie ukryć je w zabudowie. Zresztą współczesne AGD (w szczególności lodówki) jest tak estetyczne, że nie zaburza salonowego charakteru strefy dziennej.
Czytaj też:
„Smart” ułatwia życie
Wyspa kuchenna, czyli sposób na podział strefy dziennej
Łączymy duży pokój z aneksem kuchennym, jednak zależy nam na podkreśleniu odrębności poszczególnych stref. Możemy zrobić to na wiele sposobów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ustawienie wyspy kuchennej. Wyspa kuchenna to wspaniałe rozwiązanie. Po pierwsze w naturalny sposób rozdziela część wypoczynkową od aneksu kuchennego. Po drugie, wyspa kuchenna do dodatkowe blaty oraz ekstra miejsce do przechowywania. Jest jeszcze jeden plus tego rozwiązania. Wyspa kuchenna wraz ze stołkami barowymi to dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. W naturalny sposób przejęła funkcję stołu kuchennego. Przy wyspie kuchennej najczęściej serwowane są szybkie śniadania w tygodniu. Przecież nikt nie będzie jadł płatków czy pił kawy w jadalni!
Czytaj też:
Trójkątny domek. Podobne były popularne w ośrodkach wczasowych PRL!Czytaj też:
Nawóz z domowych odpadków, żeby róże pięknie kwitły. Co to jest bokashi i jak się je robi?