Taras nie jest już miejscem przeznaczonym jedynie do uprawy kwiatków. Taras we współczesnej architekturze wnętrz ma zupełnie nowe zadanie – ma być integralną częścią salonu. Architekci wnętrz robią więc wszystko, by granicę między wnętrzem a przestrzenią po drugiej stronie drzwi tarasowych połączyć ze sobą wizualnie, stylistycznie oraz funkcjonalnie (przynajmniej w cieplejszych miesiącach).
Taras integralną częścią strefy dziennej
W łączeniu stref zewnętrznej i wewnętrznej przyszły nam (i architektom) z pomocą zaawansowane technologie, które pozwalają na produkcję i montaż olbrzymich przeszkleń praktycznie bez podziałów. Praktycznie niezauważalne ogromne tafle szyb oddzielają nas od tarasów. A gdy nadchodzą cieple miesiące, wszelkie granice znikają. Także meble tarasowe i salonowe nie różnią się tak jak niegdyś. Z eleganckich tarasów znikają plastiki. Pojawia się coraz więcej drewna, rattanu i kamienia. Większość z nich jest tapicerowana. Lecz nie jak kiedyś – tkaninami przypominającymi ceraty. Współczesne tapicerki do złudzenia przypominają te, które wyściełają meble przeznaczone do wnętrz. Są miękkie, a jednocześnie wodoodporne i nie blakną.
Designerska kolekcja Mbrace marki Dedon gra w filmie Biały Lotos. Zaprojektował ją Sebastian Henkner
Kolekcja mebli tarasowych Bellmonde z tapicerką przystosowaną do użytkowania na zewnątrz. Jest nie tylko odporna na wilgoć, lecz także na promieniowanie UV
Kolekcja In-Out marki Gervasoni to linia mebli zaprojektowana zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz
Dywany i tekstylia nadają zewnętrznym przestrzeniom salonowego charakteru i przytulności
Plecionka wiedeńska tak charakterystyczna dla mebli salonowych może występować również jako wykończenie mebli przeznaczonych na zewnątrz
Dzięki łóżkom takim jak Daydream na tarasie naprawdę można się zrelaksować
Stół z krzesłami Embrace. Tak naprawdę meble te nie ustępują elegancją tym do jadalni
By niezadaszony taras był użyteczny również w czasie deszczu i piekącego słońca, warto zamontować markizę
Lampa emitująca ciepło to rozwiązanie na chłodniejsze wieczory. Zajmuje niewiele miejsca, bo jest podwieszana
Paleta kolorów ziemi sprawdzi się na każdym tarasie
Współczesne meble tarasowe to ekologia, wytrzymałość i design
– Aranżując nasze tarasy, coraz częściej staramy się o zapewnienie sobie podobnego poziomu komfortu i estetyki, jaki osiągnęliśmy wewnątrz domu – mówi Joanna Franaszek, ekspertka z showroomu Studio Forma 96. – Taras jest dziś po prostu jeszcze jednym pokojem, czasem wręcz wysmakowanym salonem, który ma służyć nie tyle gościom, których zapraszamy od czasu do czasu, ile przede wszystkim nam samym. Pandemia sprawiła, że o wiele bardziej cenimy prywatność i wypoczynek. Na tę potrzebę odpowiadają projektanci oraz producenci tzw. mebli outdoorowych i wszelkich dodatków – lamp czy lampionów, biokominków, grilli, nie mówiąc już o tysiącach ozdób. Na rynku widać, jak olbrzymią drogę przeszliśmy od prostych plastikowych lub drewnianych krzeseł „na balkon” do wyrafinowanych i niezwykle wygodnych foteli i sof, które oferuje choćby firma Dedon. Znaczenie ma naturalnie również jakość wykonania, dzięki niej korzystamy z tego rodzaju mebli przez długie lata. Możemy zatem zaprojektować taras wyrażający naszą indywidualność, trwający, ale też, dzięki kolejnym dodatkom czy roślinom – zmieniający się wraz z upływem czasu – dodaje znawczyni trendów.
Czytaj też:
Jak modnie zaaranżować balkon 2023. Trendy, kolekcje
Współczesny taras w mieście
Wybierając meble na taras, starajmy się trzymać stylu, który panuje w strefie dziennej. Dzięki temu uzyskamy zamierzony efekt połączenia wnętrza z przestrzenią na zewnątrz. Dwie strefy będą stanowiły optyczną całość. Pomogą w tym „salonowe” dodatki: dywany przystosowane także do użytkowania na zewnątrz, lampy mobilne (ładowane kablem USB), które są takie same, jak te salonowe oraz wszelkie dekoracje: poduszki, wazony, rzeźby.
Roślinność na współczesnym tarasie
Nowoczesna architektura bardzo zyskuje w towarzystwie odpowiednio dobranej zieleni. Minimalistyczne meble świetnie wyglądają w towarzystwie małych drzew: na przykład brzóz lub lip sadzonych w workach, lub w dekoracyjnych donicach. W zestawieniu ze współczesnym designem dobrze wyglądać będą również różne gatunki traw i roślin o dekoracyjnych liściach.
Architekci zwracają uwagę, że kompozycje roślinne powinny być odpowiednio podświetlone. Dzięki temu, gdy zapadnie zmrok przestrzeń na tarasie nadal pozostaje widoczna z salonu, a roślinność wprowadza do wnętrza nieco nieziemską atmosferę.
Czytaj też:
Bez niego przebywanie na tarasie lub w ogrodzie może być prawdziwą udręką! Wybierz odpowiedniCzytaj też:
Posadź te rośliny na balkonie, a komary odlecą do sąsiadów