Pięknie kwitnąca na żółto forsycja to zwiastun wiosny. To właśnie jej obsypane kwiatami gałązki, sprawiają, że uprawiamy ją często i chętnie w ogrodach i ogródkach. Zróbmy więc wszystko, by kwitła jak najobficiej.
Uprawa forsycji
Uprawa forsycji nie jest uciążliwa. Forsycja dobrze rośnie w przepuszczalnej glebie ogrodowej na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Wymaga wilgoci, w trakcie lata, w suche dni nie należy zapominać o jej podlewaniu. Większość odmian forsycji sprzedawanych w naszym kraju, jest odporna na mrozy. Do najodporniejszego gatunku należy najbardziej rozpowszechniona forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia).
Coroczne cięcie forsycji
Coroczne cięcie forsycji jest warunkiem uzyskiwanych długich pędów obsypanych kwiatami.
Czytaj też:
Uprawa forsycji – jak dbać, przycinać, rozmnażać? Wszystko o tym kwitnącym krzewie
Cięcie po posadzeniu forsycji
W listopadzie lub w marcu (gdy sadzimy forsycję) skracamy główne gałęzie o diw trzecie, zawsze nad dwoma naprzeciwległymi pąkami, aby spowodować rozgałęzianie się krzewu. Usuwamy pędy wątłe i uszkodzone. Poświęcamy niestety pierwsze kwitnienie na rzecz dobrego zakorzenienia krzewu w gruncie.
Cięcie po roku od posadzenia forsycji
Po kwitnieniu forsycji w marcu, usuwamy gałązki ze zwiędniętymi kwiatkami, tniemy zawsze nad młodym pędem bocznym. Usuwamy pędy zbyt słabe oraz pędy wrastające do wnętrza krzewu. Cięcie wykonujemy w kwietniu lub później.
Cięcie forsycji co roku
W kwietniu lub później usuwamy u nasady najstarsze gałęzie. Młodsze gałęzie skracamy o połowę. Cięcie wykonywane później niż w kwietniu nie różni się od zwyczajowego cięcia kwietniowego, tuż po przekwitnięciu kwiatów.
Czytaj też:
Stół wielkanocny w trzech modnych stylach. Który z nich jest ci najbliższy?Czytaj też:
Pięknie pachnące hiacynty. Jak je pielęgnować? Co robić z cebulkami?