Myślimy basen ogrodowy i co? Oczami wyobraźni widzimy albo luksusowy podświetlamy basen, gdzieś pośród wzgórz Hollywood albo dmuchany kolorowy basenik o średnicy zbliżonej do średnicy większej balii. W jakim jesteśmy błędzie! Pomiędzy tymi jak bardzo różnymi modelami istnieje cały wachlarz pośrednich możliwości, które wydają się być idealne, by stanąć na tyłach naszego domu lub na działce rekreacyjnej.
Ustaliliśmy już – murowanego basenu mieć nie będziesz. Zresztą w naszym zmiennym klimacie taki basen pod gołym niebem może wydawać się pewną ekstrawagancją. Łatwiej będzie nam zdecydować się na basen stelażowy lub rozporowy. Są jeszcze baseny dmuchane, lecz te głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary polecane są dla dzieci, które w wodzie się głównie pluskają pod baczną opieką dorosłych. W poniższym tekście zajmiemy się basenami stelażowymi i rozporowymi, z których mogą korzystać nie tylko małe dzieci, lecz także młodzież i dorośli.
Czym się różnią te dwa rodzaje basenów? Jakie są ich charakterystyczne cechy? Jakie mają średnie wymiary i ile kosztują? Na te oraz na inne istotne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Basen rozporowy czy basen stelażowy?
Basen stelażowy ma mocniejszą konstrukcję od basenu rozporowego. Jest także trwalszy i bardziej stabilny. Ma jeden minus: wymaga idealnie równego podłoża, więc przed umieszczeniem go na podwórzu trzeba teren wyrównać. Natomiast montaż basenu rozporowego jest niemal błyskawiczny. Podobnie jego składanie. Poza tym ma dmuchany kołnierz wokół obwodu, na którym wygodnie wesprzeć głowę. No i nie wymaga idealnie wyrównanego gruntu.
Jak już pisaliśmy – basen stelażowy wymaga równiusieńkiego podłoża. Dlaczego? Ponieważ, gdy będzie krzywo, basen nierównomiernie napełni się wodą, co doprowadzi do napierania wody na ścianki konstrukcji i uszkodzenia stelaża. Gdy ustawimy basen rozporowy na nierównym terenie, jego konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu.
Niektórym marzy się basen wkopany częściowo lub w całości w grunt. Do tego nada się basen stalowy (kanadyjski) i drewniany, a także basen stelażowy. Jednak montaż basenu wkopanego w grunt to już nieco większe przedsięwzięcie.
Czytaj też:
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o saunie fińskiej, lecz wstydzicie się zapytać
Wymiary basenów ogrodowych
Baseny rozporowe polecane są dla dzieci i dorosłych (raczej do chłodzenia się niż pływania). Mają wymiary od 2,1 do 3 m lub od 3,1 do 4 m. Baseny stelażowe są większe. Mają wymiary od 4,5 do 5 m szerokości lub średnicy. Te spokojnie nadadzą się dla starszej młodzieży i dorosłych.
Głębokość basenu wybieramy w zależności od wieku przyszłych użytkowników. Optymalną głębokością basenu murowanego to 1,5 m. Z kolei głębokość w basenie stelażowym na poziomie 75 cm spokojnie wystarczy dla dorosłych i starszej młodzieży.
Basen prostokątny czy okrągły?
Do pływania polecane są prostokątne baseny stelażowe od 4 metrów długości wzwyż. Natomiast do pluskania się idealne będą baseny okrągłe, nie tylko stelażowe, lecz również tańsze – rozporowe. Baseny okrągłe architekci zieleni proponują na niewielkie podwórka i do małych ogródków. Wygodniej jest je umieścić w rogu terenu, tak by nie dezorganizowały funkcjonalnego układu przestrzeni.
Czytaj też:
Kiedy jest pierwszy dzień lata? Świętujemy początek lata imprezą w ogrodzie i na tarasie!
Pompa basenowa, czy jest ona konieczna?
Pompy basenowe i filtry nie będą potrzebne do basenów rozporowych (i dmuchanych), jednak te wymagać będą od nas częstej zmian wody oraz używania preparatów dezynfekujących. Baseny te trzeba również oczyszczać z zanieczyszczeń typu liście i muchy. Robimy to przy pomocy sieci. Baseny stelażowe i murowane powinny być wyposażone w pompę – jest to podstawowa rzecz, która gwarantuje utrzymanie basenu w czystości.
Ceny basenów ogrodowych
Ceny basenów ogrodowych są bardzo różne i zależą od rodzaju basenu, jego wielkości oraz od elementów dodatkowych. Oczywiście najtańsze są baseny dmuchane dla dzieci (już od 150 zł). Im więcej przy nich dodatkowych atrakcji, np. zjeżdżalni, tym są droższe. Kolejne, jeśli chodzi o cenę są baseny rozporowe (najtańsze już od 200 zł), a następnie baseny stelażowe (od 400 zł). Najdroższe będą modele drewniane i o konstrukcji stalowej. To już wydatek rzędu 10 000 zł.
Czytaj też:
Domowa odżywka do surfinii. Będą po niej kwitły jak nigdy. Przy okazji pozbędziesz się mszycCzytaj też:
Niebieskie granulki na ślimaki. Weterynarze apelują: jeśli je zastosujesz, a masz psa, wydarzy się tragediaCzytaj też:
Jak przycinać pelargonie, by pięknie kwitły przez całe wakacje, a nawet dłużej