Wszyscy doskonale znamy słynne niebieskie granulki na ślimaki. Są bardzo skuteczne, jednak toksyny w nich zawarte mogą uśmiercić nie tylko szkodniki ogrodowe, lecz również nasze psy i koty. Są one również bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, które skuszone ich ślicznym niebieskim kolorem, mogą wkładać je do buzi.
Jako że przyjemność z ogrodu lub działki to również radość ze swobodnego przebywania z pupilem, zrezygnujmy z drastycznych i zagrażających zdrowiu i środowisku metod zwalczania ślimaków. Zdecydujmy się na sposoby łagodniejsze, ekologiczne, acz równie skuteczne. Jest ich naprawdę bardzo wiele.
Jak rozpoznać, że ślimaki zawitały do naszego ogrodu?
Obecność ślimaków w naszym ogrodzie bardzo łatwo zauważyć. Sygnałem mogą być nieregularnie wygryzione liście, ścieżki śluzu i same szkodniki, które najłatwiej przyłapać na gorącym uczynku szczególnie pod wieczór i w deszczowe dni. Szukajmy ich także tam, gdzie zagęszczenie roślin jest największe.
W ogrodach możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków. Ślimaki z muszlami nie są tak groźne, jak te drugie. Na początku możemy je poobserwować, może same się wyniosą, albo zasmakują w chwastach. Jeśli napotkamy ślimaki nagie, mamy przesłanki, by podjąć zdecydowane i błyskawiczne działania. Jakie to działania?
Jakie rośliny odstraszają ślimaki?
Najbardziej humanitarną metodą na pozbycie się ślimaków jest posadzenie w ogrodzie odpowiednich roślin, których zapachu ślimaki nie tolerują. Można nimi obsadzić ogród ze szczególnym uwzględnieniem okolic kluczowych upraw (na przykład ogórków, sałaty, pomidorów) i na kwiatowych rabatach, pomiędzy kwiatami. Problem polega na tym, że należy pomyśleć o tym wiosną, czyli na długo przed tym, zanim ślimaki zawitają do naszego ogrodu.
Czytaj też:
Zastosuj jeden z tych naturalnych nawozów, a plony ogórków będą jak nigdy dotąd
Rośliny, których ślimaki nie lubią to szczypiorek, mięta, koper włoski i czosnek. Są także kwiaty nietolerowane przez ślimaki. To lawenda, hortensja, piwonia, pelargonia i tulipany. Najprostszym sposobem, by uchronić uprawy przed ślimakami, jest stworzenie wokół upraw naturalną barierę z wymienionych powyżej roślin. Ślimaki zniechęcone ich zapachem, będą trzymały się z daleka.
Domowe sposoby na ślimaki
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest rozsypanie wokół upraw i rabat kwiatowych kuchennego opadu – fusów z kawy. Kofeina jest dla ślimaków szkodliwa, poza tym zmielone ziarenka kawy rozsypane na glebie są dla ślimaków nie do przebrnięcia. Sam zapach kawy jest także dla ślimaków obrzydliwy i odstraszający. Pamiętajmy, że podobnie jak na opryski na mszyce, używamy jedynie fusów z kawy z kofeiną. Bezkofeinowa odpada.
W pozbyciu się ślimaków mogą pomóc również pokruszone skorupki jajek albo popiół. Drobinki przyklejają się do ciała ślimaka i uniemożliwiają mu poruszanie się. Wszystkie w miarę ogarnięte ślimaki nie będą chciały chodzić po takim podłożu.
Czytaj też:
Mszyce, ślimaki, mrówki w ogrodzie spędzają ci sen z powiek? Mamy przepis na super skuteczny, ekologiczny oprysk, który sprawi, że zniknąCzytaj też:
Chcesz zabłysnąć ogrodem w okolicy? Posadź niezwykłe orliki