Narcyzy (Narcissus) obok tulipanów i hiacyntów to rośliny cebulowe, które zwiastują wiosnę. Ogrodnicy zwykle tworzą z nich rabaty i obrzeża, a także sadzą swobodnie na trawnikach. Często zestawiają na rabatach z tulipanami, ponieważ obie rośliny kwitną w tym samym terminie, w kwietniu i na początku maja.
Co robimy z przekwitniętymi kwiatami i liśćmi narcyzów?
Narcyzy kwitną ma biało lub żółto, czasem z pomarańczowymi elementami. W ogrodzie, który w kwietniu bywa jeszcze szaro-bury są zawsze piękną, barwną i wesołą plamą. Nie musimy co roku kupować nowych roślin. Następną wiosną z powodzeniem możemy wykorzystać cebulki z roku poprzedniego. Przeczytajcie jak przeprowadzić tę nieskomplikowaną operację. W połowie maja zarówno narcyzy, jak i tulipany przekwitają. Jak zatem z nim postępować? Przede wszystkim na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiaty. Liście narcyzów zostawiamy w spokoju. Na razie ich nie ścinamy, zostawiamy do czasu, gdy pozostają zielone.
Narcyzy wśród innych kwiatów cebulowych
Narcyzy z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego
Narcyzy sadzi się nie tylko w gruncie, lecz również w skrzynkach i donicach
Narcyzy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego
Narcyzy są białe lub żółte z pomarańczowymi elementami
Kiedy wykopujemy cebulki narcyzów z ziemi i jak je przechowujemy?
Gdy naturalnie zaczną obumierać (kilka tygodni po kwitnięciu), więdnąć i schnąć (pod koniec kwietnia, na początku maja) możemy wykopać cebulki narcyzów. Zabieg ten poprawi kondycję i wygląd roślin w kolejnym okresie wegetacyjnym. Trzeba pamiętać, że gdy narcyzy będą rosły latami w tym samym miejscu, ich kwiaty będą coraz rzadsze i mniejsze.
Cebule narcyzów wykopujemy w lipcu. Ogrodnicy radzą, by zabieg ten przeprowadzać pod koniec miesiąca. Po wykopaniu oczyszczamy je i osuszamy, po czym kładziemy w ażurowych skrzyneczkach (mogą być one wypełnione piaskiem). Całość przenosimy do ciemnego, przewiewnego i chłodnego pomieszczenia. Na tym etapie roślinę można rozmnożyć, oddzielając cebulki przybyszowe o właściwych, starszych cebulek.
Kiedy ponownie sadzimy cebulki narcyzów?
Cebulki poukładane w skrzyneczkach grzecznie czekają do września, byśmy znów mogli się nimi zająć. Cebule narcyzów ponownie sadzimy na początku miesiąca, najlepiej w żyznej, przepuszczalnej glebie. Dość głęboko, bo 10-20 cm, w zależności od gatunku. Miejsce w ogrodzie może pozostać to samo przy większości odmian hiacyntów nawet przez kilka lat. Gdy mamy narcyzy przykoronkowe, stanowisko powinniśmy zmieniać co dwa lata. Jeśli obawiamy się, że ziemia, w której chcemy posadzić narcyzy, może być mało wartościowa, zasilmy ją naturalnym samodzielnie zrobionym z pokrzyw lub mleczy nawozem.
Czytaj też:
Chcesz mieć wiejski ogródek? Zasadź przy domu te kwiatkiCzytaj też:
Co roku kupujesz nowe pelargonie? To wydatek, którego możesz uniknąć. Przeczytaj jak