Jednym z najmodniejszych kolorów do kuchni jest granat wpadający w czerń, który zmienia się w zależności od światła, otoczenia i nastroju. Połączony z czernią, ciemnym drewnem oraz miedzią staje się dostojny i elegancki, nieco mroczny i teatralny, natomiast z białym kamieniem i złotem nabiera frywolności. Zobaczcie, jak ciemnym granatem „zagrano” w kuchni jednorodzinnego domu w Askim na południe od Göteborga.
Kuchnia w kształcie litery L i żeglarskie klimaty
Szafki kuchenne rozlokowano na planie w kształcie litery L. To jeden z najbardziej funkcjonalnych układów (w niektórych przypadkach, choć nie zawsze, przewyższa go tylko litera U). Pod oknem umieszczony został długi ciąg roboczy z szerokim zlewozmywakiem i podwójną armaturą, która formą nawiązuje do estetyki żeglarskiej – centralny drążek do regulowania temperatury wody przypomina ster motorówki. Zresztą nawiązań żeglarskich jest tu więcej – wieszaki na ściereczki kuchenne wyglądają jak relingi, kinkiety z polerowanego mosiądzu pasowałyby do oświetlenia pulpitu na mostku kapitańskim. Ale najbardziej stylowym elementem jest owalna wyspa, za którą z powodzeniem mógłby stanąć steward z transatlantyku. Zaokrąglone krańce wyspy wygodnie się otwierają. Zobaczcie inny projekt kuchni z zaokrągloną wyspą.
Ciemny granat i ciemne drewno plus dodatki z mosiądzu to eleganckie połączenie
Podwójna bateria kuchenna, w tle lisek w kryzie. Okna są z prążkowanego szkła, które zapewnia prywatność, ponieważ dom stoi przy ruchliwej ulicy
Oryginalna obudowa okapu kuchennego jest lekka i dyskretna, chociaż wykonano ją z kamienia
Zamiast obrazów na ścianach powieszono ozdobne tace
Granatową kuchnię uzupełnia stylowe AGD
Oryginalne dodatki – mosiądz i tace jak obrazy
Ciemny granat zabudowy meblowej uzupełniają blaty z czarnego granitu, ciemna podłoga z parkietu ułożonego wzdłuż, czyli we wzór jachtowy i liczne dodatki z mosiądzu (mosiężne listwy maskują też przyłącza do wyspy na podłodze), a także sprzęty Officine Gullo. Uwagę zwraca obudowa okapu – wykonana została z tego samego kamienia, którym zabezpieczono ścianę nad kuchnią, a mimo to jest lekka i dyskretna.
Żeby jednak wnętrze nie było zbyt pompatyczne, uzupełniono je pastelowym błękitem. Pokrywa powierzchnię ściany z oknami, między którymi zawieszono oryginalne dekoracje. Obrazy przedstawiające zająca i lisa w XVI-wiecznych strojach z kryzami to w rzeczywistości... zabawne tace (projekt Rachel Convers dla francuskiej marki Ibride).
Czytaj też:
Żegnamy białe kuchnie. Zobacz, jakie fronty szafek będą modne w 2024 rokuCzytaj też:
Kuchnia w stylu skandynawskim – co to naprawdę oznacza? Przewodnik ilustrowany po wnętrzu