By założyć warzywnik w workach, należy zadać siebie kilka pytań. Czy dysponujemy dogodnym miejscem z dostępem do wystarczającej ilości światła słonecznego? Jak dużą powierzchnią miejsca uprawowego dysponujemy? Od tego wszak zależy liczba i wielkość worków oraz, co za tym idzie liczba sadzonek i ilość ziemi. Kolejne pytanie powinno brzmieć: jakie warzywa chcemy uprawiać, czy będziemy je siać, czy też zdecydujemy się na rozsady?
Różne rodzaje worków do uprawy
Rośliny możemy uprawiać w różnych workach. Specjalne worki do upraw znajdziemy w sprzedaży w sklepach ogrodniczych. Będą to worki z geowłókniny, w których oznaczone są miejsca do ciecia (które wykonujemy przed posadzeniem roślin). Możemy również kupić wcześniej przygotowane worki uprawowe, które wypełnione są już podłożem ze startową dawką nawozu. Do kupienia są też worki jutowe, które ziemią napełnimy samodzielnie. Worki, które mają już podłoże, mają również i odpowiedni drenaż.
Czytaj też:
Twoje cukinie nie zawiązują kwiatów? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem
Worki do uprawy z ziemią
Najpierw należy wstrząsnąć workiem i w jego dnie wykonać kilka otworów drenażowych. Z drugiej strony robimy otwory do posadzenia rozsady (otwory robimy przez wycięcie krzyża). Ich wielkość i liczbę uzależniamy od przygotowanych do posadzenia rozsad. Worki możemy również naciąć po bokach, na różnych wysokościach i tam również umieścić mniejsze rozsady o płytszym systemie korzeniowym, na przykład: cebulę, czosnek, sałatę.
Worki z odzysku
To polecany przez nas sposób pozwalający zaoszczędzić pieniądze i ponownie wykorzystać worki, które miałyby zostać wyrzucone. To worki z geowłókniny, które pozostają nam po sadzonkach drzew i krzewów. Worki takie wypełniamy ziemią ogrodową wymieszaną z kompostem lub ziemią specjalnie przeznaczoną do warzyw.
Czytaj też:
Zaraza ziemniaczana atakuje ogórki? Zrób ekologiczny oprysk, który nie zmieni ich smaku
Worki jutowe do uprawy warzyw
Worki jutowe będą wyglądały najatrakcyjniej w ogrodzie. Jeśli mamy worek o bardzo luźnym splocie powinniśmy wyściełać go od środka dodatkowo folią (nie zapomnijmy o otworach drenażowych w dnie). Worka jutowego lepiej nie przenosić, więc ustawmy go od razu w miejscu docelowym.
Co możemy uprawiać w workach?
Większość gatunków warzyw oraz ziół spokojne nadaje się do uprawy w workach. Oczywiście liczba rozsad uzależniona jest od wielkości pojemnika. Ogrodnicy polecają do uprawy w workach sałatę, szpinak, kalarepę, roszponkę, koper włoski. Możemy posiać również nasiona: rzodkiewki, rukoli sałaty, szpinaku, buraka. Na początku lipca sadzimy do worków rozsady pomidorów i ogórków. Powinny być to mniejsze, karłowate odmiany.
W workach pięknie prezentują się również kwiaty, krzewy i niewielkie drzewa.
Czytaj też:
Aksamitki przetrwają każdy upał. Poznaj zasady ich uprawy i pielęgnacjiCzytaj też:
Pomidorom usychają liście? A owoce nierównomiernie dojrzewają? To niedobór potasu