- Gdy turkuci podjadków jest więcej, zaczyna się problem
- Jak wytropić obecność turkucia podjadka?
- Jak zapobiegać pojawieniu się turkucia podjadka? Wiosną posadź odpowiednie rośliny
- Dół pełen końskiego obornika – skuteczna metoda na turkucia podjadka
- Zwalczamy turkucia podjadka z pomocą litrowego słoika
- Ekologiczny oprysk na turkucia podjadka
- Usuwanie jaj turkucia
- Naturalni wrogowie turkucia podjadka
- Jak wyeksmitować turkucia podjadka z działki – podsumowanie
Turkuć podjadek to owad, który osiąga nawet do 10 cm długości i większość życia (a żyje 4 lata) spędza w glebie. Mógłby być z powodzeniem naszym sprzymierzeńcem, ponieważ w trakcie swoich podziemnych wędrówek spulchnia glebę i ją napowietrza. Wyjada również larwy, pędraki, ślimaki i drutowce.
Gdy turkuci podjadków jest więcej, zaczyna się problem
Gdy turkuci podjadków na naszej działce lub w ogrodzie jest więcej, zaczyna się problem, ponieważ w dużej liczbie mogą zacząć zagrażać naszym roślinom. Gdy na trajektorii korytarza turkucia podjadka pojawią się korzenie naszych roślin, to doprowadzić to może do znaczących strat w uprawach. Trzeba zaznaczyć, że w pierwszej kolejności turkuć jest mięsożerny, lecz jeśli ślimaków czy też pędraków jest zbyt mało, turkucie nie pogardzą również korzeniami roślin, marchewką czy burakiem. Widać to gołym okiem – w korzeniach powygryzane są dziury.
Jak wytropić obecność turkucia podjadka?
Po pierwsze, właściciele działek zwykle doskonale wiedzą, że na danym terenie grasuje ten szkodnik i wzajemnie się informują. Po drugie, wystarczy odgarnąć wierzchnią warstwę ziemi. Zaledwie 5 cm w głąb znajdują się wydrążone korytarze. Może być ich nawet 30 metrów! Ziemia nad korytarzami jest lekko wypukła lub zapadnięta, a posadzone rozsady wypychane przez turkucie.
Jak zapobiegać pojawieniu się turkucia podjadka? Wiosną posadź odpowiednie rośliny
Lepiej zapobiegać... Walkę z turkuciem zaczynamy jeszcze wczesną wiosną i sadzimy rośliny, które te owady omijają szerokim łukiem. Do takich roślin należą szachownica kostkowata, szałwia, macierzanka, korona cesarska. Korona cesarska i szachownica to rośliny trujące, ich cebulek dotykamy zawsze w rękawiczkach i nie sadzimy przy roślinach później spożywanych. Między warzywami możemy natomiast posadzić szałwię czy macierzankę.
Dół pełen końskiego obornika – skuteczna metoda na turkucia podjadka
Zwalczanie turkucia podjadka to długi proces. Jednorazowe działanie nie pomoże. Całą strategię trzeba przemyśleć. Bardzo dobrym sposobem, stosowanym przez całe pokolenia działkowców jest wykopanie na działce dołów. Powinny mieć wymiary ok. 40 x 40 cm. Wypełniamy je obornikiem końskim i przysypujemy warstwą gleby. Robimy to jesienią. Obornik koński zwabia turkucia podjadka. Dół z obornikiem mocno się nagrzewa, a turkucie w ciepełku chcą zapaść w zimowy sen. Warto jakąś tyczką oznaczyć sobie, gdzie ten dół się znajduje, by później odszukać go bez problemu. W lutym, gdy turkuć podjadek śpi sobie jeszcze smacznie w oborniku, wykopujemy zawartość dołu (obornik plus śpiące turkucie) i usuwamy z naszej działki.
Zwalczamy turkucia podjadka z pomocą litrowego słoika
O ile wcześniejsze metody są do zastosowania zimą i wiosną, to tę metodę możemy stosować w okresie wegetacyjnym. Potrzebny nam będzie słoik litrowy, który wkopujemy w ziemię tam, gdzie zauważymy ślady bytności szkodnika. Ważne, by jego rant znalazł się odrobinkę poniżej poziomu podłoża. By zwabić turkucie do słoika, możemy nalać troszkę wody z obornikiem końskim. Otwór w ziemi przykrywamy delikatnie siankiem. Nocą turkucie wychodzą spod ziemi i poruszają się po powierzchni. Najczęściej chodzą wzdłuż jakiejś przeszkody, na przykład krawężnika. Warto właśnie tam wkopywać pułapki.
Ekologiczny oprysk na turkucia podjadka
To metoda stara jak świat: domowy oprysk z wywaru z kory i liści czarnej olszy. W tym celu kilogram rozdrobnionej kory zalewamy 5 litrami wody, gotujemy przez pół godziny, a po wystygnięciu otrzymanym płynem podlewamy miejsca, w których przebywa turkuć podjadek. Zapach czarnej olszy jest bardzo nielubiany przez te szkodniki.
Usuwanie jaj turkucia
Samica turkucia podjadka może złożyć jednorazowo nawet 300 jaj. Zwykle robi to pod koniec czerwca i na początku lipca. Jaja składa na głębokości ok. 20 cm, gdzieś na linii korytarzy (które są widoczne). Więc jeśli uda wam się znaleźć gniazdo z jajami, koniecznie je usuńcie. To bardzo ograniczy przyrost naturalny szkodnika na terenie naszych upraw.
Naturalni wrogowie turkucia podjadka
Jeśli nie chcemy mieć turkucia podjadka na działce, powinniśmy wspierać jego naturalnych wrogów. Najczęściej spotykane to kosy (czarne lub szare z pomarańczowym dziobem), jeże, krety i koty. To kolejny ważny powód, dla którego warto mieć koty na działce: zwalczają nie tylko krety, ale i turkucie podjadki.
Jak wyeksmitować turkucia podjadka z działki – podsumowanie
Podsumowując – pozbywanie się turkucia podjadka z działki to proces.
- Jesienią wykopujemy doły i wypełniamy je końskim obornikiem.
- Wiosną wyrzucamy obornik ze śpiącymi w nim turkuciami.
- Sadzimy rośliny, których nie lubią turkucie.
- Robimy opryski z kory i liści olszy czarnej.
- Przeszukujemy grządki w poszukiwaniu gniazd turkucia. Znalezione jaja usuwamy.
- Zakładamy pułapki ze słoików.
Czytaj też:
Koperek jest prosty w uprawie. Możesz go posadzić chociażby jutro. Sprawdź jakCzytaj też:
Ślimaki niszczą twoje uprawy? Skuteczne, a nieszkodliwe dla psów i kotów metody ich zwalczania