Kwiaty w niebieskim kolorze wprowadzają do ogrodów niesamowitą, śródziemnomorską atmosferę. Połączone z bielą tworzą eleganckie kompozycje znakomicie wpisujące się we współczesną willową architekturę. Niebieski pasuje nie tylko do bieli (chociaż to klasyka), lecz również do roślin kwitnących na różowo i fioletowo. Miłośnicy kolorystyki szwedzkiej lub ukraińskiej flagi mogą pokusić się o zestawienie niebieskich kwiatów z kwiatami w kolorze żółtym.
Rozmaryn
Chaber
Niezapominajki
Len
Irys
Niebieskie kwiaty tworzą śródziemnomorski klimat w ogrodzie
Niebieskie kwiaty zestawione z bielą (nie tylko bielą innych kwiatów, lecz także bielą mebli ogrodowych, czy fasady domu) przywodzi na myśl beztroską atmosferę greckich wakacji. Dlatego tak często architekci krajobrazu polecają łączenie ich z trawami ozdobnymi, a także ziołami: oregano, bazylią, szałwią, oregano i tymiankiem. Idealnym tłem dla niebieskich kwiatów będą zimozielone cyprysiki, jałowce i bukszpany. Całość śródziemnomorskiej kompozycji pięknie uzupełnią gliniane donice i elementy z naturalnego drewna przypominające to, wyrzucone przez morze na brzeg.
Hortensje
Hortensje to jedne z popularniejszych krzewów kwitnących w naszym klimacie. Występują w wielu kolorach: bieli, lila, różowym i niebieskim właśnie. Hortensje najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych, osłoniętych od wiatru. Kwitną od czerwca do sierpnia. By hortensje zakwitły na niebiesko, należy im zapewnić glebę o kwaśnym odczynie. Najlepiej, gdy będzie żyzna, próchnicza i wilgotna. Hortensję na zimę wymagają zabezpieczenia. Na wiosnę, przed okresem wegetacyjnym należy ściąć zeszłoroczne kwiaty.
Ostróżki ogrodowe
Ostróżki ogrodowe sadzimy w słonecznych miejscach. To wysoka bylina, która dorasta nawet do 1,5 metra. Ostróżce trzeba zapewnić próchnicze, lekko wilgotne gleby o lekko zasadowym pH. Kwiaty te kwitną od czerwca. Gdy przekwitną, kwiatostany ścinamy. Wówczas zakwitną ponownie w sierpniu.
Funkie
Funkie mają różne rozmiary, wszystkie tworzą duże kępy liści. Najczęściej kwitnie od lipca na biało lub niebiesko-fioletowo. Należy im zapewnić stanowisko półcieniste lub cieniste. Gleba, w której sadzimy funkie, powinna być próchnicza, żyzna i stale wilgotna. Najlepiej, gdy będziemy ją ściółkować i nawozić kompostem.
Przetacznik kłosowy
Przetacznik kłosowy to bylina o licznych, wzniesionych kwiatostanach i zwartym pokroju. Kwitnie długo: od czerwca do września. Nie sprawia kłopotów uprawowych. Świetnie radzi sobie w okresach suszy, jest odporna na mróz. Nie lubi częstego podlewania i nawożenia. Należy usuwać przekwitłe kwiatostany, to wydłuża kwitnienie rośliny. Przetacznik kłosowy występuje również w innych kolorach, np. różowym.
Czytaj też:
QUIZ. Czy umiesz rozpoznać kwiatki z wiejskich ogródków? Babcia może podpowiadaćCzytaj też:
Aksamitki przetrwają każdy upał. Poznaj zasady ich uprawy i pielęgnacji